Светско првенство во ракомет за мажи 2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
2009 Светско првенство
во ракомет за мажи
Svjetsko prvenstvo u rukometu 2009 (хрватски)
Податоци за турнирот
Домаќини Хрватска
Датуми16 јануари–1 февруари
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 7 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Франција
Второпласиран Хрватска
Третопласиран Полска
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари110
Дадени голови6090 (55.36 по натпр.)
Гледачи392.550 (3.569 по натпр.)
Најдобар стрелец Кирил Лазаров (МКД)
(92 гола)
Најдобар играч Игор Вори (ХРВ)

Светското првенство во ракомет за мажи 2009 било 22. издание на Светското првенство во ракомет за мажи во организација на Меѓународната ракометна федерација кое се одржало во Хрватска и се играло од 16 јануари до 1 февруари во градовите Сплит, Задар, Осиек, Вараждин, Загреб, Пула. Хрватска била избрана од група на четири потенцијални домаќини меѓу кои биле Чешка, Грција и Романија.

Отворањето на првенството се одржало во Сплит, додека пак завршниот натпревар се одржал во Загреб. Франција го освоила турнирот откако ја поразила Хрватска во финалето. Полска завршила на третото место победувајќи ја Данска. Билетите биле на продажба од 15 до 20 ноември.[1] За завршницата, билетите почнале со цена од 700 куни (о. 95 евра). За да се претстави турнирот, „Хрватската Туристичка Заедница“ пуштила повеќе презентации во главните градови 13те земји учесници.[2]

За време на првенството внатрешна критика произлегло против Хасан Мустафа, Претседателот на МРФ. Генералниот секретар, Петер Мухлематер, го критикувал Мустафа и побарал негова отставка. Мустафа побарал да се исклучи Мухлематер по неговата критика.[3][4][5][6][7]

Сали[уреди | уреди извор]

Шест хрватски градови биле избрани да бидат домаќини на Светското првенство:

Загреб Сплит Задар
Загребска арена
Капацитет: 15,600
Спалдиум арена
Капацитет: 12,500
Сала Крешимир Ќосиќ
Капацитет: 8,600
Осиек Вараждин Пореч
Сала Градски Врт
Капацитет: 3,600
Вараждинска арена
Капацитет: 5,200
Спортски центар Жатика
Капацитет: 3,500

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

     Тимови што се пласирале во Главната рунда
     Тимови што играле во Претседателскиот куп

Сите часови се по средноевропско време (УКВ+1)

Група A (Осиек)[уреди | уреди извор]

Тим Одиграни П Н Пор. ДГ ПГ Гол раз. Бодови
 Франција 5 5 0 0 168 106 +62 10
 Словачка 5 3 1 1 152 119 +33 7
 Унгарија 5 3 1 1 148 115 +33 7
 Романија 5 2 0 3 141 135 +6 4
 Аргентина 5 1 0 4 133 137 –4 2
 Австралија 5 0 0 5 76 206 –130 0
17 јануари
16:30
 Словачка 27 – 25  Аргентина Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 3,000
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Страновски 7 (12-13) Гул 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари
18:30
 Унгарија 41 – 17 Австралија Австралија Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 3,000
Судии: Карабаски, Колахдузан (ИРА)
Иванчик, Зубај 7 (20-8) Флечер 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари
20:30
 Франција 31 – 21  Романија Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 3,500
Судии: Станојевиќ, Вишекруна (СРБ)
Карабатиќ, Гиогу 7 (12-9) Тома 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
15:00
Австралија Австралија 12 – 47  Словачка Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 1,500
Судии: Станојевиќ, Вишекруна (СРБ)
Флечер 6 (6-20) Антл 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
17:00
 Романија 27 – 30  Унгарија Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 3,000
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Пириану 6 (16-13) Наги 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
19:00
 Аргентина 26 – 33  Франција Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 2,500
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Коговеск, Мигуелес 5 (15-19) Гиогу 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
15:30
 Романија 30 – 26  Аргентина Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 1,500
Судии: Карабаски, Колахдузан (ИРА)
Гионеја 9 (15-13) Коговеск 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

