Светско првенство во ракомет за мажи 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 2021
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми13–31 јануари
Екипи32 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Данска (2. титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Франција
Статистикa за турнирот
Натпревари102
Дадени голови5803 (56.89 по натпр.)
Гледачи(0 по натпр.)
Најдобар стрелецКатар Франкис Карол [en]
(58 голови)
Најдобар играчДанска Микел Хансен

Светско првенство во ракомет за мажи 2021 — 27. по ред светско првенство кое било организирано од Меѓународната ракометна федерација во Египет помеѓу 13 и 31 јануари 2021.

Ова е првото рекометоно првенство на кои се натпреваруваат 32 тима наместо 24.[1] Ова е трето светско првенство кое е организирано во Африка, и второ во Египет. Данска е актуелниот светси шампион, по нивното освојување на светското првенство во 2019 на домашен терен.

Како последица на пандемијата на коронавирус, првенството се игра зад затворени врати.[2]

Кандидатури[уреди | уреди извор]

За организирање на првенството првично биле заинтересирани 7 држави:[3]

Сепак, до крајниот датум за поднесување пријави 15 април 2015, само три држави доставиле документи за изборот за домаќин:[4]

Египет е избран за домаќин на конгресот на ИХФ одржан на 6 ноември 2015.[5]

Формат[уреди | уреди извор]

Ова превенство има нов формат со 32 репрезентации поделени во осум групи со по 4 тима. Најдобрите 3 тима од секоја група продолжуваат во главната рунда, додека четврто рангираните репрезентациите играат на Претседателскиот куп. 24-те тима во главната фаза се поделени во групи од по 6 репрезентации. Најдобрите два тима од секоја група продолжуваат во четврт-финалето.

Сали[уреди | уреди извор]

Список на сите спортски сали во кои се одржува првенството:

Каиро Нова престолнина [en]
Спортска арена Каиро [en] Спортска сала во Новата престолнина
Капацитет: 17,000 Капацитет: 7,500
Борг Ел Араб [en] 6 октомври [en]
Спортска сала Борг Ел Араб [en] Спортска сала Д-р Хасан Мустафа [en]
Капацитет: 5,000 Капацитет: 4,500

Квалификации[уреди | уреди извор]

Како и претходните првенства, домаќинот и актуелниот шампион се квалификувале дикетно на првенството. По одлуката за зголемување на бројот на учесници, биле направени измени во распределбата на места на континенталните конфедерации. Бројот на места кој бил доделен на секоја конфедерација бил зголемен не следниов начин: по четири места за Африка, Азија и Европа. Почувајќи одо ова првенство, Пан Америка била поделена на две зони: Северна Америка и Кариби со едно место и Јужна и Централана Америка со три места. Исто така се одржало и квалификационо првенство на Јужна и Централана Америка на кое победникот се квалификувал на светското првенство. Едно дополнително место било доделено за државите од Океанија, но под услов репрезентацијата да биде рангирана најмалку петта на азиското првенство. Бидејќи ниту една держава не го исполнила условот, тоа место било доделено преку вајлд карта.[6] Според новиот систем на квалификации[7] земајќи ги предвид резултатите на светското првенство 2019, 32 места биле доделени на следниот начин:

 • Домаќин: 1
 • Актуелен светски шампион: 1
 • Африка: 6
 • Азија: 4
 • Европа: 13
 • Пан Америка: 5
  • Северна Америка и Кариби: 1
  • Јужна и Средна Америка: 3
  • Квлаификационо првенство на Јужна и Средна Америка: 1
 • Океанија/дополнителна вјалд карта: 1
 • Вјалд карта: 1
Натпревар Датуми Домаќин Места Пласирани
Домаќин 6 ноември 2015 Русија Сочи 1  Египет
Светско првенство 2019 10–27 јануари 2019  Данска
 Германија
1  Данска
Европско првенство 2020 9–26 јануари 2020  Австрија
 Норвешка
 Шведска
3  Хрватска
 Норвешка
 Шпанија
Африканско првенство 2020 16–26 јануари 2020 Тунис Тунис 6  Алжир
 Ангола
 Зелен ’Рт
 ДР Конго
 Мароко
 Тунис
Азиско првенство 2020 16–27 јануари 2020 Кувајт Кувајт 4[1]  Бахреин
 Јапонија
 Катар
 Јужна Кореја
Ракометно првенство
на Јужна и Средна Америка
[8]
21–25 јануари 2020 Бразил Маринга 3  Аргентина
 Бразил
 Уругвај
Ракометно првенство
на Северна Америка и Карибите
(откажано)[2] Мексико Мексико 1  САД[9]
Квлаификационо првенство
на Јужна и Средна Америка
(откажано)[2]  Уругвај[10] 1  Чиле[11]
Европски квалификации 23 октомври 2019 – 5 јули 2020
(откажано)
Различни (откажано) 10[3]  Австрија
 Белорусија
 Чешка
 Франција
 Германија
 Унгарија
 Исланд
 Португалија
 Словенија
 Шведска
 Македонија (замена)
 Швајцарија (замена)
Вајлд карта[12] 9 јули 2020 2[1]  Полска
Тим на руската ракометна федерација[4]

