Европско првенство во ракомет за жени 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во ракомет за жени 2018
Податоци за турнирот
Домаќини Франција
Датуми29 ноември–16 декември
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Франција (1 титула)
Второпласиран Русија
Третопласиран Холандија
Четвртопласиран Романија
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2504 (53.28 по натпр.)
Гледачи237.980 (5.063 по натпр.)
Најдобар стрелецСрбија Катарина Крпеж Шлезак
(50 гола)
Најдобар играчРусија Ана Вјахирева

Европско првенство во ракомет за жени 2018 — 13-тото издание на Европското првенство во ракомет за жени. Турнирот се одржал во Франција од 29 ноември до 16 декември 2018 година. Ова било за првпат Франција да биде домаќин на едно Европско првенство.

Франција ја победила Русија во финалето освојувајќи ја својата прва титула.[1]

Градови домаќини[уреди | уреди извор]

Париз Нант Монбелијар Нанси Брест
АкорХотелс Арена
Капацитет: 15,603
Хал XXL
Капацитет: 12,000
Аксон
Капацитет: 6,400
Палата на спортовите Жан Виле
Капацитет: 6,000
Брест Арена
Капацитет: 4,500

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Репрезентација Начин на квал. Датум на квал. Претходни учества на првенството
 Франција Домаќин 20 септември 2014 9 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Данска Победник на групата 5 24 март 2018 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Црна Гора Победник на групата 2 24 март 2018 4 (2010, 2012, 2014, 2016)
 Норвешка Победник на групата 1 25 март 2018 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Шпанија Победник на групата 6 30 мај 2018 9 (1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Шведска Второпласирани во групата 3 30 мај 2018 10 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Србија Победник во групата 3 30 мај 2018 6 (2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Германија Второпласирани во групата 6 31 мај 2018 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Унгарија Победник на групата 7 31 мај 2018 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Холандија Второпласирани во групата 7 31 мај 2018 6 (1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2016)
 Романија Победник на групата 4 31 мај 2018 11 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Хрватска Второпласирани во групата 1 2 јуни 2018 9 (1994, 1996, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Русија Второпласирани во групата 4 3 јуни 2018 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Полска Второпласирани во групата 2 3 јуни 2018 5 (1996, 1998, 2006, 2014, 2016)
 Чешка Второпласирани во групата 5 3 јуни 2018 5 (1994, 2002, 2004, 2012, 2016)
 Словенија Најдобра третопласирана екипа 3 јуни 2018 5 (2002, 2004, 2006, 2010, 2016)

Белешка: Задебелно означува победник во таа година. Закосено означува домаќин во таа година.

Влечење на групи[уреди | уреди извор]

Влечењето на групи било одржано на 12 јуни 2018 во 12:00 во Домот на француското радио во Париз, Франција.[2][3]

Носителите биле одредени на 4 јуни 2018.[2]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Судии[уреди | уреди извор]

12-те судиски парови биле избрани на 4 октомври 2018 година.[4]

Судии
 Австрија Ана Вранеш
Марлис Венингер
 Хрватска Далибор Јуриновиќ
Марко Мрвица
 Данска Карина Кристијансен
Лине Хансен
 Франција Шарлот Бонавентура
Жули Бонавентура
 Грција Михалис Цаферопулос
Андреас Бетман
 Унгарија Петер Хорват
Балаш Мартон

Судии
 Молдавија Игор Ковалчук
Алексеј Ковалчук
 Романија Кристина Настасе
Симона Станку
 Русија Викторија Алпаидзе
Татјана Березкина
 Србија Александар Панџиќ
Иван Мошорински
 Шпанија Андреу Марин
Игнасио Гарсија
 Шведска Марија Бенани
Сафија Бенани