19 јануари
17:30
 Унгарија 24 – 24  Словачка Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 2.500
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Наги, Иванчик, Илјес 5 (12-6) Шулк 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

19 јануари
19:30
 Франција 42 – 11 Австралија Австралија Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 1.500
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Абало 10 (20-3) Флечер 4
 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
15:00
Австралија Австралија 20 – 40  Романија Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 1,000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Блондел 8 (9-21) Козма 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари
17:00
 Унгарија 31 – 20  Аргентина Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 3,000
Судии: Станојевиќ, Вишекруна (СРБ)
Москај 6 (17-8) Коговеск, Гул 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
19:00
 Словачка 26 – 35  Франција Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 2.500
Судии: Карабаски, Колахдузан (ИРА) (IRI)
Антл 7 (9-15) Карабатиќ 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
15:00
 Аргентина 36 – 16 Австралија Австралија Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 1,000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Торес 7 (15–8) Флечер 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
17:00
 Словачка 28 – 23  Романија Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 3,500
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Кукучка 8 (12-13) Гионеја, Пиринау 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
19:00
 Франција 27 – 22  Унгарија Сала Градски Врт, Осиек
Гледачи: 3,500
Судии: Станојевиќ, Вишекруна (СРБ)
Фернандес, Карабатиќ, Нарциз 5 (13-8) Гул 5
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група B (Сплит)[уреди | уреди извор]

Тим одиг. П Н Пор. ДГ ПГ Гол раз. Бодови
 Хрватска 5 5 0 0 170 115 +55 10
 Шведска 5 4 0 1 162 118 +44 8
 Јужна Кореја 5 3 0 2 140 126 +14 6
 Шпанија 5 2 0 3 167 127 +40 4
 Куба 5 1 0 4 106 181 –75 2
 Кувајт 5 0 0 5 99 177 –78 0
16 јануари
20:30
 Хрватска 27 – 26 Јужна Кореја Република Кореја Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 12,000
Судии: Леме, Улрих (ГЕР)
Чупиќ 8 (14-13) Сим, Парк Ј. 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари
16:30
 Шпанија 47 – 17  Кувајт Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 8,000
Судии: Нилсон Аирес, Апарецидо (БРА)
Рокас, Гарсија 7 (18-9) Ал-Шамари 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари
18:30
 Шведска 41 – 14  Куба Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 3,500
Судии: Елмоамли, Шабан Али (ЕГИ)
Калман, Ленартсон 6 (19-7) Диаз 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
16:30
 Куба 20 – 45  Шпанија Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 1.000
Судии: Нилсон Аирес, Апарецидо (БРА)
Ечаваира 5 (10-24) Гарсија 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
18:30
Јужна Кореја Република Кореја 25 – 31  Шведска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 3.000
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Парк Ј., Ли Џ. 6 (12-16) Калман 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај 10×Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

18 јануари
20:30
 Кувајт 21 – 40  Хрватска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 10,000
Судии: Елмоамли, Шабан Али (ЕГИ)
Ал-Калаф, Ал-Гарабали 5 (13-22) Шперм 8
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

19 јануари
16:30
Јужна Кореја Република Кореја 34 – 19  Кувајт Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 1.000
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Јон 7 (15-9) Ал-Шамари, Ал-Тејаб, Ал-Анези, Ал-Отаиби, Абдул Реда 3
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
18:30
 Шведска 34 – 30  Шпанија Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 5.000
Судии: Леме, Улрих (ГЕР)
Додер 11 (19-13) Ромеро 11
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
20:30
 Хрватска 41 – 20  Куба Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 11,800
Судии: Nilson Aires, Aparecdio (BRA)
Чупиќ 11 (20-9) Ечаваира, Карол 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари
16:30
 Куба 26 – 31 Јужна Кореја Република Кореја Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 500
Судии: Леме, Улрих (ГЕР)
Турино, Диаз, Цуни, Ечаваира, Амадор 4 (13–17) Ли Џ. 10
10×Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
18:30
 Шведска 30 - 19  Кувајт Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 6,000
Судии: Ел-Моамли, Шабан (ЕГИ)
Лархолм 6 (17-9) Ал-Хаџери 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари
20:30
 Шпанија 22 - 32  Хрватска Спаладиум арена, Сплит
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Ромеро 5 (11-18) Дувњак 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

