Ракомет на Летните олимписки игри 1984

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ракометните натпревари на Летните олимписки игри во 1984 година се одржаа во машка и женска конкуренција. Поради бојкотот на СССР некои од посилните репрезентации од Источниот блок не земаа учество; ова даде прилика на репрезентацијата на Југославија да ги освои двата златни медали.

Ракомет

Мажи[уреди | уреди извор]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Југославија (YUG)  Западна Германија (FRG)  Романија (ROU)

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

Тимовите од двете групи одиграа натпревари меѓу себе со цел да се одлучи кои од нив за кое место ќе игра во финалната фаза.

Група A[уреди | уреди извор]

Rank Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Пое Југославија Романија Исланд Швајцарија Јапонија Алжир
1.  Југославија (YUG) 5 4 1 0 123 76 9 X 19:18 22:22 25:11 32:15 25:10
2.  Романија (ROU) 5 4 0 1 120 91 8 18:19 X 26:17 23:27 28:22 25:16
3.  Исланд (ISL) 5 3 1 1 102 96 7 22:22 17:26 X 23:16 21:17 19:15
4.  Швајцарија (SUI) 5 2 0 3 83 102 4 11:25 17:23 16:23 X 20:13 19:18
5.  Јапонија (JPN) 5 1 0 4 84 107 2 15:32 22:28 17:21 13:20 X 17:16
6.  Алжир (ALG) 5 0 0 5 75 105 0 10:25 16:25 15:19 18:19 16:17 X

Група B[уреди | уреди извор]

Rank Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Пое Западна Германија Данска Шведска Шпанија САД Јужна Кореја
1.  Западна Германија (FRG) 5 5 0 0 114 95 10 X 20:18 18:17 18:16 21:19 37:25
2.  Данска (DEN) 5 4 0 1 115 99 8 18:20 X 26:19 21:16 19:16 31:28
3.  Шведска (SWE) 5 3 0 2 119 110 6 17:18 19:26 X 26:25 21:18 36:23
4.  Шпанија (ESP) 5 2 0 3 105 106 4 16:18 16:21 25:26 X 17:16 31:25
5.  САД (USA) 5 0 1 4 91 100 1 19:21 16:19 18:21 16:17 X 22:22
6.  Јужна Кореја (KOR) 5 0 1 4 123 157 1 25:37 28:31 23:36 25:31 22:22 X

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 • Репрезентациите кои завршија на првото место од секоја група се натпреваруваа за првото место во оваа фаза:
 • Репрезентациите кои завршија на второто место се натпреваруваа за третото место
 • Репрезентациите кои завршија на третото место се натпреваруваа за петтото место
 • Репрезентациите кои завршија на четвртото се натпреваруваа за седмото место
 • Репрезентациите кои завршија на петтото место се натпреваруваа за деветтото место
 • Репрезентациите кои завршија на шестото место се натпреваруваа за единаесеттото место

Сите натпревари се одиграа на 10 август.

'Натпревар за 11-то место

 • Јужна Кореја 25-21 Алжир

Натпревар за 9-то место

 • САД 24-16 Јапонија

Натпревар за 7-то место

 • Швајцарија 18-17 Шпанија

5th place match

 • Шведска 26-24 Исланд

Натпревар за 3-то место

 • Романија 23-19 Данска

Натпревар за 1-во место

 • Југославија 18-17 Западна Германија

Резиме[уреди | уреди извор]

Place Nation
1  Југославија (YUG)
2  Западна Германија (FRG)
3  Романија (ROU)
4  Данска (DEN)
5  Шведска (SWE)
6  Исланд (ISL)
7  Швајцарија (SUI)
8  Шпанија (ESP)
9  САД (USA)
10  Јапонија (JPN)
11  Јужна Кореја (KOR)
12  Алжир (ALG)

Жени[уреди | уреди извор]

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Југославија (YUG)  Јужна Кореја (KOR)  Кина (CHN)

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ Пое Југославија Јужна Кореја Кина САД Западна Германија Австрија
Злато  Југославија (YUG) 5 5 0 0 143 102 10 X 29:23 31:25 33:20 20:19 30:15
Сребро  Јужна Кореја (KOR) 5 3 1 1 125 119 7 23:29 X 24:24 29:27 26:17 23:22
Бронза  Кина (CHN) 5 2 1 2 112 115 5 25:31 24:24 X 22:25 20:19 21:16
4.  Западна Германија (FRG) 5 2 0 3 91 100 4 19:20 17:26 19:20 18:17 X 18:17
5.  САД (USA) 5 2 0 3 114 123 4 20:33 27:29 25:22 X 17:18 25:21
6.  Австрија (AUT) 5 0 0 5 91 117 0 15:30 22:23 16:21 21:25 17:18 X

Резиме[уреди | уреди извор]

Place Nation
1  Југославија (YUG)
2  Јужна Кореја (KOR)
3  Кина (CHN)
4  Западна Германија (FRG)
5  САД (USA)
6  Австрија (AUT)

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

На секојa квалификуванa репрезентација и беше дозволено да има еден тим од 15 играчи и сите тие да бидат квалификувани за учество. Пет држави се натпреваруваа во двете натпреварувања.

На натпреварите во ракомет вкупно учествуваа 259 ракометни играчи (177 мажи и 82 жени) од 15 нациии (мажи од 12 нации - жени од 6 нации) коишто се натпреваруваа во Лос Анџелес:

Освоени медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Југославија (YUG) 2 0 0 2
2  Западна Германија (FRG) 0 1 0 1
 Јужна Кореја (KOR) 0 1 0 1
4  Романија (ROU) 0 0 1 1
 Кина (CHN) 0 0 1 1

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:EventsAt1984SummerOlympics