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Србија 3 2 0 1 84 73 +11 4 Главна фаза
2  Шведска 3 2 0 1 74 73 +1 4
3  Данска 3 2 0 1 83 80 +3 4
4  Полска 3 0 0 3 69 84 −15 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
30 ноември 2018
18:00
Србија  33–26  Полска Хал XXL, Нант
Гледачи: 2,230
Судии: Бетман, Цаферопулос (ГРЦ)
Крпеж Шлезак 11 (13–14) Кудлач-Глоц 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
30 ноември 2018
21:00
Данска  30–29  Шведска Хал XXL, Нант
Гледачи: 3,847
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (ХРВ)
Транборг 7 (15–16) Хагман 7
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 декември 2018
15:00
Полска  21–28  Данска Хал XXL, Нант
Гледачи: 3,683
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Кобилинска 7 (9–11) К. Јоргенсен, Естергард 5
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон
2 декември 2018
18:00
Шведска  22–21  Србија Хал XXL, Нант
Гледачи: 3,810
Судии: Настасе, Станчу (РОМ)
Алм 5 (11–13) Крпеж Шлезак 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 декември 2018
18:00
Шведска  23–22  Полска Хал XXL, Нант
Гледачи: 3,014
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Бломстранд, Хагман 4 (10–5) Грзиб 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
4 декември 2018
21:00
Данска  25–30  Србија Хал XXL, Нант
Гледачи: 3,026
Судии: Ковалчук, Ковалчук (МОЛ)
Естергард 6 (13–17) Крпеж Шлезак, Лекиќ 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Русија 3 2 0 1 77 75 +2 4 Главна фаза
2  Франција (H) 3 2 0 1 78 67 +11 4
3  Црна Гора 3 1 0 2 79 81 −2 2
4  Словенија 3 1 0 2 82 93 −11 2
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
(H) Домаќин
29 ноември 2018
21:00
Франција  23–26  Русија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 5,220
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Канор 6 (11–11) Дмитриева 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

30 ноември 2018
21:00
Црна Гора  36–32  Словенија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 1,956
Судии: Настасе, Станчу (РОМ)
Радичевиќ 7 (18–12) Грос 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

2 декември 2018
15:00
Словенија  21–30  Франција Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 5,220
Судии: Ковалчук, Ковалчук (МОЛ)
Грос 5 (8–17) Заади 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон
2 декември 2018
18:00
Русија  24–23  Црна Гора Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 3,229
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (ХРВ)
Самохина 7 (13–15) Јауковиќ 12
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

4 декември 2018
18:00
Русија  27–29  Словенија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 3,120
Судии: Бетман, Цаферопулос (ГРЦ)
Кочетова 6 (13–13) Грос 12
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
4 декември 2018
21:00
Франција  25–20  Црна Гора Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 5,220
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Нзе Минко 7 (16–8) Радичевиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Холандија 3 3 0 0 90 75 +15 6 Главна фаза
2  Унгарија 3 2 0 1 81 72 +9 4
3  Шпанија 3 1 0 2 78 78 0 2
4  Хрватска 3 0 0 3 59 83 −24 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
1 декември 2018
15:00
Унгарија  25–28  Холандија Аксон, Монбелијар
Гледачи: 2,800
Судии: Алпаидзе, Березкина (РУС)
Хафра, Ковач 5 (11–11) Абинг, Дулфер 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
1 декември 2018
18:00
Шпанија  25–18  Хрватска Аксон, Монбелијар
Гледачи: 3,600
Судии: Бенани, Бенани (ШВЕ)
Пена 7 (15–5) Дежиќ 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

3 декември 2018
18:00
Хрватска  18–24  Унгарија Аксон, Монбелијар
Гледачи: 2,731
Судии: Вранеш, Венингер (АВТ)
Крсник 8 (9–13) Хафра, Ковач, Шатцл 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
3 декември 2018
21:00
Холандија  28–27  Шпанија Аксон, Монбелијар
Гледачи: 3,862
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Грот 9 (14–11) Мартин 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