^ 1. Бидејќи државите од Океанија (Австралија или Нов Зеланд) кои учествувале на азиското првенство не завржиле на местата со кои би добиле право на учество на светското првенство. Бидејчи биле пласирани под петтото место, местото за учество е доделено како вајлд карта.
^ 2. Поради пандемијата на коронавирус, Квалификационите правенства во Јужна и Северна Америка биле откажани. ИХФ донела одлука да го пролонгира датумот за организација на првенставата до 31 октомври 2020.[13]
^ 3. Поради тоа што европските квалификации биле откажани, ранкингот од европското првенство 2020 бил искористен за да се определат учесниците.[14]
^ 4. На 9 декември 2019, Светската антидопинг агенција го забранила учеството на Русија на сите меѓународни спортски натпревари во период од 4 години. Оваа забрана е донесена отккако се потврдило дека руската влада ги изменувала лабораториските резултати кои ги испратила до САДА во јануари 2019 со цел Руската Антидопинг Агенција повторно да добие лиценца за работа. Како резултат на забраната, руските репрезентативци учествувале како претставници на Руската ракометна федерација без право да користат национални симболи на Русија.[15]

Пласирани тимови[уреди | уреди извор]

Држава Пласирана како Пласирана на Претходни учества1, 2
 Египет Домаќин 6 ноември 2015 15 (1964, 1993, 1995, 1997,1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Данска[16] Светски првак 27 јануари 2019 23 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Ангола Најдобри седум на африканско првенство 2020 20 јануари 2020 4 (2005, 2007, 2017, 2019)
 Алжир Најдобри седум на африканско првенство 2020 20 јануари 2020 14 (1974, 1982, 1986, 1990, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015)
 Тунис Најдобри седум на африканско првенство 2020 20 јануари 2020 14 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Катар Полуфиналист на азиското првенство во 2020 21 јануари 2020 7 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Јапонија Полуфиналист на азиското првенство во 2020 23 јануари 2020 14 (1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1990, 1995, 1997, 2005, 2011, 2017, 2019)
 Бахреин Полуфиналист на азиското првенство во 2020 23 јануари 2020 3 (2011, 2017, 2019)
 Јужна Кореја3 Полуфиналист на азиското првенство во 2020 23 јануари 2020 11 (1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2007, 2009, 2011, 2013, 20193)
 Аргентина Најдобри три на првенството на Јужна и Средна Америка 2020 23 January 2020 12 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Бразил Најдобри три на првенството на Јужна и Средна Америка 2020 23 јануари 2020 14 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Хрватска Најдобри три на европското првенство 2020 24 јануари 2020 13 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Шпанија Најдобри три на европското првенство 2020 24 јануари 2020 20 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Зелен ’Рт Најдобри седум на африканско првенство 2020 24 јануари 2020 0 (дебитант)
 Мароко Најдобри седум на африканско првенство 2020 24 јануари 2020 6 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2007)
 Норвешка Најдобри три на европското првенство 2020 25 јануари 2020 15 (1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2017, 2019)
 Уругвај Најдобри три на првенството на Јужна и Средна Америка 25 јануари 2020 0 (дебитант)
 ДР Конго Најдобри седум на африканско првенство 2020 26 јануари 2020 0 (дебитант)
 Австрија Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 6 (1938, 1958, 1993, 2011, 2015, 2019)
 Белорусија Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 4 (1995, 2013, 2015, 2017)
 Чешка4 Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 6 (1995, 1997, 2001, 2005, 2007, 2015)
 Франција Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 22 (1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Германија Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 25 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Унгарија Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 20 (1958, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2017, 2019)
 Исланд Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 20 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Португалија Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 3 (1997, 2001, 2003)
 Словенија Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 8 (1995, 2001, 2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017)
 Шведска Конечен пласман на европското првенство 2020 24 април 2020 24 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2017, 2019)
 Полска Вајлд карта 9 јули 2020 15 (1958, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017)
Тим на руската ракометна федерација Вајлд карта 9 July 2020 13 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019)6
 САД5 Претставник на Северна Америка и Карибите[9] 2 November 2020 6 (1964, 1970, 1974, 1993, 1995, 2001)
 Чиле Претставник на Јужна и Централна Америк [11] 10 ноември 2020 5 (2011, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Македонија4 Замена 12 јануари 2021 6 (1999, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019)
 Швајцарија5 Замена 12 јануари 2021 10 (1954, 1961, 1964, 1967, 1970, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995)
1 Болдирано укажуваа на победникот таа година
2 Закосено укажуваа на домаќинот таа година
3 Во 2019 учествувале како тим на Обединета Кореја
4 На 12 јануари Меѓународната ракометна федерација соопштила дека Чешката Република се повлекла поради голем број играчи со КОВИД-19. Македонија учествувала на нивното место.[17]
5 На 12 јануари Меѓународната ракометна федерација соопштила дека Соединетите Американски Држави се повлекле поради голем број играчи со КОВИД-19. Швајцарија учествувала на нивното место.[18]
6 учествувале како Руска Федерација помеѓу 1993–2019