22 јануари
16:30
 Кувајт 23 – 26  Куба Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 500
Судии: Нилсон Аирес, Апарцедио (БРА)
Х. Ал-Шамари, Ф. Ал-Шамари 5 (9-12) Карол 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
18:30
 Шпанија 23 – 24 Јужна Кореја Република Кореја Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 8,000
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Рокас, Ромеро 5 (15-14) О Ј. 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

22 јануари
20:30
 Хрватска 30 – 26  Шведска Спаладиум арена, Сплит
Гледачи: 12,000
Судии: Леме, Улрих (ГЕР)
Чупиќ 8 (14-13) Додер, Лархолм 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група C (Вараждин)[уреди | уреди извор]

Тим Одиг. П Н Пор. ДГ ПГ Гол раз. Бодови
 Германија 5 4 1 0 147 116 +31 9
 Македонија 5 3 0 2 145 136 +9 6
 Полска 5 3 0 2 146 131 +15 6
 Русија 5 2 1 2 143 145 –2 5
Тунис Тунис 5 2 0 3 143 142 +1 4
 Алжир 5 0 0 5 114 168 –54 0
17 јануари
15:30
 Полска 39 – 22  Алжир Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3,500
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Јурасик, Тужински 6 (17–8) Чехбур 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари
17:30
 Германија 26 – 26  Русија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 4,600
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
Хенс 9 (15–14) Раствортсев, Игропуло 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари
19:30
Македонија Македонија 24 – 25 Тунис Тунис Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3.500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
К. Лазаров 9 (14–13) Tej 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

18 јануари
15:30
 Алжир 19 – 32 Македонија Македонија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 2.000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
Чехбур 6 (8-16) К. Лазаров 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
17:30
Тунис Тунис 24 – 26  Германија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3.500
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Хамед 9 (12-12) Хенс 6
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
19:30
 Русија 22 – 24  Полска Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3.000
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
Игропуло 6 (14-11) К. Левски, Бјелецки, Јурасик 4
10×Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

19 јануари
15:30
 Полска 29 – 30 Македонија Македонија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 1.500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
М. Левски, Бјелецки 7 (15-16) К. Лазаров 13
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

19 јануари
17:30
 Германија 32 – 20  Алжир Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 1.500
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
Јансен 6 (16-10) Берија 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

19 јануари
19:30
 Русија 36 – 31 Тунис Тунис Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 1.000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
Ковалев, Филипов 7 (16-11) Туати 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
15:30
 Алжир 28 – 29  Русија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 2,000
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
Бодрали 6 (14–17) Филипов 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
17:30
Македонија Македонија 23 – 33  Германија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 3,800
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
К. Лазаров 9 (14–13) Гландорф 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

21 јануари
19:30
 Полска 31 – 27 Тунис Тунис Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 800
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
Тужински 11 (16-11) Хедуи 6
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

22 јануари
15:30
Македонија Македонија 36 – 30  Русија Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 4,000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
К. Лазаров 13 (15–14) Игропуло 13
10×Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
17:30
 Германија 30 – 23  Полска Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 4,000
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
Краус 7 (14–11) Тужински 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

22 јануари
19:30
Тунис Тунис 36 – 25  Алжир Вараждинска арена, Вараждин
Гледачи: 300
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Туати 12 (18–11) Боказ 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

Група D (Пореч)[уреди | уреди извор]

