Европско првенство во ракомет за жени 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
2002 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Данска
Датуми6-15 декември
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Данска (3 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Русија
Статистикa за турнирот
Натпревари48
Дадени голови2448 (51 по натпр.)

Европското првенство во ракомет за жени 2002 се одржа во Данска од 6 до 15 декември. Репрезентацијата на Данска го освои првенството по победата над Норвешка со резултат 25 - 22 во финалниот меч.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Европското првенство се одржа во следните градови:

  • Хелсинг (Прелиминарна група A)
  • Арус (Прелиминарна група B, Прелиминарна група D, Главна група 1, Финална фаза)
  • Фарум (Прелиминарна група C, Главна група 2)

Тимови[уреди | уреди извор]

Следните репрезентации се квалификуваа:

Група A Група B Група C Група D

Австрија Австрија
Романија Романија
Шведска Шведска
Србија и Црна Гора ФР Југославија

Данска Данска
Франција Франција
Холандија Холандија
Украина Украина

Германија Германија
Норвешка Норвешка
Русија Русија
Шпанија Шпанија

Белорусија Белорусија
Чешка Чешка
Унгарија Унгарија
Словенија Словенија

Прелиминирана фаза[уреди | уреди извор]

Група A (Хелсинг)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Југославија 3 3 0 0 93 76 +17 6
 Романија 3 2 0 1 82 78 +4 4
 Австрија 3 1 0 2 77 83 -6 2
 Шведска 3 0 0 3 79 94 -15 0
6 декември 2002
Романија 27 – 21 Австрија
ФР Југославија 31 – 28 Шведска
7 декември 2002
Шведска 25 – 30 Романија
Австрија 23 – 30 ФР Југославија
8 декември 2002
Романија 25 – 32 ФР Југославија
Австрија 33 – 26 Шведска

Група B (Арус)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Данска 3 3 0 0 74 63 +11 6
 Франција 3 2 0 1 66 65 +1 4
 Украина 3 1 0 2 72 77 -5 2
 Холандија 3 0 0 3 73 80 -7 0
6 декември 2002
Украина 23 – 27 Данска
Франција 25 – 24 Холандија
7 декември 2002
Холандија 26 – 28 Украина
Данска 20 – 17 Франција
8 декември 2002
Украина 21 – 24 Франција
Данска 27 – 23 Холандија

Група C (Фарум)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Норвешка 3 2 1 0 75 61 +14 5
 Русија 3 1 1 1 67 70 -3 3
 Германија 3 1 0 2 71 78 -7 2
 Шпанија 3 0 2 1 76 80 -4 2
6 декември 2002
Русија 25 – 22 Германија
Норвешка 25 – 25 Шпанија
7 декември 2002
Шпанија 24 – 24 Русија
Германија 18 – 26 Норвешка
8 декември 2002
Германија 31 – 27 Шпанија
Русија 18 – 24 Норвешка

Група D (Арус)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Унгарија 3 3 0 0 98 77 +21 6
 Чешка 3 2 0 1 76 72 +4 4
 Словенија 3 1 0 2 75 79 -4 2
 Белорусија 3 0 0 3 65 86 -21 0
6 декември 2002
Чешка 25 – 20 Словенија
Унгарија 34 – 23 Белорусија
7 декември 2002
Белорусија 19 – 25 Чешка
Словенија 28 – 31 Унгарија
8 декември 2002
Белорусија 23 – 27 Словенија
Унгарија 33 – 26 Чешка

Главна Фаза[уреди | уреди извор]

Група I (Арус)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Данска 5 5 0 0 126 108 +18 10
 Франција 5 3 0 2 121 124 -3 6
 Југославија 5 3 0 2 153 129 +24 6
 Романија 5 2 0 3 120 124 -4 4
 Австрија 5 2 0 3 126 124 +2 4
 Украина 5 0 0 5 104 141 -37 0
10 декември 2002
Австрија 32 – 19 Украина
ФР Југославија 27 – 29 Франција
Данска 25 – 23 Романија
11 декември 2002
ФР Југославија 39 – 24 Украина
Романија 26 – 29 Франција
Данска 26 – 20 Австрија
12 декември 2002
Украина 17 – 19 Романија
Франција 22 – 30 Австрија
ФР Југославија 25 – 28 Данска

Група II (Фарум)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Норвешка 5 5 0 0 135 103 +32 10
 Русија 5 4 0 1 138 116 +22 8
 Унгарија 5 3 0 2 146 142 +4 6
 Чешка 5 2 0 3 120 129 -9 4
 Словенија 5 1 0 4 124 143 -19 2
 Германија 5 0 0 5 111 141 -30 0
December 10, 2002
Германија 26 – 30 Словенија
Норвешка 27 – 20 Чешка
Унгарија 29 – 39 Русија
December 11, 2002
Унгарија 30 – 25 Германија
Норвешка 34 – 24 Словенија
Русија 29 – 19 Чешка
December 12, 2002
Чешка 30 – 20 Германија
Словенија 22 – 27 Русија
Норвешка 24 – 23 Унгарија

Финална Фаза (Арус)[уреди | уреди извор]

1/4-то место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
14 декември 2002
  Данска 22  
  Русија 18  
 
15 декември 2002
      Данска 25
    Норвешка 22
Натпревар за бронза
14 декември 2002 15 декември 2002
  Норвешка 21   Франција  27
  Франција 16     Русија  22

5/6-то место[уреди | уреди извор]

15 декември 2002

 Југославија 39 – 43  Унгарија

7/8-мо место[уреди | уреди извор]

14 декември 2002

 Романија 19 – 17  Чешка

Распоред и статистики[уреди | уреди извор]

Финален распоред[уреди | уреди извор]

 Данска
 Норвешка
 Франција
4  Русија
5  Унгарија
6  Југославија
7  Романија
8  Чешка
9  Австрија
10  Словенија
11  Германија
12  Украина
13  Шпанија
14  Холандија
15  Шведска
16  Белорусија

Извор: EHF-Euro.com

Други награди[уреди | уреди извор]

Избрани од страна на официјални лица и експерти од ЕРФ: NRK.no

Шампиони на Европското првенство во ракомет за жени 2002

Данска
Данска
Трета Титула

Играчи во тимот

Лене Рантала, Дит Андерсен, Мет Вестергард Ларсен, Камила Томсен, Кристина Рослинг Хансен, Хајди Јохансен, Рике Хорлике Брун Јоргенсен, Вини Молгард, Карин Мортенсен, Трин Јенсен, Катрин Фруелунд, Луис Багер Норгард, Кристин Андерсен, Карен Бродсгард, Лин Дагард, Џозефин Турај.
Главен Тренер: Јан Питлик.

Ол Стар Тим[уреди | уреди извор]

Ол Стар Тимот е избран од страна на експерти од ЕРФ: NRK.no

Надворешни врски[уреди | уреди извор]