Машка ракометна репрезентација на Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франција
Shirt badge/Association crest
Податоци
Прекар Bronzés, Barjots, Costauds,
Euros, Experts, Indestructibles
Сојуз Француска ракометна федерација
Тренер Клод Онеста
Најмногу натпревари Џејсон Ричардсон (417)
Најмногу голови Жером Фернандес (1254)
Бои
Kit left arm ffhb14h.png
Бои на екипата
Kit body frahb14h.png
Бои на екипата
Kit right arm ffhb14h.png
Бои на екипата
Kit shorts ffhb14h.png
Бои на екипата
Дома
Kit left arm ffhb14a.png
Бои на екипата
Kit body frahb14a.png
Бои на екипата
Kit right arm ffhb14a.png
Бои на екипата
Kit shorts ffhb14a.png
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 5 (првпат во 1992)
Најдобар резултат 1. (2008, 2012)
Светско првенство
Настапи 16 (првпат во 1954)
Најдобар резултат 1. (1995, 2001, 2009, 2011)
Европско првенство
Настапи 12 (првпат во 1994)
Најдобар резултат 1 (2006, 2010, 2014)
Последна поднова на податоците: непознато.
Машка ракометна репрезентација на Франција
Медали
Олимписки игри
Златен медал - прво место Пекинг 2008 Екипа
Златен медал - прво место Лондон 2012 Екипа
Бронзен медал – трето место Барселона 1992 Екипа
Светско првенство
Златен медал - прво место Исланд 1995 Екипа
Златен медал - прво место Франција 2001 Екипа
Златен медал - прво место Хрватска 2009 Екипа
Златен медал - прво место Шведска 2011 Екипа
Сребрен медал – второ место Шведска 1993 Екипа
Бронзен медал – трето место Јапонија 1997 Екипа
Бронзен медал – трето место Португалија 2003 Екипа
Бронзен медал – трето место Тунис 2005 Екипа
Европско првенство
Златен медал - прво место Швајцарија 2006 Екипа
Златен медал - прво место Австрија 2010 Екипа
Златен медал - прво место Данска 2014 Екипа
Бронзен медал – трето место Норвешка 2008 Екипа

Машка ракометна репрецентација на Францијаракометна репрезентација под раководство на Француската ракометна федерација која ја претставува Франција на меѓународните натпревари.

Репрезентацијата е тековен двоен олимписки и европски првак и прв олимписки, светски и европски првак со двојна титула. Екипата, во својот тековен состав, нашироко се смета за најдобрата ракометна репрезентација во историјата.

Меѓународно учество[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Година Круг Место ОН П Н И ПГ ПГ РГ
Германија 1936 НСК - - - - - - - -
Западна Германија 1972 НСК - - - - - - - -
Канада 1976 НСК - - - - - - - -
СССР 1980 НСК - - - - - - - -
САД 1984 НСК - - - - - - - -
Кореја 1988 НСК - - - - - - - -
Шпанија 1992 полуфинале Bronze medal icon.svg 7 5 0 2 157 143 +14
САД 1996 полуфинале 4 7 4 0 3 190 165 +25
Австралија 2000 четвртфинале 6 8 4 1 2 192 182 +10
Грција 2004 четвртфинале 5 8 7 0 1 221 176 +45
Кина 2008 првак Gold medal icon.svg ? ? ? ? ? ? ?
Велика Британија 2012 првак Gold medal icon.svg ? ? ? ? ? ? ?
Бразил 2016 засега непознато
Вкупно 6/12 2 титули ? ? ? ? ? ? ?