Тим Одиг. П Н Пор. ДГ ПГ Гол раз. Бодови
 Данска 5 5 0 0 167 121 +46 10
 Србија 5 3 0 2 161 146 +15 6
 Норвешка 5 3 0 2 162 123 +39 6
 Египет 5 2 0 3 110 126 –16 4
 Бразил 5 2 0 3 128 158 –30 4
 Саудиска Арабија 5 0 0 5 107 161 –54 0
17 јануари
16:15
 Норвешка 39 – 23 Саудиска Арабија Саудиска Арабија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2.000
Судии: Гателис, Мажејка (ЛТВ)
Мамелунд 8 (19–10) Б. Ал-Харби 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари
18:15
Египет Египет 22 – 30  Србија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2.500
Судии: Баум, Горлачјук (ПОЛ)
Ел Ахмар 8 (12–12) Стојановиќ 6
Suspension 5×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари
20:15
 Данска 40 – 27  Бразил Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2,200
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Кристијансен 8 (19–12) Да Силва 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
16:15
 Бразил 21 – 39  Норвешка Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1.500
Судии: Баум, Горлачјук (ПОЛ)
Силва, Хубнер 4 (8-17) Бјорнсен 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари
18:15
Саудиска Арабија Саудиска Арабија 18 – 26 Египет Египет Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1.500
Судии: Лазар, Реверет (ФРА)
Алхарби 9 (8-12) Хусеин 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

18 јануари
20:15
 Србија 36 – 37  Данска Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 3.500
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Илиќ 10 (22–16) Линдберг 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

19 јануари
17:00
 Бразил 32 – 30  Србија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1.000
Судии: Лазар, Реверет (ФРА)
Риберио 10 (14-14) Илиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
19:10
 Норвешка 30 - 20 Египет Египет Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1,650
Судии: Гателис, Мажејка (ЛТВ)
Ќелинг 9 (14-10) Хусеин 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари
21:15
 Данска 32 - 13 Саудиска Арабија Саудиска Арабија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 800
Судии: Баум, Горлачек (ПОЛ)
Јакобсен 10 (17-4) Алхабиб 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари
17:00
Саудиска Арабија Саудиска Арабија 24 – 26  Бразил Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1,000
Судии: Гателис, Мажејка (ЛТВ)
Б. Ал-Харби 9 (10–14) Риберио 9
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

21 јануари
19:10
 Норвешка 26 – 27  Србија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 3,500
Судии: Баум, Горлачек (ПОЛ)
Локе 6 (10 - 12) Вуин 6
Suspension 2×добил жолт картон Suspension

21 јануари
21:15
Египет Египет 17 – 26  Данска Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1,200
Судии: Лазар, Реверет (ФРА)
Хусеин 4 (7-12) Ларс Кристијансен 7
Suspension 3×добил жолт картон Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
16:15
 Србија 38 – 29 Саудиска Арабија Саудиска Арабија Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 800
Судии: Гателис, Мажејка (ЛТВ)
Бојновиќ, Марковиќ 6 (21-13) Ал-Хабиб 6
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
18:15
Египет Египет 25 – 22  Бразил Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 2,000
Судии: Лазар, Реверет (ФРА)
Хусеин 6 (13-6) Рибеиро 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
20:15
 Данска 32 – 28  Норвешка Спортски центар Жатика, Пореч
Гледачи: 3,200
Судии: Гуско, Репкин (БЕЛ)
Хансен 10 (16-14) Келинг 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Главна рунда[уреди | уреди извор]

     Тимови кои се пласирале во Полуфиналето

Група I (Загреб)[уреди | уреди извор]

Тим Оди. натпревари П Н Пор. ДГ ПГ Гол раз. Бодови
 Хрватска 5 5 0 0 137 118 +19 10
 Франција 5 4 0 1 139 112 +27 8
 Унгарија 5 2 1 2 127 135 –8 5
 Шведска 5 2 0 3 135 140 –5 4
 Словачка 5 1 1 3 124 137 –13 3
 Јужна Кореја 5 0 0 5 119 139 –20 0