Жрепка[уреди | уреди извор]

Жрепката била одржана кај парамидите во Гиза[19][20] Египет ја имал првилегијата како домаќин да ја одбере својата група.[21]

Шешири[уреди | уреди извор]

На 23 јули 2020 биле претставени шеширите.[22]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
 Данска
 Шпанија
 Хрватска
 Норвешка
 Словенија
 Германија
 Португалија
 Шведска
 Египет
 Аргентина
 Австрија
 Унгарија
 Тунис
 Алжир
 Катар
 Белорусија
 Исланд
 Бразил
 Уругвај
 Чешка
 Франција
 Јужна Кореја
 Јапонија
 Бахреин
 Македонија4
 Ангола
 Зелен ’Рт
 Мароко
 Чиле
 ДР Конго
 Полска
 САД
Тим на руската ракометна федерација
 Швајцарија5

Судии[уреди | уреди извор]

Судиските парови биле избрани на 4 јануари 2021.[23]

Судии
 Алжир Јусеф Белкири
Сид Али Хамиди
 Аргентина Јулијан Грило
Себастијан Ленци
 Хрватска Матија Губица
Борис Милошевиќ
 Чешка Васлав Хорачек
Јури Новотни
 Данска Мадс Хансен
Јасер Мадсен
Египет Египет Ала Емам
Хосам Хедаја
 Франција Шарлот Бонавантура
Жил Бонавантура
 Франција Карим Гасми
Рауф Гасми
 Германија Роберт Шулце
Тобијас Тониес
Иран Иран Маџид Колахдузан
Алиреза Мусавианазхад

Судии
Македонија Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
 Црна Гора Иван Павиќевиќ
Милош Ражнатовиќ
 Норвешка Хавард Клевен
Ларс Јорум
 Португалија Дуарте Сантос
Ричардо Фонсека
 Словенија Бојан Лах
Давид Сок
 Шпанија Оскар Ралуј
Ангел Сабросо
 Шведска Мирза Куртагик
Матиас Ветервик
 Швајцарија Артур Брунер
Морад Салах
Тунис Тунис Самир Кричен
Самир Маклуф

Тимови[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Времињата се прикажани во месно време (UTC+2)[24][25]

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Унгарија 3 3 0 0 107 73 +34 6 Главна фаза
2  Германија 3 2 0 1 81 43 +38 4
3  Уругвај 3 1 0 2 42 87 −45 2
4  Зелен ’Рт 3 0 0 3 27 54 −27 0 Претседателски куп
Source: ИХФ
15 јануари 2021
19:00
Германија  43–14  Уругвај Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Грило, Ленци (АРГ)
Кастенинг 9 (16–4) Морандиера 4
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
15 јануари 2021
21:30
Унгарија  34–27  Зелен ’Рт Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Emam, Hedaia (ЕГИ)
Анксин 7 (19–14) Семедо 6
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон

