Европско првенство во ракомет за жени 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
1998 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Холандија
Датуми11–20 декември
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (1 титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Унгарија
Четвртопласиран Австрија

Европското првенство во ракомет за жени 1998 се одржа во Холандија од 11 до 20 декември. Првенстовто го освои репрезентацијата на Норвешка по победата над репрезентацијата на Данска со резултат 24 - 16 во финалето.

Градови домаќини[уреди | уреди извор]

Европското ракометно првенство во 1998 година се одржа во следните градови:

Тимови[уреди | уреди извор]

Group A Group B
 Украина  Данска
 Унгарија  Норвешка
 Австрија  Полска
 Холандија Македонија Македонија
 Германија  Шпанија
 Романија  Русија

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Австрија 5 4 0 1 134 118 +16 8
0  Унгарија 5 4 0 1 131 109 +22 8
0  Германија 5 4 0 1 117 119 −2 8
0  Украина 5 2 0 3 128 127 +1 4
0  Холандија 5 1 0 4 107 121 −14 2
0  Романија 5 0 0 5 120 143 −23 0
11 декември 1998
 Унгарија 28 – 24  Романија
 Австрија 24 – 25  Германија
 Украина 23 – 16  Холандија
13 декември 1998
 Холандија 19 – 28  Унгарија
 Романија 24 – 26  Австрија
 Германија 28 – 27  Украина
December 14, 1998
 Унгарија 21 – 26  Австрија
 Холандија 18 – 19  Германија
 Украина 32 – 24  Романија
16 декември 1998
 Австрија 30 – 24  Украина
 Романија 23 – 30  Холандија
 Унгарија 25 – 18  Германија
17 декември 1998
 Украина 22 – 29  Унгарија
 Германија 27 – 25  Романија
 Австрија 28 – 24  Холандија

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Норвешка 5 5 0 0 137 102 +35 10
0  Данска 5 4 0 1 138 115 +23 8
0  Полска 5 3 0 2 112 110 +2 6
0  Македонија 5 2 0 3 111 136 −25 4
0  Русија 5 0 1 4 112 128 −16 1
0  Шпанија 5 0 1 4 107 126 −19 1
11 декември 1998
 Полска 20 – 15  Шпанија
 Данска 37 – 21  Македонија
 Норвешка 25 – 20  Русија
12 декември 1998
 Русија 21 – 25  Полска
 Шпанија 23 – 26  Данска
 Македонија 23 – 27  Норвешка
14 декември 1998
 Македонија 27 – 22  Шпанија
 Норвешка 30 – 19  Полска
 Данска 27 – 22  Русија
16 декември 1998
 Русија 23 – 25  Македонија
 Норвешка 27 – 21  Шпанија
 Полска 21 – 29  Данска
17 декември 1998
 Шпанија 26 – 26  Русија
 Полска 27 – 15  Македонија
 Данска 19 – 28  Норвешка

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
19 декември 1998
   Австрија 24  
   Данска 35  
 
20 декември 1998
       Данска 16
     Норвешка 24
Натпревар за 3/4 место
19 декември 1998 20 декември 1998
   Норвешка 28    Австрија  24
   Унгарија 14      Унгарија  30

Распоред и статистики[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Норвешка
 Данска
 Унгарија
4  Австрија
5  Полска
6  Германија
7  Украина
8  Македонија
9  Русија
10  Холандија
11  Романија
12  Шпанија

Source: EuroHandball.com.[1]

Шампион на Европското првенство во ракомет за жени 1998

Норвешка
Норвешка
Прва Титула

Играчи во тимот

Ан Катрин Ериксен, Камила Карстенс, Сесил Леганџер,
Елизабет Хилмо, Елис Алсанд, Елс-Марте Сорли,
Хајди Тјугум, Жане Тувен, Жоанет Нилсен,
Ќерсти Грини (капитен), Мет Давидсен, Миа Хундвин,
Сахра Хаусман, Сив Хејм Сабое, Тонје Ларсен,
и Трин Халтвик.
Главен Тренер: Марит Брејвик.

Извор: Dagbladet.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2008 Women's European Championship. Final Round. Official result bulletin“. Европска Ракометна Федерација.
  2. „Norges lag“. Dagbladet (норвешки). 1998. Архивирано од изворникот на 2009-02-21. Посетено на 28 March 2010.