All times are средноевропско време (UTC+1)

24 јануари 2009
16:30
Словачка  23 – 20  Јужна Кореја Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 3,000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
Шулц 6 (15–12) Ли Џ. 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

24 јануари 2009
18:30
Франција  28 – 21  Шведска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 13,000
Судии: Баум, Горалчјук (ПОЛ)
Карабатиќ, Гиогу 7 (16–10) Андерсон 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

24 јануари 2009
20:30
Унгарија  22 – 27  Хрватска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 15,000
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Наги 6 (12–14) Чупиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

25 јануари 2009
16:30
Шведска  30 – 31  Унгарија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 4,000
Судии: Леме, Улрих (ГЕР)
Калман 8 (18–16) Илјес 8
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2009
18:30
Јужна Кореја  21 – 30  Франција Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 10,000
Судии: Олесен, Педерсен (ДАН)
Ким Т., О Ј. 5 (15–15) Абало, Гиогу 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2009
20:30
Хрватска  31 – 25  Словачка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 15,000
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Хрватин 6 (18-13) Шулц 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

27 јануари 2009
16:30
Унгарија  28 – 27  Јужна Кореја Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 800
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Цезар 8 (11–14) Ли Џ. 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

27 јануари 2009
18:30
Словачка  26 – 27  Шведска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 10,000
Судии: Ѓединг, Хансен (ДАН)
Кукучка 9 (11–16) Додер 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

27 јануари 2009
20:30
Франција  19 – 22  Хрватска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 15,000
Судии: Баум, Горлачјук (ПОЛ)
Жунлион 5 (7–11) Вори 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група II (Задар)[уреди | уреди извор]

Тим Оди. натпревари П Н Пор. ДГ ПГ Гол раз. Бодови
 Данска 5 4 0 1 156 145 +11 8
 Полска 5 3 0 2 150 141 +9 6
 Германија 5 2 1 2 147 133 +14 5
 Србија 5 2 1 2 153 161 –8 5
 Норвешка 5 2 0 3 138 141 –3 4
 Македонија 5 1 0 4 132 155 –23 2
24 јануари 2009
15:30
Македонија  27 – 29  Норвешка Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 4,500
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
К. Лазаров 9 (13–16) Тведен 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

24 јануари 2009
17:30
Германија  35 – 35  Србија Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 4,500
Судии: Лазар, Реверер (ФРА)
Јансен 10 (16–19) Боиновиќ 8
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

24 јануари 2009
20:15
Полска  32 – 28  Данска Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 1,500
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Кучзински 9 (20-12) Боесен 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

25 јануари 2009
15:30
Србија  23 – 35  Полска Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 2,000
Судии: Какадор, Николау (ПОР)
Илиќ 6 (7–21) Тужински 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2009
17:30
Норвешка  25 – 24  Германија Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 2,500
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
Тведен, Ќелинг 7 (12-12) Гландорф 6
Suspension 4×добил жолт картон Report Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

25 јануари 2009
20:15
Данска  32 – 24  Македонија Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 5,500
Судии: Лазар, Реверет (ФРА)
Кристијансен 8 (13–12) К. Лазаров 8
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон

27 јануари 2009
15:30
Македонија  28 – 32  Србија Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 3,500
Судии: Крстиќ, Љубиќ (СЛО)
К. Лазаров 7 (16–15) Илиќ 8
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

27 јануари 2009
17:30
Германија  25 – 27  Данска Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 3,000
Судии: Дин, Дину (РОМ)
Прејш 7 (14–14) Линдберг 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

27 јануари 2009
20:15
Полска  31 – 30  Норвешка Сала Крешимир Косиќ, Задар
Гледачи: 4,200
Судии: Лазар, Реверет
Бјелецки 5 (14–14) Ќелинг 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финална фаза (Сплит/Загреб)[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето, Франција против Хрватска, 22:19, 28:11 min, Арена Загреб
  Полуфинале Финале
             
