Прејди на содржината

Машка ракометна репрезентација на Австрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австрија Австрија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Сојуз Австриски ракометен сојуз
Тренер Исланд Патрекур Јоханесон
Капитен Томас Бауер
Најмногу голови Андреас Дитерт (1089)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 5 (првпат во 1938)
Најдобар резултат 2. место (1938)
Европско првенство
Настапи 3 (првпат во 2010)
Најдобар резултат 9. место (2010)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.
Репрезентацијата на Австрија во 2016 г.

Машка ракометна репрезентација на Австрија — сениорска репрезентација што ја претставува Австрија на меѓународни ракометни натпреварувања. Репрезентацијата е управувана од Австрискиот ракометен сојуз (Österreichischer Handballbund).

Меѓународни учества

[уреди | уреди извор]

Олимписки игри

[уреди | уреди извор]
Игри Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Германија 1936 Финале 2. место 5 4 0 1 60 29
Ракометот не бил олимписки спорт меѓу 1948 и 1968 година
Западна Германија 1972 Не се квалификувала
Канада 1976
СССР 1980
САД 1984
Јужна Кореја 1988
Шпанија 1992
САД 1996
Австралија 2000
Грција 2004
Кина 2008
Обединето Кралство 2012
Бразил 2016
Вкупно 1/13 - 5 4 0 1 60 29

Светски првенства

[уреди | уреди извор]
Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Трет Рајх 1938 Финале 2. место 3 2 0 1 16 11
Шведска 1954 Не се квалификувала
Источна Германија 1958 Групна фаза 9. место 3 1 0 2 50 69
Западна Германија 1961 Не се квалификувала
Чехословачка 1964
Шведска 1967
Франција 1970
Источна Германија 1974
Данска 1978
Западна Германија 1982
Швајцарија 1986
Чехословачка 1990
Шведска 1993 Групна фаза 14. место 3 1 0 2 61 67
Исланд 1995 Не се квалификувала
Јапонија 1997
Египет 1999
Франција 2001
Португалија 2003
Тунис 2005
Германија 2007
Хрватска 2009
Шведска 2011 17./18. место 18. место 7 2 0 5 205 212
Шпанија 2013 Не се квалификувала
Катар 2015 Осминафинале 13. место 6 2 1 3 174 169
Франција 2017 Не се квалификувала
Вкупно 5/24 - 22 8 1 13 506 528

Европски првенства

[уреди | уреди извор]
Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 Не се квалификувала
Шпанија 1996
Италија 1998
Хрватска 2000
Шведска 2002
Словенија 2004
Швајцарија 2006
Норвешка 2008
Австрија 2010 Главна фаза 9. место 6 2 1 3 184 187
Србија 2012 Не се квалификувала
Данска 2014 Главна фаза 11. место 6 2 0 4 159 160
Полска 2016 Не се квалификувала
Хрватска 2018 Групна фаза 15. место 3 0 0 3 80 99
Вкупно 3/13 - 14 4 1 10 423 446

Моментален состав

[уреди | уреди извор]

Состав за Европското првенство 2018.[1]

Тренер: Патрекур Јоханесон

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 ГО Томас Бауер 24 јануари 1986(1986-01-24)(38 г.) 1.90 m 132 0 Франција Маси Есон
2 ЛБ Александер Херман 10 декември 1991(1991-12-10)(32 г.) 1.92 m 69 107 Германија Вецлар
5 СБ Витаутас Жјура 11 мај 1979(1979-05-11)(45 г.) 1.89 m 96 208 Австрија Фајверс Маргаретен
7 ДБ Јанко Божовиќ 14 јули 1985(1985-07-14)(39 г.) 2.04 m 126 311 Португалија Спортинг Лисабон
20 ЛК Себастијан Фримел 18 декември 1995(1995-12-18)(28 г.) 1.90 m 31 66 Австрија Западна Виена
26 ДК Јулиан Ранфтл 17 февруари 1996(1996-02-17)(28 г.) 1.84 m 11 9 Австрија Западна Виена
28 ДК Роберт Вебер 25 ноември 1985(1985-11-25)(38 г.) 1.79 m 155 680 Германија Магдебург
32 СБ Герал Цајнер 28 март 1988(1988-03-28)(36 г.) 1.91 m 27 56 Австрија Алпла Хард
37 ЛК Тобијас Шопф 25 декември 1985(1985-12-25)(38 г.) 1.70 m 18 15 Австрија Кремс
38 П Вилхелм Јелинек 17 март 1994(1994-03-17)(30 г.) 1.91 m 28 31 Австрија Западна Виена
43 ДБ Томас Кандолф 1 декември 1993(1993-12-01)(30 г.) 1.83 m 13 14 Австрија Тирол
53 СБ Никола Билик 28 ноември 1996(1996-11-28)(27 г.) 1.98 m 44 157 Германија Кил
55 П Тобијас Вагнер 26 март 1995(1995-03-26)(29 г.) 1.98 m 23 32 Германија Балинген
56 ГО Кристијан Пилиповиќ 10 декември 1994(1994-12-10)(29 г.) 1.90 m 14 0 Хрватска Нексе Нашице
85 П Лукас Хербургер 19 декември 1994(1994-12-19)(29 г.) 1.97 m 5 1 Австрија Алпла Хард
94 ЛБ Кристоф Ноихолд 27 април 1994(1994-04-27)(30 г.) 1.93 m 28 12 Германија Хам-Вестфален
95 ЛБ Ромас Кирвелјавичиус 5 март 1988(1988-03-05)(36 г.) 2.00 m 30 24 Германија Кобург

Статистика

[уреди | уреди извор]
  Активните играчи се маркирани со сина боја

Најмногу натпревари

[уреди | уреди извор]
Бр. Играч Натп
1 Евалд Хуменбергер 246
2 Патрик Фелзер 218
3 Андреас Дитерт 203
Виктор Силаѓи 203
5 Роланд Шлингер 168
6 Никола Мариновиќ 165
7 Штефан Хигацбергер 163
8 Роберт Вебер 158
9 Давид Шлезак 157
10 Дитер Рипер 153

Ажурирано на: 1 февруари 2018
Извор: oehb.at

Најмногу голови

[уреди | уреди извор]
Бр. Играч Гол
1 Андреас Дитерт 1089
2 Виктор Силаѓи 907
3 Роберт Вебер 690
3 Давид Шлезак 667
5 Роланд Шлингер 595
6 Конрад Вилчински 578
7 Патрик Фелзер 567
8 Михаел Гангел 459
9 Томас Гангел 383
10 Јанко Божовиќ 321

Ажурирано на: 1 февруари 2018
Извор: oehb.at

  1. „Состав за Европското првенство 2018“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-23.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]