Женска ракометна репрезентација на Романија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Романија Романија
Податоци
Сојуз Романска Ракометна Федерација
Тренер Амброс Мартин
(2009–)
Капитен Кристина Њагу
Најмногу натпревари Маријана Тирка (335)
Најмногу голови Маријана Тирка (2043)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 4 (првпат во 1976)
Најдобар резултат 4-то, 1976
Светско првенство
Настапи 23 (првпат во 1957)
Најдобар резултат 1-во, 1962
Европско првенство
Настапи 11 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 3-ти, 2010
Последна поднова на податоците: 26 декември 2008.

Женската ракометна репрезентација на Романија е репрезентација кој ја претставува Романија на меѓународните ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е под контрола на Романската Ракометна Федерација.

Од 2017 година, таа е единствената репрезентација во светот кој се квалификувала за сите светски првенства.[1] Најголемиот успех на репрезентацијата е освојувањето на Светското првенство во 1962 година на кое биле домаќини. Покрај тоа имаат освоено уште две сребрени медали на Светското првенство во 1973 и Светското првенство во 2005 и две бронзени медали на Светското првенство во 2015 и Европското првенство 2010.

Резултати на турнирите[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Година Место
Канада 1976 4. место
СССР 1980 Не се квалификувале
САД 1984 Не се квалификувале
Јужна Кореја 1988 Не се квалификувале
Шпанија 1992 Не се квалификувале
САД 1996 Не се квалификувале
Австралија 2000 7. место
Грција 2004 Не се квалификувале
Кина 2008 7. место
Обединето Кралство 2012 Не се квалификувале
Бразил 2016 9. место

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Година Место
Југославија 1957 10. место
Романија 1962 Шампион
Германија 1965 6. место
Холандија 1971 4. место
Југославија 1973 2. место
Кина 1975 4. место
Чешка 1978 7. место
Унгарија 1982 8. место
Холандија 1986 5. место
Јужна Кореја 1990 7. место
Норвешка 1993 4. место
Австралија / Унгарија 1995 7. место
Германија 1997 12. место
Данска / Норвешка 1999 4. место
Италија 2001 5. место
Унгарија 2003 10. место
Русија 2005 2. место
Франција 2007 4. место
Кина 2009 8. место
Бразил 2011 13. место
Србија 2013 10. место
Данска 2015 3. место
Германија 2017 10. место

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Година Место
Германија 1994 10. место
Данска 1996 5. место
Холандија 1998 11. место
Романија 2000 4. место
Данска 2002 7. место
Унгарија 2004 7. место
Шведска 2006 Не се квалификувале
Македонија 2008 5. место
ДанскаНорвешка 2010 3. место
Србија 2012 10. место
УнгаријаХрватска 2014 9. место
Шведска 2016 5. место
Франција 2018 Се квалификувале

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[2]

Од 6 ноември 2018.
Тренер: Шпанија Амброс Мартин

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
GK Јулија Думанска 15 август 1996(1996-08-15)(27 г.) 1.78 m 26 0 Романија Рамнику Валча Рамнику Валча
GK Дениса Деду 27 септември 1994(1994-09-27)(29 г.) 1.81 m 39 2 Унгарија Шиофок Шиофок
GK Паула Теодореску 26 март 1984(1984-03-26)(39 г.) 1.76 m 2 0 Романија Залау Залау
RW Анета Удриштиоју 22 јуни 1989(1989-06-22)(34 г.) 1.66 m 44 51 Романија ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
RW Лаура Кипер 21 август 1989(1989-08-21)(34 г.) 1.73 m 73 Унгарија Корона Брашов Корона Брашов
LW Валентина Ардеан-Елисеи 5 јуни 1982(1982-06-05)(41 г.) 1.71 m 247 898 Романија Глорија Бистрица Глорија Бистрица
LW Елена Флорика 11 мај 1992(1992-05-11)(31 г.) 1.70 m 27 15 Романија Рамнику Валча Рамнику Валча
P Крина Пинтеа 3 април 1990(1990-04-03)(33 г.) 1.86 m 60 71 Франција Иси Париз Ханд Иси Париз Ханд
P Ралука Бакаоану 2 мај 1989(1989-05-02)(34 г.) 1.77 m 8 7 Романија Рамнику Валча Рамнику Валча
P Даниела Рациу 14 септември 1988(1988-09-14)(35 г.) 1.75 m 4 4 Романија Глорија Бистрица Глорија Бистрица
LB Кристина Њагу 26 август 1988(1988-08-26)(35 г.) 1.80 m 181 728 Романија ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
Габриела Периану 20 јуни 1994(1994-06-20)(29 г.) 1.88 m 46 51 Унгарија Шиофок Шиофок
CB Елиза Бучески 1 август 1993(1993-08-01)(30 г.) 1.77 m 67 178 Романија Корона Брашов Корона Брашов
CB Ана Марија Цику 23 февруари 1992(1992-02-23)(31 г.) 1.70 m 9 4 Романија СЧМ Крајова СЧМ Крајова
CB Лаура Приставица 20 јули 1989(1989-07-20)(34 г.) 1.75 m 17 11 Романија Глорија Бистрица Глорија Бистрица
CB Кристина Ласло 10 април 1996(1996-04-10)(27 г.) 1.76 m 27 17 Црна Гора ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
RB Ана Марија Драгут 24 февруари 1990(1990-02-24)(33 г.) 1.86 m 24 29 Унгарија Кишварда Кишварда
RB Мелинда Гајгер 28 март 1987(1987-03-28)(36 г.) 1.77 m 105 217 Унгарија Шиофок Шиофок

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Echipa României de handbal feminin, singura echipă din lume calificată la toate edițiile Campionatelor Mondiale“ (романски). Архивирано од изворникот на 2014-03-08. Посетено на March 8, 2014.
  2. „LOTUL NAȚIONALEI DE SENIOARE CONVOCAT PENTRU STAGIUL DE PREGĂTIRE DE LA BUCUREȘTI, 23-30.09.2018“ (романски). FFR. Посетено на 6 November 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]