30 јануари - 17:30 (Сплит)
  Данска 22  
  Франција 27  
 
1 февруари - 17:30 (Загреб)
      Франција 24
    Хрватска 19
Натпревар за бронза
30 јануари - 20:30 (Загреб) 1 февруари - 15:00 (Загреб)
  Хрватска 29   Данска  23
  Полска 23     Полска  31

Полуфинале[уреди | уреди извор]

30 јануари 2009
17:30
Данска  22 – 27  Франција Спаладиум Арена, Сплит
Гледачи: 11,000
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Јоргенсен 5 (11–16) Абало 7
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

30 јануари 2009
20:30
Хрватска  29 – 23  Полска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 15,000
Судии: Леме, Улрих (ГЕР)
Чупиќ 12 (14–13) Јурасик 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Меч за бронзен медал[уреди | уреди извор]

1 февруари 2008
15:00
Данска  23 – 31  Полска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 8,000
Судии: Лазар, Реверет (ФРА)
Хансен 10 (11–14) Бјелецки 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

1 февруари 2008
17:30
Франција  24 – 19  Хрватска Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 15,000
Судии: Олсен, Хансен (ДАН)
Гиогу 10 (11–12) Чупиќ 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Натпревари за места (5–12-то место)[уреди | уреди извор]

11-то/12-то[уреди | уреди извор]

29 јануари
12:30
Јужна Кореја  31 – 32  Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 1,000
Судии: Нилсон Аирес, Апарецдио (БРА)
Јеонг 7 (14–14) К. Лазаров 15
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

9-то/10-то[уреди | уреди извор]

29 јануари
20:15
Словачка  27 – 34  Норвешка Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 3,000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Кукучка 6 (14–18) Ќелинг 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7-мо/8-мо[уреди | уреди извор]

29 јануари
17:30
Шведска  37 – 29  Србија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,300
Судии: Карабаски, Коладузан (ИРА)
Густавсон 7 (20–16) Вуин, Вучковиќ 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

5то/6то[уреди | уреди извор]

29 јануари
15:00
Унгарија  25 – 28  Германија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 3,000
Судии: Баум, Горлачјук (ПОЛ)
Наги 5 (13–16) Кауфман 8
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Претседателски куп[уреди | уреди извор]

Група I (Пула)[уреди | уреди извор]

Тим Оди. натпревари П Н Пор. ДГ ПГ Гол раз. Бодови
 Шпанија 5 5 0 0 205 98 +107 10
 Романија 5 4 0 1 175 141 +34 8
 Аргентина 5 3 0 2 137 125 +12 6
 Куба 5 2 0 3 124 154 –30 4
 Кувајт 5 1 0 4 119 157 –38 2
 Австралија 5 0 0 5 87 172 –85 0
24 јануари 2009
15:00
Аргентина  26 – 25  Кувајт Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 500
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Мигуелес 5 (12-12) Абдул-Реда 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

24 јануари 2009
17:00
Австралија  10 – 42  Шпанија Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 1,200
Судии: Ел-Моамли, Шабан (ЕГИ)
Флечер, Суботиќ 3 (6-18) Угалде 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2009
19:00
Романија  39 – 28  Куба Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 1,000
Судии: Нилсон Аирес, Апарецидо (БРА)
Гионеја 12 (21-15) Турино, Карол 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2009
15:00
Шпанија  31 – 19  Аргентина Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 1,600
Судии: Ел-Моамли, Шабан (ЕГИ)
Гарсија 6 (15-11) Висковиќ 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2009
17:00
 Кувајт 27 – 34  Романија Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 1,000
Судии: Нилсон Аирес, Апарецидо (БРА)
Ал-Калаф, Ал-Гарабали 5 (12-16) Гионеја 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

