Европско првенство во ракомет за жени 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
1996 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Данска
Датуми6-15 декември
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Данска (2 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Австрија
Четвртопласиран Германија

Европското првенство во ракомет за жени 1996 се одржа во Данска од 6 до 15 декември. Репрезентацијата на Данска по победата над репрезентацијата на Норвешка со резултат 25 - 23 го освои првенството.

Градови домаќини[уреди | уреди извор]

Европското првенство се одржа во следните градови домаќини:

Тимови[уреди | уреди извор]

Group A Group B
 Австрија  Германија
 Хрватска  Литванија
 Данска  Норвешка
 Унгарија  Романија
 Полска  Русија
 Шведска  Украина

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 5 5 0 0 148 101 +47 10
0  Австрија 5 4 0 1 125 105 +20 8
0  Хрватска 5 3 0 2 121 120 +1 6
0  Шведска 5 2 0 3 114 139 −25 4
0  Унгарија 5 1 0 4 109 127 −18 2
0  Полска 5 0 0 5 107 132 −25 0
6 декември 1996
 Унгарија 21 – 19  Полска
 Данска 30 – 13  Шведска
 Хрватска 21 – 25  Австрија
7 декември 1996
 Шведска 31 – 26  Унгарија
 Полска 21 – 25  Хрватска
 Австрија 16 – 29  Данска
8 декември 1996
 Шведска 18 – 31  Австрија
 Унгарија 19 – 24  Хрватска
 Данска 33 – 22  Полска
10 декември 1996
 Полска 23 – 24  Шведска
 Хрватска 22 – 27  Данска
 Унгарија 15 – 24  Австрија
11 декември 1996
 Хрватска 29 – 28  Шведска
 Данска 29 – 28  Унгарија
 Австрија 29 – 22  Полска

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Норвешка 5 3 2 0 134 106 +28 8
0  Германија 5 4 0 1 124 111 +13 8
0  Романија 5 3 1 1 132 122 +10 7
0  Русија 5 2 1 2 132 119 +13 5
0  Украина 5 1 0 4 114 122 −8 2
0  Литванија 5 0 0 5 97 153 −56 0
6 декември 1996
 Норвешка 36 – 18  Литванија
 Русија 30 – 23  Украина
 Германија 22 – 21  Романија
7 декември 1996
 Украина 19 – 23  Норвешка
 Литванија 17 – 27  Германија
 Романија 29 – 26  Русија
8 декември 1996
 Русија 22 – 22  Норвешка
 Германија 25 – 23  Украина
 Романија 32 – 26  Литванија
10 декември 1996
 Украина 22 – 24  Романија
 Русија 31 – 16  Литванија
 Норвешка 27 – 21  Германија
11 декември 1996
 Норвешка 26 – 26  Романија
 Литванија 20 – 27  Украина
 Германија 29 – 23  Русија

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
13 декември 1996
   Данска 24  
   Германија 22  
 
15 декември 1996
       Данска 25
     Норвешка 23
Разигрување за 3/4 место
13 декември 1996 15 декември 1996
   Норвешка 22    Германија  23
   Австрија 20      Австрија  30

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Данска
 Норвешка
 Австрија
4  Германија
5  Романија
6  Хрватска
7  Русија
8  Шведска
9  Украина
10  Унгарија
11  Полска
12  Литванија