Светско првенство во ракомет за жени 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 2007
Податотека:2007 World Womens Handball Championship.svg
Податоци за турнирот
Домаќини Франција
Датуми2 – 16 декември
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта11 (во 11 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Русија (3 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Германија
Четвртопласиран Романија
Статистикa за турнирот
Натпревари92
Дадени голови5084 (55.26 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 2007 — 18-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Франција. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Русија, победувајќи ја Норвешка во финалето, додека бронзениот медал го освоила Германија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Франција 3 3 0 0 96 58 +38 6
 Хрватска 3 2 0 1 96 71 +25 4
 Казахстан 3 1 0 2 71 88 -17 2
 Аргентина 3 0 0 3 52 98 -46 0
2 декември , 2007
Хрватска  35 : 25  Казахстан
Франција  37 : 12  Аргентина
3 декември , 2007
Аргентина  18 : 35  Хрватска
Казахстан  20 : 31  Франција
4 декември , 2007
Аргентина  22 : 26  Казахстан
Франција  28 : 26  Хрватска

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Русија 3 2 1 0 98 60 +38 5
 Македонија 3 2 0 1 78 62 +16 4
 Бразил 3 1 1 1 89 66 +23 3
 Австралија 3 0 0 3 29 106 -77 0
2 декември , 2007
Бразил  36 : 9  Австралија
Русија  27 : 22  Македонија
3 декември , 2007
Австралија  7 : 40  Русија
Македонија  26 : 22  Бразил
4 декември , 2007
Македонија  30 : 13  Австралија
Русија  31 : 31  Бразил

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Норвешка 3 3 0 0 107 65 +42 6
 Ангола 3 2 0 1 100 74 +26 4
 Австрија 3 1 0 2 74 85 -11 2
 Доминиканска Република 3 0 0 3 58 115 -57 0
2 декември , 2007
Австрија  32 : 19  Доминиканска Република
Норвешка  32 : 26  Ангола
3 декември , 2007
Доминиканска Република  19 : 42  Норвешка
Ангола  33 : 22  Австрија
4 декември , 2007
Норвешка  33 : 20  Австрија
Ангола  41 : 20  Доминиканска Република

Група D[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Романија 3 3 0 0 108 83 +25 6
 Полска 3 2 0 1 89 81 +8 4
 Тунис 3 1 0 2 74 95 -21 2
 Кина 3 0 0 3 76 88 -12 0
2 декември , 2007
Полска  29 : 23  Тунис
Романија  31 : 29  Кина
3 декември , 2007
Тунис  21 : 39  Романија
Кина  20 : 27  Полска
4 декември , 2007
Кина  27 : 30  Тунис
Романија  38 : 33  Полска

Група E[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Унгарија 3 2 1 0 94 77 +17 5
 Шпанија 3 2 1 0 91 79 +12 5
 Конго 3 1 0 2 76 90 -14 2
 Јапонија 3 0 0 3 88 103 -15 0
2 декември , 2007
Шпанија  29 : 24  Конго
Унгарија  35 : 31  Јапонија
3 декември , 2007
Конго  20 : 33  Унгарија
Јапонија  29 : 36  Шпанија
4 декември , 2007
Јапонија  28 : 32  Конго
Унгарија  26 : 26  Шпанија

Група F[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Германија 3 3 0 0 103 59 +44 6
 Јужна Кореја 3 2 0 1 102 69 +33 4
 Украина 3 1 0 2 89 69 +20 2
 Парагвај 3 0 0 3 41 138 -97 0
2 декември , 2007
Германија  26 : 21  Украина
Јужна Кореја  50 : 12  Парагвај
3 декември , 2007
Парагвај  12 : 45  Германија
Украина  25 : 26  Јужна Кореја
4 декември , 2007
Германија  32 : 26  Јужна Кореја
Украина  43 : 17  Парагвај

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Група M I[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Норвешка 5 4 0 1 147 124 +23 8
 Русија 5 4 0 1 149 116 +33 8
 Ангола 5 3 0 2 149 152 -3 6
 Франција 5 3 0 2 130 133 -3 6
 Хрватска 5 0 1 4 137 156 -19 1
 Македонија 5 0 1 4 121 152 -31 1
6 декември , 2007
15:00 Хрватска  25 : 30  Русија
19:00 Франција  27 : 29  Ангола
21:20 Македонија  22 : 34  Норвешка
8 декември , 2007
15:00 Македонија  23 : 29  Франција
17:00 Хрватска  28 : 34  Ангола
19:15 Норвешка  22 : 21  Русија
9 декември , 2007
14:30 Македонија  25 : 33  Ангола
16:30 Норвешка  35 : 29  Хрватска
19:00 Русија  31 : 20  Франција
11 декември , 2007
16:30 Ангола  27 : 40  Русија
19:15 Франција  26 : 24  Норвешка
21:15 Македонија  29 : 29  Хрватска