5 декември 2018
18:00
Холандија  34–23  Хрватска Аксон, Монбелијар
Гледачи: 4,470
Судии: Кристијансен, Хансен (ДАН)
Амега 8 (17–10) Калаус, Турк 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
5 декември 2018
21:00
Унгарија  32–26  Шпанија Аксон, Монбелијар
Гледачи: 2,768
Судии: Мошорински, Панџиќ (СРБ)
Планета 8 (19–14) Мартин 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Романија 3 3 0 0 91 75 +16 6 Главна фаза
2  Германија 3 2 0 1 87 89 −2 4
3  Норвешка 3 1 0 2 86 81 +5 2
4  Чешка 3 0 0 3 73 92 −19 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
1 декември 2018
15:00
Норвешка  32–33  Германија Брест Арена, Брест
Гледачи: 3,520
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Офтедал 7 (16–15) Белк, Гросман 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
1 декември 2018
18:00
Романија  31–28  Чешка Брест Арена, Брест
Гледачи: 3,098
Судии: Кристијансен, Хансен (ДАН)
Буцеши 9 (17–11) Лузумова, Мала 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

3 декември 2018
18:00
Германија  24–29  Романија Брест Арена, Брест
Гледачи: 2,106
Судии: Мошорински, Панџиќ (СРБ)
Бенке 8 (11–14) Буцеши 11
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
3 декември 2018
21:00
Чешка  17–31  Норвешка Брест Арена, Брест
Гледачи: 1,734
Судии: Бенани, Бенани (ШВЕ)
Марчинкова 4 (10–20) Ауне, Локе 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×Red card

5 декември 2018
18:00
Германија  30–28  Чешка Брест Арена, Брест
Гледачи: 2,930
Судии: Вранеш, Венингер (АВТ)
Шмелцер 7 (16–16) Лузумова 10
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
5 декември 2018
21:00
Норвешка  23–31  Романија Брест Арена, Брест
Гледачи: 2,782
Судии: Алпаидзе, Березкина (РУС)
Ауне, Кристијансен 5 (12–18) Њагу 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Бодовите освоени против квалификувани репрезентации од истата групата во групната фаза се пренесуваат во главната фаза.

Група 1[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Русија 5 4 0 1 141 131 +10 8 Полуфинале
2  Франција (H) 5 3 1 1 136 118 +18 7
3  Шведска 5 2 1 2 139 132 +7 5 Натпревар за петто место
4  Данска 5 2 0 3 123 143 −20 4
5  Црна Гора 5 2 0 3 124 128 −4 4
6  Србија 5 1 0 4 131 142 −11 2
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
(H) Домаќин
6 декември 2018
18:00
Данска  23–29  Франција Хал XXL, Нант
Гледачи: 5,296
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (ХРВ)
Волер 5 (11–17) Нзе Минко 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
6 декември 2018
21:00
Шведска  28–30  Црна Гора Хал XXL, Нант
Гледачи: 2,614
Судии: Бетман, Цаферопулос (ГРЦ)
Гулден 6 (14–18) Радичевиќ 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Двата натпревари биле планирани за 8 декември, но биле поместени еден ден понапред поради движењето на жолтите елеци.[5]

9 декември 2018
15:00
Шведска  21–21  Франција Хал XXL, Нант
Гледачи: 7,241
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Гулден 6 (14–11) Лакрабер 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
9 декември 2018
18:00
Србија  25–29  Русија Хал XXL, Нант
Гледачи: 6,420
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Крпеж Шлезак 7 (13–16) Дмитриева 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2018
18:00
Данска  21–32  Русија Хал XXL, Нант
Гледачи: 2,812
Судии: Бетман, Цаферопулос (ГРЦ)
Хеиндал 5 (9–14) Вјахирева 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
10 декември 2018
21:00
Србија  27–28  Црна Гора Хал XXL, Нант
Гледачи: 2,307
Судии: Настасе, Станчу (РОМ)
Крпеж Шлезак 12 (15–12) Јауковиќ, Мехмедовиќ, Раичевиќ 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