17 јануари 2021
(откажан)
Зелен ’Рт  0–10[белешка 1]  Германија
17 јануари 2021
21:30
Унгарија  44–18  Уругвај Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Колахдоузан, Мусавианазхад (IRI)
Мате 8 (16–8) Морандеира 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension

19 јануари 2021
(откажан)
Уругвај  10–0[белешка 1]  Зелен ’Рт
19 јануари 2021
21:30
Германија  28–29  Унгарија Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Шилер 7 (14–15) Банхиди, Мате 8
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шпанија 3 2 1 0 92 85 +7 5 Главна фаза
2  Полска 3 2 0 1 89 78 +11 4
3  Бразил 3 0 2 1 84 94 −10 2
4  Тунис 3 0 1 2 90 98 −8 1 Претседателски куп
Source: ИХФ
15 јануари 2021
19:00
Шпанија  29–29  Бразил Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Павиќевиќ, Ражнатовиќ (МНЕ)
тројца играчи 4 (16–13) Лангаро, Мораес 6
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
15 јануари 2021
21:30
Тунис  28–30  Полска Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Санаи 9 (17–17) Морјто 11
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2021
19:00
Тунис  32–32  Бразил Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Хансен, Мадсен (ДАН)
Дармул 9 (20–16) Хакбарт, Лонгаро 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension
17 јануари 2021
21:30
Полска  26–27  Шпанија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Сико 6 (11–14) тројца играчи 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

19 јануари 2021
19:00
Шпанија  36–30  Тунис Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Хансен, Мадсен (ДАН)
Фернандес Перес 10 (17–14) Дармул 8
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
19 јануари 2021
21:30
Бразил  23–33  Полска Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Павиќевиќ, Ражнатовиќ (МНЕ)
Лангаро 4 (11–13) Морјто, Сико 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Хрватска 3 2 1 0 83 73 +10 5 Главна фаза
2  Катар 3 2 0 1 85 80 +5 4
3  Јапонија 3 1 1 1 88 89 −1 3
4  Ангола 3 0 0 3 74 88 −14 0 Претседателски куп
Source: ИХФ
15 јануари 2021
16:30
Катар  30–25  Ангола Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Фонсека, Сантос (ПОР)
Мадади 8 (14–13) Пестана 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
15 јануари 2021
19:00
Хрватска  29–29  Јапонија Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Кричен, Маклуф (ТУН)
Мариќ 7 (14–17) Агарие, Р. Токуда 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2021
16:30
Катар  31–29  Јапонија Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Франкис 11 (15–16) Дои 7
Suspension Извештај Suspension 2×добил жолт картон
17 јануари 2021
19:00
Ангола  20–28  Хрватска Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Белкири, Хамиди (АЛЖ)
Фереира 4 (11–12) Чупиќ 6
Suspension 2×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2021
16:30
Јапонија  30–29  Ангола Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Крихен, Маклуф (ТУН)
Ватанбе 7 (16–12) Тати 6
Suspension Извештај Suspension
19 јануари 2021
19:00
Хрватска  26–24  Катар Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Штрлек 6 (13–11) Франкис 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Данска 3 3 0 0 104 59 +45 6 Главна фаза
2  Аргентина 3 2 0 1 72 74 −2 4
3  Бахреин 3 1 0 2 75 85 −10 2
4  ДР Конго 3 0 0 3 68 101 −33 0 Претседателски куп
Source: ИХФ
15 јануари 2021
19:00
Аргентина  28–22  ДР Конго Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Ш. Бонавантура, Ж. Бонавантура (ФРА)
тројца играчи 5 (13–14) Киангебени 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
15 јануари 2021
21:30
Данска  34–20  Бахреин Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
Гидсел 10 (19–10) Ахмед 8
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

17 јануари 2021
19:00
Аргентина  24–21  Бахреин Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Шулце, Тониес (ГЕР)
Писаро 6 (12–10) Ахмед 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
17 јануари 2021
21:30
ДР Конго  19–39  Данска Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
Bouity, Мвуби 4 (10–23) Ј. Хансен 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