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Година Круг Место ОН П Н И ПГ ПГ РГ
Германија 1938 НСК - - - - - - -
Шведска 1954 групна фаза 6 ? ? ? ? ? ?
Источна Германија 1958 НСК - - - - - - -
Западна Германија 1961 главна фаза 8 ? ? ? ? ? ?
Чехословачка 1964 групна фаза 9 ? ? ? ? ? ?
Шведска 1967 НСК - - - - - - -
Франција 1970 групна фаза 12 ? ? ? ? ? ?
Источна Германија 1974 НСК - - - - - - -
Данска 1978 НСК - - - - - - -
Западна Германија 1982 НСК - - - - - - -
Швајцарија 1986 НСК - - - - - - -
Чехословачка 1990 втор круг 9 ? ? ? ? ? ?
Шведска 1993 второпласирани Silver medal icon.svg ? ? ? ? ? ?
Исланд 1995 првак Gold medal icon.svg ? ? ? ? ? ?
Јапонија 1997 полуфинале Bronze medal icon.svg ? ? ? ? ? ?
Египет 1999 четвртфинале 6 ? ? ? ? ? ?
Франција 2001 првак Gold medal icon.svg ? ? ? ? ? ?
Португалија 2003 полуфинале Bronze medal icon.svg ? ? ? ? ? ?
Тунис 2005 полуфинале Bronze medal icon.svg ? ? ? ? ? ?
Германија 2007 полуфинале 4 ? ? ? ? ? ?
Хрватска 2009 првак Gold medal icon.svg ? ? ? ? ? ?
Шведска 2011 првак Gold medal icon.svg ? ? ? ? ? ?
Шпанија 2013 четвртфинале 6 7 5 0 2 207 182
Катар 2015 СК
Франција 2017 СК
Вкупно 16/23 4 титули ? ? *? ? ? ?
*Означува нерешено, па освоено на пенали.

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Година Круг Место ОН П Н И ПГ ПГ РГ
Португалија 1994 5./6. место 6 5 2 1 2 123 120
Шпанија 1996 7./8. место 7 5 3 0 2 130 120
Италија 1998 7./8. место 7 5 1 1 3 110 125
Хрватска 2000 4. место 4 7 4 1 2 173 164
Шведска 2002 5./6. место 6 6 3 2 1 152 136
Словенија 2004 5./6. место 6 6 3 0 3 163 154
Швајцарија 2006 првак 1 Gold medal europe.svg 8 7 0 1 243 192
Норвешка 2008 3. место 3 Bronze medal europe.svg 8 6 0 2 231 207
Австрија 2010 првак 1 Gold medal europe.svg 8 6 2 0 225 196
Србија 2012 главна фаза 11 6 2 1 3 156 163
Данска 2014 првак 1 Gold medal europe.svg 8 7 0 1 259 227
Полска 2016 СК
Вкупно 11/11 3 титули 72 44 8 20 1965 1804
*Означува нерешено, па освоено на пенали.

Екипа[уреди | уреди извор]

Селектор: Клод Онеста

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 Г Сирил Димулен (1984-02-02)2 февруари 1984 (воз. 29) 1,99 м 21 0 Шанбери
2 ЛБ Жером Фернандес (1977-03-07)7 март 1977 (воз. 36) 1,99 м 360 1406 Феникс Тулуза
7 КИ Игор Антиќ (1987-06-12)12 јуни 1987 (воз. 26) 1,94 м 9 15 Сесон-Рен
8 ЦБ Даниел Нарсос (1979-12-16)16 декември 1979 (воз. 34) 1,89 м 246 775 Париз
9 ДК Гијом Жоли (1985-03-27)27 март 1985 (воз. 28) 1,78 м 82 228 Динкерк
10 ДБ Аликс Њокас (1986-06-28)28 јуни 1986 (воз. 27) 1,88 м 11 147 Шамбери
11 ЛК Самуел Онрубија (1986-07-05)5 јули 1986 (воз. 27) 1,80 м 50 147 Париз
12 Г Венсен Жерар (1986-12-16)16 декември 1986 (воз. 27) 1,88 м 3 0 Динкерк
13 ЦБ Никола Карабатиќ (1984-04-11)11 април 1984 (воз. 29) 1,96 м 213 882 Барселона
15 ЛБ Матје Гребил (1991-10-06)6 октомври 1991 (воз. 22) 1,98 м 6 10 Монпелје
16 Г Тјери Омејер (1976-11-02)2 ноември 1976 (воз. 37) 1,92 м 294 0 Монпелје
18 ЛБ Вилијам Акамбре (1988-04-08)8 април 1988 (воз. 25) 1,94 м 56 156 Монпелје
19 ДК Лик Абало (1984-09-06)6 септември 1984 (воз. 29) 1,82 м 170 573 Париз
20 КИ Седрик Сорендо (1984-06-07)7 јуни 1984 (воз. 29) 1,92 м 110 208 Париз
21 ЛК Михаел Гигу (1982-01-28)28 јануари 1982 (воз. 31) 1,79 м 178 623 Монпелје
22 КИ Лука Карабатиќ (1988-04-19)19 април 1988 (воз. 25) 2,02 м 4 3 Пе Де
28 ДК Валентен Порт (1990-09-07)7 септември 1990 (воз. 23) 1,90 м 11 12 Тулуза

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]