25 јануари 2009
19:00
Куба  27 – 17  Австралија Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 500
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Дијаз 5 (14-6) Флечер 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2009
15:00
Австралија  24 – 27  Кувајт Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 200
Судии: Нилсон Аирес, Апарецидо (БРА)
Блондел 7 (10-14) Ф. Ал-Шамари 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2009
17:00
Аргентина  30 – 23  Куба Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 500
Судии: Ел-Моамло, Шабан (ЕГИ)
Писаро 8 (16-15) Карол 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2009
19:00
Романија  32 – 40  Шпанија Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 2,500
Судии: Станоевиќ, Вишекруна (СРБ)
Гионеја 7 (16-19) Угалде 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група II (Пула)[уреди | уреди извор]

Team Pld W D L GF GA GDIF Points
 Египет 5 4 0 1 135 125 +10 8
 Русија 5 4 0 1 151 127 +24 8
Тунис Тунис 5 3 0 2 159 146 +13 6
 Алжир 5 3 0 2 140 142 –2 6
 Бразил 5 1 0 4 131 137 –6 2
 Саудиска Арабија 5 0 0 5 105 144 –39 0
24 јануари 2009
16:00
Тунис Тунис 28 – 21  Саудиска Арабија Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 300
Судии: Гателис, Мажејка (ЛТВ)
Аед 5 (12-8) Б. Ал-Харби 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2009
18:00
 Алжир 28 – 22  Египет Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 300
Судии: Станоевиќ, Вишекруна (СРБ)
Берија 7 (12-7) Хусеин 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

24 јануари 2009
20:00
Русија  25 – 22  Бразил Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 300
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Дибиров 7 (15-9) Гета, Риберио 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

25 јануари 2009
16:00
Египет  31 – 30 Тунис Тунис Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1,000
Судии: Станоевиќ, Вишекруна (СРБ)
Ел Ахмар 11 (15-14) Аед 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2009
18:00
 Саудиска Арабија 15 – 34  Русија Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1,000
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Ал-Абдулали 4 (5-17) ЧерноивановChernoivanov 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2009
20:00
Бразил  28 – 29  Алжир Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 500
Судии: Гателис, Мажејка (ЛТВ)
Риберио, Фереира 8 (15-10) Будрали 5
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2009
16:00
 Алжир 30 – 27  Саудиска Арабија Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 500
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Судани 8 (14-12) Б. Ал-Харби 13
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

26 јануари 2009
18:00
Тунис Тунис 34 – 33  Бразил Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 500
Судии: Гателис, Мажејка (ЛТВ)
Туати 6 (18-16) Риберио, Фереира 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

26 јануари 2009
20:00
Русија  27 – 31  Египет Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1,000
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Игропуло 8 (12-16) Ел Ахмар, Раби 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревари за места (13 до 24-то место)[уреди | уреди извор]

23 до 24-то[уреди | уреди извор]

27 јануари 2009
15:00
Австралија  19 – 23  Саудиска Арабија Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 300
Судии: Нилсон Аирес, Апарецидо (БРА)
Флечер 6 (11–15) Б. Ал-Харби 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 до 22-ро[уреди | уреди извор]

27 јануари 2009
16:00
 Кувајт 24 – 27  Бразил Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 200
Судии: Ел-Моамли, Шабан (ЕГИ)
Ал-Гарабали 8 (12–13) Риберио 11
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 до 20-то[уреди | уреди извор]

27 јануари 2009
17:00
Куба  27 – 34  Алжир Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 350
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Турино 8 (15–18) Чебур, Судани, Берија 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

17 до 18-то[уреди | уреди извор]

27 јануари 2009
18:00
Аргентина  23 – 29 Тунис Тунис Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 500
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Мигуелес 5 (13-14) Гарби, Крајем 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 до 16-то[уреди | уреди извор]

27 јануари 2009
19:00
Романија  42 – 38  Русија Спортски Центар Мате Парлов, Пула
Гледачи: 750
Судии: Гателис, Мажејка
Иримеску 8 (25-21) Дибиров 12
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

13 до 14-то[уреди | уреди извор]

27 јануари 2009
20:00
Шпанија  28 – 24  Египет Спортски Центар Жатика, Пореч
Гледачи: 1.000
Судии: Станоевиќ, Вишекруна (СРБ)
Кањелјас 9 (15-10) Хасан 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Рангирање и статистики[уреди | уреди извор]