19 јануари 2021
19:00
Бахреин  34–27  ДР Конго Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Јорум, Клевен (НОР)
Ал-Сајад 9 (14–12) Киангебени 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
19 јануари 2021
21:30
Данска  31–20  Аргентина Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Ш. Бонавантура, Ж. Бонавантура (ФРА)
М. Хансен 7 (15–10) Мартинес Ками 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Група Е[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Франција 3 3 0 0 88 76 +12 6 Главна фаза
2  Норвешка 3 2 0 1 93 82 +11 4
3  Швајцарија[lower-alpha 1] 3 1 0 2 77 81 −4 2
4  Австрија 3 0 0 3 82 101 −19 0 Претседателски куп
Source: ИХФ
Notes:
 1. Швајцарија учествувала на местото од САД кои се повлекле поради позитивни случаи на КОВИД-19 во тимот.[18]
14 јануари 2021
19:00
Австрија  25–28  Швајцарија Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Колахдузан, Мусавианазхад (IRI)
Вебер 7 (13–13) Шмид 7
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон
14 јануари 2021
21:30
Норвешка  24–28  Франција Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Сагосен 10 (13–13) Махе 9
Suspension Извештај Suspension 2×добил жолт картон

16 јануари 2021
19:00
Австрија  28–35  Франција Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Грило, Ленси (АРГ)
Вагнер 7 (13–17) тројца играчи 4
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
16 јануари 2021
21:30
Швајцарија  25–31  Норвешка Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Лиер, Милошевиќ 7 (13–17) Сагосен 11
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

18 јануари 2021
19:00
Франција  25–24  Швајцарија Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Грило, Ленси (АРГ)
Махе 7 (14–14) Шмид 10
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
18 јануари 2021
21:30
Норвешка  38–29  Австрија Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Сагосен 9 (20–17) Вагнер, Вебер 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група Ф[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Португалија 3 3 0 0 84 62 +22 6 Главна фаза
2  Исланд 3 2 0 1 93 72 +21 4
3  Алжир 3 1 0 2 67 88 −21 2
4  Мароко 3 0 0 3 66 88 −22 0 Претседателски куп
Source: ИХФ
14 јануари 2021
19:00
Алжир  24–23  Мароко Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Хансен, Мадсен (ДАН)
Ајуб 7 (8–15) Резуки 6
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон 3×Red card
14 јануари 2021
21:30
Португалија  25–23  Исланд Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Мартинс 6 (11–10) Елисон 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2021
19:00
Мароко  20–33  Португалија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Лах, Сок (СЛО)
Харчауи 5 (12–12) Портела 9
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
16 јануари 2021
21:30
Алжир  24–39  Исланд Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Хансен, Мадсен (ДАН)
Ајуб 5 (10–22) Елисон 12
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×Red card

18 јануари 2021
19:00
Португалија  26–19  Алжир Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Павиќевиќ, Ражнатовиќ (МНЕ)
Портела 4 (14–9) Беркус 7
Suspension 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card
18 јануари 2021
21:30
Исланд  31–23  Мароко Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Гудмундсон, В. Кристијансон 6 (15–10) Зароили 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 2×Red card

Група Г[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шведска 3 3 0 0 97 69 +28 6 Главна фаза
2  Египет (H) 3 2 0 1 96 72 +24 4
3  Македонија[lower-alpha 1] 3 1 0 2 71 99 −28 2
4  Чиле 3 0 0 3 84 108 −24 0 Претседателски куп
Source: ИХФ
(H) Домаќин
Notes:
 1. Македонија учествувала на местото од Чешка кои се повлекле поради позитивни случаи на КОВИД-19 во тимот.[17]
13 јануари 2021
19:00
Египет  35–29  Чиле Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Шулце, Тонес (ГЕР)
Ел-дера 6 (18–11) Салинас 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

14 јануари 2021
21:30
Шведска  32–20  Македонија Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Јорум, Клевен (НОР)
Ване 11 (16–11) Лазаров 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

16 јануари 2021
19:00
Египет  38–19  Македонија Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Ш. Бонавантура, Ж. Бонавантура (ФРА)
Махмуд Шебиб 8 (20–6) тројца играчи 3
Suspension Извештај Suspension 1×Red card
16 јануари 2021
21:30
Чиле  26–41  Шведска Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
Ервин Фоихтман 7 (16–20) Пелас 12
Suspension 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон

18 јануари 2021
16:30
Македонија  32–29  Чиле Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Лазаров 8 (16–17) тројца играчи 7
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
18 јануари 2021
19:00
Шведска  24–23  Египет Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Јорум, Клевен (НОР)
Персон 8 (9–12) Санад 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension

