Машка ракометна репрезентација на Чешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешка Чешка Република
Податоци
Сојуз Ракометна федерација
на Чешка Република
Тренер Јан Филип/Даниел Кубеш
Капитен Ондреј Здрахала
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 6 (првпат во 1995)
Најдобар резултат 8. место (1995)
Европско првенство
Настапи 9 (првпат во 1996)
Најдобар резултат 6. место (1996, 2018)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Машка ракометна репрезентација на Чешка — национална репрезентација која ја претставува Чешка на меѓународни ракометни натпревари. Најдобар резултат репрезентацијата на Чешка постигнала на европските ракометни првенства во 1996 и 2018 година, кога го освојувала 6. место. До 1993 година, Чешка била дел од репрезентацијата на Чехословачка.

Пред да стане Чешка независна држава во 1993 година, репрезентацијата на Чехословачка освоила пет медали на светските ракометни првенства меѓу 1954 и 1967 година, и се квалификувала за секое светско првенство меѓу 1954 и 1993 година.

Меѓународни учества[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Исланд 1995 7./8. место 8. место 9 5 0 4 206 205
Јапонија 1997 Осминафинале 11. место 6 3 0 3 138 125
Египет 1999 Не се квалификувала
Франција 2001 Групна фаза 18, место 5 1 2 2 136 136
Португалија 2003 Не се квалификувала
Тунис 2005 9./10. место 10. место 9 3 2 4 261 271
Германија 2007 11./12. место 12. место 8 2 0 6 227 235
Хрватска 2009 Не се квалификувала
Шведска 2011
Шпанија 2013
Катар 2015 17./18. место 17. место 7 4 0 3 209 199
Франција 2017 Не се квалификувала
Вкупно 6/12 0 титули 44 18 4 22 1177 1171

Европски првенства[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ
Португалија 1994 Не се квалификувала
Шпанија 1996 Групна фаза 6. место 5 3 0 2 129 125
Италија 1998 Групна фаза 10. место 5 1 0 4 130 132
Хрватска 2000 Не се квалификувала
Шведска 2002 Главна фаза 8. место 6 3 0 3 151 169
Словенија 2004 Главна фаза 11. место 6 1 1 4 177 202
Швајцарија 2006 Не се квалификувала
Норвешка 2008 Групна фаза 13. место 3 0 0 3 88 97
Австрија 2010 Главна фаза 8. место 6 2 1 3 175 180
Србија 2012 Групна фаза 14. место 3 1 0 2 77 84
Данска 2014 Групна фаза 15. место 3 0 1 2 73 87
Полска 2016 Не се квалификувала
Хрватска 2018 5./6. место 6. место 7 3 1 3 179 186
Вкупно 9/13 0 титули 44 14 4 26 1179 1262

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европкото првенство 2018.[1]

Тренери: Јан Филип и Даниел Кубеш

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 ГО Томаш Мрква 20 јануари 1989(1989-01-20)(35 г.) 2.03 m 71 0 Германија Балинген
2 ЛК Јакуб Хрстка 17 март 1990(1990-03-17)(34 г.) 1.86 m 82 241 Словачка Татран Прешов
3 СБ Роман Бечвар 18 април 1989(1989-04-18)(35 г.) 1.91 m 90 185 Германија Елбфлоренц
4 ЛБ Јан Ланда 10 мај 1986(1986-05-10)(38 г.) 1.95 m 46 20 Чешка Ловосице
13 ЛБ Павел Хорак 28 ноември 1982(1982-11-28)(41 г.) 1.98 m 103 292 Белорусија Мешков Брест
15 ДК Милан Котрч 23 мај 1988(1988-05-23)(36 г.) 1.89 m 40 52 Германија Бергишер
16 ГО Мартин Галија 12 април 1979(1979-04-12)(45 г.) 1.89 m 180 3 Полска Горник Забже
17 ДБ Станислав Кашпарек 11 јуни 1996(1996-06-11)(27 г.) 2.02 m 8 0 Унгарија Балатонфиред
18 ДБ Јан Стехлик 18 април 1985(1985-04-18)(39 г.) 1.88 m 90 138 Чешка Талент П’лзењ
22 П Петер Шлахта 1 јануари 1993(1993-01-01)(31 г.) 1.99 m 21 19 Унгарија Дабас
23 П Леос Петровски 5 јануари 1993(1993-01-05)(31 г.) 2.02 m 49 109 Германија Бергишер
27 СБ Ондреј Здрахала 10 јули 1983(1983-07-10)(40 г.) 1.87 m 99 311 Швајцарија Санкт Гален
31 ДК Томаш Чип 5 октомври 1989(1989-10-05)(34 г.) 1.87 m 51 113 Словачка Татран Прешов
39 СБ Јакуб Свитак 10 мај 1991(1991-05-10)(33 г.) 1.80 m 2 2 Чешка Дукла Прага
40 ДБ Диедон Мубензем 22 март 1996(1996-03-22)(28 г.) 1.90 m 6 9 Чешка Дукла Прага
41 ЛБ Михал Касал 3 април 1994(1994-04-03)(30 г.) 2.09 m 36 23 Словачка Татран Прешов
66 П Штепан Земан 9 мај 1997(1997-05-09)(27 г.) 2.02 m 6 7 Чешка Зубри

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 European Championship roster“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-14. Посетено на 2018-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]