12 декември 2018
15:45
Данска  24–23  Црна Гора Хал XXL, Нант
Гледачи: 3,811
Судии: Ковалчук, Ковалчук (МОЛ)
Хансен 6 (15–11) Радичевиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
12 декември 2018
18:00
Шведска  39–30  Русија Хал XXL, Нант
Гледачи: 3,848
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Хагман 17 (18–17) Самохина 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
12 декември 2018
21:00
Србија  28–38  Франција Хал XXL, Нант
Гледачи: 7,046
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Ковачевиќ, Крпеж Шлезак, Поп-Лазиќ 5 (14–18) Нзе Минко 9
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група 2[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Холандија 5 4 0 1 128 126 +2 8 Полуфинале
2  Романија 5 3 0 2 140 132 +8 6
3  Норвешка 5 3 0 2 155 131 +24 6 Натпревар за петто место
4  Унгарија 5 3 0 2 139 146 −7 6
5  Германија 5 2 0 3 132 137 −5 4
6  Шпанија 5 0 0 5 127 149 −22 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
7 декември 2018
18:00
Шпанија  23–29  Германија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 2,217
Судии: Алпаидзе, Березкина (РУС)
Мартин 7 (9–17) Белк, Гешке, Шмелцер 4
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон
7 декември 2018
21:00
Унгарија  25–38  Норвешка Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 2,180
Судии: Кристијансен, Хансен (ДАН)
Тот 6 (12–19) Локе 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

9 декември 2018
15:00
Унгарија  26–25  Германија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 2,926
Судии: Мошорински, Панџиќ (СРБ)
Лукаш 7 (12–10) Столе 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
9 декември 2018
18:00
Холандија  29–24  Романија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 3,016
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Абинг, Бонт 6 (11–10) Буцеши 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2018
18:00
Шпанија  25–27  Романија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 2,359
Судии: Вранеш, Венингер (АВТ)
Гонсалес 6 (12–10) Њагу 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
11 декември 2018
21:00
Холандија  16–29  Норвешка Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 1,803
Судии: Мошорински, Панџиќ (СРБ)
Полман 4 (7–15) Јакобсен 5
 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

12 декември 2018
15:45
Шпанија  26–33  Норвешка Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 1,791
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Лопес 5 (17–18) Офтедал 8
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон
12 декември 2018
18:00
Унгарија  31–29  Романија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 1,844
Судии: Бенани, Бенани (ШВЕ)
Хафра, Шатцл 6 (17–17) Њагу 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
12 декември 2018
21:00
Холандија  27–21  Германија Палата на спортовите Жан Виле, Нанси
Гледачи: 2,104
Судии: Алпаидзе, Березкина (РУС)
Дулфер, Полман 6 (13–11) Гешк 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај  1×добил жолт картон

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
14 декември
 
 
 Русија 28
 
16 декември
 
 Романија 22
 
 Русија 21
 
14 декември
 
 Франција 24
 
 Холандија 21
 
 
 Франција 27
 
Трето место
 
 
16 декември
 
 
 Романија 20
 
 
 Холандија 24

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

14 декември 2018
14:00
Шведска  29–38  Норвешка АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 8,639
Судии: Настасе, Станчу (РОМ)
Лагерквист 7 (14–22) Кристијансен 6
 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

14 декември 2018
17:30
Русија  28–22  Романија АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 8,122
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Вјахирева 13 (16–15) Драгут, Пинтеа 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

14 декември 2018
21:00
Холандија  21–27  Франција АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 12,463
Судии: Гарсија, Марин (ШПА)
Абинг 7 (11–12) Нзе Минко 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

16 декември 2018
14:00
Романија  20–24  Холандија АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 13,145
Судии: Вранеш, Венингер (АВТ)
Ардеан-Елисеи 6 (8–15) Полман 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