Група Х[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1 Тим на руската ракометна федерација 3 2 1 0 93 83 +10 5 Главна фаза
2  Словенија 3 2 0 1 105 85 +20 4
3  Белорусија 3 1 1 1 89 85 +4 3
4  Јужна Кореја 3 0 0 3 79 113 −34 0 Претседателски куп
Source: ИХФ
14 јануари 2021
16:30
Белорусија  32–32 Тим на руската ракометна федерација Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Белкири, Хамиди (АЛЖ)
Вилупау 10 (15–15) тројца играчи 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card
14 јануари 2021
19:00
Словенија  51–29  Јужна Кореја Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Гајиќ 10 (25–16) Ким Јин-хо, Ким Јин-јунг 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension

16 јануари 2021
16:30
Белорусија  32–24  Јужна Кореја Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Кричен, Маклуф (ТУН)
Вилупау 8 (15–9) Ким Јин-хо 8
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension
16 јануари 2021
19:00
Тим на руската ракометна федерација 31–25  Словенија Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Начевски, Николов (МКД)
тројца играчи 6 (16–13) Доленец 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

18 јануари 2021
16:30
Јужна Кореја  26–30 Тим на руската ракометна федерација Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Белкири, Хамиди (АЛЖ)
Ким Ји-ун 8 (15–15) Андреев, Корнев 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
18 јануари 2021
19:00
Словенија  29–25  Белорусија Спортска сала Борг Ел Араб, Борг Ел Араб
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Јанц 8 (15–15) Карлек 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Претседателски куп[уреди | уреди извор]

Група I[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Тунис 3 3 0 0 82 51 +31 6 Натпревар за 25. место
2  ДР Конго 3 2 0 1 64 69 −5 4 Натпревар за 27. место
3  Ангола 3 1 0 2 70 66 +4 2 Натпревар за 29. место
4  Зелен ’Рт 3 0 0 3 0 30 −30 0 Натпревар за 31. место
Source: ИХФ
21 јануари 2021 Зелен ’Рт  0–10[белешка 1]  Тунис
21 јануари 2021
19:00
Ангола  31–32  ДР Конго Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Емам, Хедаиа (ЕГИ)
Фереира 8 (15–13) Киангбени 8
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон

23 јануари 2021 Зелен ’Рт  0–10[белешка 1]  Ангола
23 јануари 2021
19:00
Тунис  38–22  ДР Конго Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Грило, Ленси (АРГ)
Туми 7 (17–13) Мвумби 5
Suspension Извештај Suspension 2×добил жолт картон

25 јануари 2021 ДР Конго  10–0[белешка 1]  Зелен ’Рт
25 јануари 2021
19:00
Тунис  со  Ангола Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Колахдузан, Мусавианазхад (IRI)
Рзиг 12 (14–13) Хебо, Лопес 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card

Група II[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Австрија 3 3 0 0 105 82 +23 6 Натпревар за 25. место
2  Чиле 3 2 0 1 103 83 +20 4 Натпревар за 27. место
3  Мароко 3 1 0 2 71 89 −18 2 Натпревар за 29. место
4  Јужна Кореја 3 0 0 3 87 112 −25 0 Натпревар за 31. место
Source: ИХФ
20 јануари 2021
16:30
Чиле  44–33  Јужна Кореја Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Белкири, Хамиди (АЛЖ)
Р. Салинас 12 (24–17) Ким Јин-јунг 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension
20 јануари 2021
19:00
Австрија  36–22  Мароко Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
Фримел 9 (17–14) Резуки 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension

22 јануари 2021
16:30
Мароко  32–25  Јужна Кореја Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Јорум, Клевен (НОР)
Фугани 7 (15–14) Ким Јин-јунг 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension
22 јануари 2021
19:00
Австрија  33–31  Чиле Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
Фримел 8 (14–15) Е. Феухтман 9
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

24 јануари 2021
16:30
Мароко  17–28  Чиле Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Павиќевиќ, Ражнатовиќ (МНЕ)
Харчауи 6 (12–14) Е. Салинас 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension
24 јануари 2021
19:00
Јужна Кореја  29–36  Австрија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Емам, Хедаја (ЕГИ)
Канг, Ким Јин-јунг 4 (14–18) Партшнер 9
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за 31. место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2021
(откажан)
Зелен ’Рт  0–10[белешка 1]  Јужна Кореја

Натпревар за 29. место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2021
18:30
Ангола  29–30 (Прод.)  Мароко Спортска сала Д-р Хасан Мустафа, 6 октомври
Судии: Блекири, Хамиди (АЛЖ)
Фереира, Хебо 6 (14–13) Резуки 12
Suspension Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Прод.: 27–27 Прод.: 0–0, 0–0 Пен.: 2–3