Конечно рангирање[уреди | уреди извор]

 Франција
 Хрватска
 Полска
4  Данска
5  Германија
6  Унгарија
7  Шведска
8  Србија
9  Норвешка
10  Словачка
11  Македонија
12  Јужна Кореја
13  Шпанија
14  Египет
15  Романија
16  Русија
17 Тунис Тунис
18  Аргентина
19  Алжир
20  Куба
21  Бразил
22  Кувајт
23  Саудиска Арабија
24  Австралија

Шампиони на Светското првенство во ракомет за мажи 2009

Франција
Франција
Трета титула

Состав

Џером Фернандес, Дидје Динар, Жулиам Гил, Даниел Нарсис, Жулиам Жоли, Дауда Карабе, Никола Карабатиќ, Кристоф Кемпе, Френк Жунилон, Тиери Омеер, Жоел Абати, Лик Абало, Цедрик Сорхаиндо, Михаел Гиогу, Себастијан Бускет и Себастијан Остертаг.
Главен Тренер: Клауди Онеста.

Најдобри седум во сите категории (Ол стар тим)[уреди | уреди извор]

Избран од страна на официјални ИХФ експерти: IHF.info Архивирано на 24 септември 2015 г.

Други награди[уреди | уреди извор]

 

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Место Име Тим % Одбрани Шутеви
1 Пер Сандсторм  Шведска 44% 52 118
2 Нандор Фазекас  Унгарија 41% 79 195
Дауда Карабуе  Франција 41 99
Ричард Шточл  Словачка 110 266
5 Мухамед Накиб Бакир  Египет 39% 62 157
Хосе Мануел Сиера  Шпанија 54 139
7 Стејнар Еге  Норвешка 38% 95 249
Андреас Паличка  Шведска 44 116
9 Тиери Омеер  Франција 37% 91 244
Јохан Сјостранд  Шведска 56 150

Извор: ihf.info Архивирано на 6 февруари 2009 г.

Играчи со најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

Место Име Тим Постигнати голови Шутови %
1 Кирил Лазаров  Македонија 92 167 55%
2 Иван Чупиќ  Хрватска 66 81 81%
3 Фелипе Боргес Риберио  Бразил 61 87 70%
4 Валентин Маријан Гионеја  Романија 58 87 67%
Томас Тужински  Полска 73 79%
6 Бандар Ал-Харби  Саудиска Арабија 55 100 55%
7 Кристијан Ќелинг  Норвешка 54 102 53%
8 Михаел Гиогу  Франција 52 66 79%
Момир Илиќ  Србија 100 52%
10 Хусеин Хусеин  Египет 50 50 64%

Извор: ihf.info Архивирано на 6 февруари 2009 г.

Судии[уреди | уреди извор]

Германските судии Бернд Улрих (лево) и Франк Леме (десно).
Судии
 Белорусија Андреј Гуско
Сиархеј Репкин
 Бразил Исус Нилсон Аирес
Роџерио Апарецидо
 Хрватска Матија Губица
Борис Милошевиќ
 Чешка Јири Опава
Павел Валек
 Данска Мартин Ѓединг
Мадс Хансен
Египет Египет Мустафа Мухамед Елмоамли
Шабан Мухамед Шабан Али
 Франција Нордин Лазар
Лорен Ревере
 Германија Франк Леме
Бернд Улрих
Иран Иран Мохсен Карабаски
Маџид Колахдузан
 Литванија Миндаугас Гателис
Вајдас Мажејка
 Полска Мирослав Баум
Марек Горалчјук
 Португалија Какадор
Николау
 Романија Константин Дин
Сорин-Лаурениу Дину
 Србија Зоран Станоевиќ
Слободан Вишекруна
 Словенија Ненад Крстиќ
Петер Љубиќ
 Шведска Рикард Канбро
Михаел Клаесон

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]