16 декември 2018
17:30
Русија  21–24  Франција АкорХотелс Арена, Париз
Гледачи: 14,000
Судии: Кристијансен, Хансен (ДАН)
Вјахирева 7 (12–13) Лакрабер 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

Пласман и статистика[уреди | уреди извор]

Квалификувана за Летните олимписки игри 2020
Квалификувана за Светското првенство 2019

Место Екипа
 Франција
 Русија
 Холандија
4  Романија
5  Норвешка
6  Шведска
7  Унгарија
8  Данска
9  Црна Гора
10  Германија
11  Србија
12  Шпанија
13  Словенија
14  Полска
15  Чешка
16  Хрватска

Тим на првенството[уреди | уреди извор]

Тимот на првенството и поединечните награди биле објавени на 16 декември 2018 година.[6]

Позиција Играч
Голман  Амандин Лејно (ФРА)
Десно крило  Кармен Мартин (ШПА)
Десен бек  Алисија Столе (ГЕР)
Среден бек  Стине Бредал Офтедал (НОР)
Лев бек  Ноеми Хафра (УНГ)
Лево крило  Мајда Мехмедовиќ (ЦГР)
Пивот  Крина Пинтеа (РОМ)

Награди[уреди | уреди извор]

Награда Играч
Најкорисен играч на првенството  Ана Вјахирева (РУС)
Најдобар одбранбен играч  Кели Дулфер (ХОЛ)
Најдобар стрелец  Катарина Крпеж Шлезак (СРБ) (50 гола)

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Ранг Играч Екипа Голови Обиди %
1 Катарина Крпеж Шлезак  Србија 50 70 71
2 Елиза Бучески  Романија 45 67 67
3 Кристина Њагу  Романија 44 82 54
4 Ана Вјахирева  Русија 43 66 65
5 Естеле Нзе Минко  Франција 38 46 83
6 Еставана Полман  Холандија 36 73 49
7 Натали Хагман  Шведска 35 50 70
Јованка Радичевиќ  Црна Гора 51 69
9 Ѓурѓина Јауковиќ  Црна Гора 34 61 56
10 Стине Бредал Офтедал  Норвешка 33 55 60
Крина Пинтеа  Романија 52 63

Извор: Sportresult

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Ранг Играч Екипа % Одбрани Обиди
1 Сиље Солберг  Норвешка 40 45 112
2 Лора Глозе  Франција 36 41 114
Амандин Лејно  Франција 60 165
Катрин Лунде  Норвешка 57 160
5 Маја Војновиќ  Словенија 35 9 26
6 Бланка Биро  Унгарија 33 45 136
Филипа Иден  Шведска 61 184
Тес Вестер  Холандија 78 238
9 Јулија Думанска  Романија 32 48 148
Ана Седојкина  Русија 68 212
Сандра Тофт  Данска 46 145

Извор: Sportresult

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „France claim title in front of record EHF EURO crowd“. eurohandball.com. 16 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-30. Посетено на 16 декември 2018.
  2. 2,0 2,1 „Pots set for Women's EHF EURO 2018 Final Tournament Draw on 12 June“. eurohandball.com. 4 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 2018-11-20.
  3. "Handballissime" moments at Women's EHF EURO 2018 Final Tournament Draw“. fra2018.ehf-euro.com. 12 June 2018. Архивирано од изворникот на 2019-01-01. Посетено на 2018-11-20.
  4. „EHF nominates referees for Women's EHF EURO 2018“. fra2018.ehf-euro.com. 4 October 2018. Архивирано од изворникот на 2019-01-01. Посетено на 2018-11-20.
  5. „EHF EURO matches rescheduled“. eurohandball.com. 8 декември 2018.
  6. „Stalwarts of nine teams make the EHF EURO 2018 All-star team“. fra2018.ehf-euro.com. European Handball Federation. 16 декември 2018. Архивирано од изворникот на 2018-12-16. Посетено на 16 December 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]