Група M II[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Романија 5 4 0 1 164 137 +27 8
 Германија 5 3 1 1 151 145 +6 7
 Унгарија 5 2 2 1 144 144 0 6
 Јужна Кореја 5 2 0 3 147 150 -3 4
 Шпанија 5 1 1 3 137 144 -17 3
 Полска 5 1 0 4 154 167 -13 2
6 декември , 2007
14:30 Романија  31 : 27  Јужна Кореја
18:30 Шпанија  25 : 30  Германија
20:30 Полска  26 : 28  Унгарија
8 декември , 2007
14:30 Германија  30 : 30  Унгарија
16:30 Полска  33 : 37  Јужна Кореја
18:30 Шпанија  19 : 32  Романија
9 декември , 2007
14:30 Шпанија  28 : 26  Јужна Кореја
16:30 Унгарија  34 : 31  Романија
18:30 Германија  35 : 32  Полска
11 декември , 2007
16:30 Јужна Кореја  31 : 26  Унгарија
18:30 Романија  32 : 24  Германија
20:30 Шпанија  29 : 30  Полска

Финале[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
13 декември , 2007 - 18:00 (Paris)        
   Норвешка   35
15 декември , 2007 - 17:30 (Paris)
   Јужна Кореја   24  
   Норвешка   33
13 декември , 2007 - 13:00 (Paris)
     Германија   30  
   Ангола   33
16 декември , 2007 - 16:30 (Paris)
   Германија   36  
   Норвешка   24
13 декември , 2007 - 20:30 (Paris)
     Русија   29
   Романија   34
15 декември , 2007 - 15:00 (Paris)
   Франција   31  
   Романија   20 Bronze-final
13 декември , 2007 - 15:30 (Paris)
     Русија   30  
   Унгарија   35    Германија (ET)   36
   Русија   36      Романија   35
16 декември , 2007 - 14:00 (Paris)


Претседателски Куп[уреди | уреди извор]

Група I[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Бразил 2 2 0 0 74 38 +36 4
 Австрија 2 1 0 1 44 58 -14 2
 Казахстан 2 0 0 2 39 61 -22 0
6 декември , 2007
18:30 Казахстан  19 : 36  Бразил
7 декември , 2007
18:30 Казахстан  20 : 25  Австрија
8 декември , 2007
14:30 Бразил  38 : 19  Австрија

Група II[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Украина 2 2 0 0 62 54 +8 4
 Тунис 2 1 0 1 50 47 +3 2
 Конго 2 0 0 2 44 55 -11 0
6 декември , 2007
20:30 Тунис  24 : 16  Конго
7 декември , 2007
20:30 Тунис  26 : 31  Украина
8 декември , 2007
16:30 Конго  28 : 31  Украина

Група III[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Аргентина 2 2 0 0 52 29 +23 4
 Доминиканска Република 2 1 0 1 46 35 +11 2
 Австралија 2 0 0 2 23 57 -34 0
6 декември , 2007
18:30 Аргентина  31 : 9  Австралија
7 декември , 2007
18:30 Аргентина  21 : 20  Доминиканска Република
8 декември , 2007
14:30 Австралија  14 : 26  Доминиканска Република

Група IV[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Јапонија 2 2 0 0 66 30 +36 4
 Кина 2 1 0 1 45 44 +1 2
 Парагвај 2 0 0 2 22 59 -37 0
6 декември , 2007
20:30 Кина  22 : 30  Јапонија
7 декември , 2007
20:30 Кина  23 : 14  Парагвај
8 декември , 2007
16:30 Јапонија  36 : 8  Парагвај

Натпревари за пласман[уреди | уреди извор]

19-24 место[уреди | уреди извор]

9 декември , 2007
12:00 23/24 Австралија  14 : 16  Парагвај
14:30 21/22 Доминиканска Република  16 : 35  Кина
17:00 19/20 Аргентина  20 : 31  Јапонија

13-18 место[уреди | уреди извор]

9 декември , 2007
12:00 17/18 Казахстан  26 : 27  Конго
14:30 15/16 Австрија  23 : 30  Тунис
17:00 13/14 Бразил  21 : 24  Украина

9-12 место[уреди | уреди извор]

декември 14, 2007
18:15 11/12 Македонија  31 : 33  Полска
20:45 9/10 Хрватска  30 : 25  Шпанија

5-8 место[уреди | уреди извор]

15 декември , 2007
10:00 Јужна Кореја  41 : 33  Ангола
12:30 Франција  32 : 27  Унгарија
16 декември , 2007
09:00 7/8 Ангола  37 : 36  Унгарија
11:30 5/6 Јужна Кореја  25 : 26  Франција

Табела[уреди | уреди извор]

 Русија
 Норвешка
 Германија
4  Романија
5  Франција
6  Јужна Кореја
7  Ангола
8  Унгарија
9  Хрватска
10  Шпанија
11  Полска
12  Македонија
13  Украина
14  Бразил
15  Тунис
16  Австрија
17  Конго
18  Казахстан
19  Јапонија
20  Аргентина
21  Кина
22  Доминиканска Република
23  Парагвај
24  Австралија

Светски шампион 1999

Russia
Русија
3-та титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]