Натпревар за 27. место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2021
16:00
ДР Конго  30–35  Чиле Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Кричен, Маклуф (ТУН)
Нгандо 8 (13–18) тројца играчи 6
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Натпревар за 25. место[уреди | уреди извор]

27 јануари 2021
18:30
Тунис  37–33  Австрија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Грило, Ленси (АРГ)
Синај 8 (19–16) Фримел, Вагнер 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Главна рунда[уреди | уреди извор]

Група I[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Унгарија 5 4 0 1 160 131 +29 8 Четвртфинале
2  Шпанија 5 4 1 0 162 134 +28 9
3  Германија 5 2 1 2 153 122 +31 5
4  Полска 5 2 1 2 138 119 +19 5
5  Бразил 5 1 1 3 136 139 −3 3
6  Уругвај 5 0 0 5 88 192 −104 0
Source: ИХФ
21 јануари 2021
16:30
Уругвај  16–30  Полска Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Блекири, Хамиди (АЛЖ)
Кансио 6 (9–14) Морјто 8
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
21 јануари 2021
19:00
Унгарија  29–23  Бразил Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
Банхиди 5 (16–11) Лангаро 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension
21 јануари 2021
21:30
Шпанија  32–28  Германија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Фернандес Перес 6 (16–13) Кастенинг 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

23 јануари 2021
16:30
Уругвај  23–38  Шпанија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Емам, Хедаиа (ЕГИ)
Кансио 8 (12–24) Арињо 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
23 јануари 2021
19:00
Полска  26–30  Унгарија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Сиќко 5 (10–16) Лекаи 8
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
23 јануари 2021
21:30
Германија  31–24  Бразил Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Јорум, Клевен (НОР)
Golla 7 (16–12) Мораес Фереира 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

25 јануари 2021
16:30
Бразил  37–17  Уругвај Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Krichen, Makhlouf (TUN)
Лусиано 7 (18–7) тројца играчи 3
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
25 јануари 2021
19:00
Шпанија  36–28  Унгарија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Соле 8 (21–14) Балог, Ѓори 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
25 јануари 2021
21:30
Полска  23–23  Германија Спортска сала во Новата престолнина, Нова престолнина
Судии: Павиќевиќ, Ражнатовиќ (МНЕ)
Крајевски 5 (12–11) Шмит, Weber 4
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група II[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Данска 5 5 0 0 169 116 +53 10 Четвртфинале
2  Аргентина 5 3 0 2 120 121 −1 6[lower-alpha 1]
3  Хрватска 5 2 1 2 128 132 −4 5
4  Катар 5 3 0 2 132 135 −3 6[б 1]
5  Јапонија 5 1 1 3 138 147 −9 3
6  Бахреин 5 0 0 5 107 143 −36 0
Source: ИХФ
Notes:
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_QAT0.22478032774515.
21 јануари 2021
16:30
Јапонија  24–28  Аргентина Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Колахдузан, Мусавианазхад (IRI)
Јошино 6 (13–17) Писаро 10
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
21 јануари 2021
19:00
Хрватска  28–18  Бахреин Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: К. Бонавантура, Ж. Бонавантура (ФРА)
Хорват 8 (13–8) Ахмед, Ал-Сајад 6
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
21 јануари 2021
21:30
Данска  32–23  Катар Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Павиќевиќ, Ражнатовиќ (МНЕ)
М. Хансен 8 (17–12) Франкис 12
Suspension Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари 2021
16:30
Катар  28–23  Бахреин Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Капоте 9 (13–14) Ахмед 5
Suspension Извештај Suspension 2×добил жолт картон
23 јануари 2021
19:00
Аргентина  23–19  Хрватска Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Павиќевиќ, Ражнатовиќ (МНЕ)
Писаро 4 (12–12) Чупиќ 7
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон
23 јануари 2021
21:30
Јапонија  27–34  Данска Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Агарие 7 (17–19) Јакобсен 12
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card

25 јануари 2021
16:30
Бахреин  25–29  Јапонија Спортска арена Каиро, Каиро
Судии: К. Бонавантура, Ж. Бонавантура (ФРА)
Ахмед, Ал-Сајад 5 (12–19) Јошино 9
Suspension 1×добил жолт картон