Светско првенство во ракомет за мажи 1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1997 Светско првенство во ракомет за мажи
1997年男子世界ハンドボール選手権大会
Податоци за првенството
Домаќини Јапонија
Траење16 мај – 1 јуни
Репрезентации24
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Русија (2. титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Унгарија
Статистики за првенството
Натпревари80
Дадени голови3741 (46.76 по натпр.)
Најуспешни стрелци Јунг Кјунг-шин (КОР) 62 (12)
Најдобар играч Талант Душебаев (ШПА)

Светското првенство во ракомет во 1997 година 15-то издание на Светското првенство во ракомет за мажи. Се одржало во Јапонија, од 16 мај до 1 јуни, и ова првенство било прво кое не одиграло во европска земја. Русија го освоила шампионатот.


Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпревар Дата Места Квалификувани
Домаќин 1  Јапонија
Светско првенство во ракомет за мажи 1995 7–21 мај 1995 1  Франција
Европско првенство во ракомет за мажи 1996 24 мај – 2 јуни 1996 4  Русија
 Шпанија
 Југославија
 Шведска
Панамериканско првенство во ракомет за мажи 1996 8–13 октомври 1996 3  Куба
 Аргентина
 Бразил
Африканско првенство во ракомет за мажи 1996 16–29 октомври 1996 4  Алжир
 Тунис
 Египет
 Мароко
Европски квалификации 20 август – 1 декември 1996 6  Чешка
 Унгарија
 Исланд
 Италија
 Норвешка
 Португалија
Азиски квалификации 30 септември – 4 декември 1996 3  Саудиска Арабија
 Кина
 Јужна Кореја
EHF v OCHF плејоф 31 јануари – 2 февруари 1997 1  Литванија
Unknown Unknown 1  Хрватска

Локации[уреди | уреди извор]

Организацискиот комитет користел четири локации за натпреварите од Светското првенство во ракомет за мажи 1997:[1]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Четирите првопласирани тимови од секоја група ги продолжуваат натпреварите во елиминаторната фаза. Тимовите биле рангирани според следниве правила.

  1. Тимот со најмногу поени (2 поени за секоја победа, 1 поен за секоја нерешена средба).
  2. Доколку два тима имаат еднаков број поени, победникот од меѓусебната средба бил прворангиран.
  3. Доколку натпреварот меѓу двата тима со ист број бодови завршил нерешено, тимот со подобра гол-разлика бил прворангиран.

Група A[уреди | уреди извор]

Pos Тим Одиг П Н З П ПГ ПрГ +/-
1  Исланд 5 4 1 0 9 124 106 +18
2  Југославија 5 4 0 1 8 129 111 +18
3  Литванија 5 2 1 2 5 110 102 +8
4  Јапонија 5 2 0 3 4 101 104 -3
5  Алжир 5 1 2 2 4 103 112 -9
6  Саудиска Арабија 5 0 0 5 0 94 126 -32
17 мај
19:30
Исланд  24 – 20  Јапонија Park Dome, Kumamoto
(14-10)

18 мај
15:00
Саудиска Арабија  18 – 27  Литванија Park Dome, Kumamoto
(6-12)
18 мај
17:00
Југославија  22 – 19  Јапонија Park Dome, Kumamoto
(9-7)
18 мај
19:00
Алжир  27 – 27  Исланд Park Dome, Kumamoto
(13-15)

19 мај
13:00
Југославија  29 - 21  Литванија Park Dome, Kumamoto
(17-10)
19 мај
15:00
Алжир  19 – 14  Саудиска Арабија Park Dome, Kumamoto
(6-3)

21 мај
19:00
Јапонија  23 – 20  Саудиска Арабија Park Dome, Kumamoto
(15-10)
22 мај
13
Литванија  19 – 19  Алжир Park Dome, Kumamoto
(10-10)
22 мај
15:00
Исланд  27 – 18  Југославија Park Dome, Kumamoto
(11-9)

24 мај
15:00
Саудиска Арабија  20 – 32  Југославија Park Dome, Kumamoto
(11-15)
24 мај
17:00
Алжир  14 - 24  Јапонија Park Dome, Kumamoto
(4-13)
24 мај
19:00
Литванија  19 – 21  Исланд Park Dome, Kumamoto
(8-10)

25 мај
15:00
Саудиска Арабија  22 – 25  Исланд Park Dome, Kumamoto
(12-15)
25 мај
17:00
Јапонија  15 – 24  Литванија Park Dome, Kumamoto
(7-11)
25 мај
19:00
Југославија  28 – 24  Алжир Park Dome, Kumamoto
(14-12)

Група Б[уреди | уреди извор]

Pos Тим Одиг П Н З П ПГ ПрГ +/-
1  Франција 5 4 0 1 8 127 114 +13
2  Шведска 5 4 0 1 8 141 101 +40
3  Јужна Кореја 5 3 1 1 7 128 127 +1
4  Норвешка 5 1 2 2 4 104 109 -5
5  Италија 5 1 1 3 3 100 105 -5
6  Аргентина 5 0 0 5 0 96 140 -44
18 мај
15:00
Франција  25 – 21  Италија City gym, Kumamoto
(12-10)
18 мај
17:00
Норвешка  21 – 21  Јужна Кореја City gym, Kumamoto
(11-8)
18 мај
19:00
Шведска  36 – 17  Аргентина City gym, Kumamoto
(17-6)

20 мај
13:00
Франција  26 – 27  Јужна Кореја City gym, Kumamoto
(18-11)
20 мај
15:00
Шведска  24 – 17  Норвешка City gym, Kumamoto
(12-8)

21 мај
18:00
Италија  19 – 19  Норвешка City gym, Kumamoto
(10-9)
21 мај
20:00
Аргентина  20 – 24  Франција City gym, Kumamoto
(8-12)

22 мај
13:00
Аргентина  15 – 21  Италија City gym, Kumamoto
(3-10)
22 мај
15:00
Јужна Кореја  21 – 36  Шведска City gym, Kumamoto
(9-21)

24 мај
15:00
Јужна Кореја  32 – 22  Аргентина City gym, Kumamoto
(19-13)
24 мај
17:00
Норвешка  20 – 23  Франција City gym, Kumamoto
(10-11)
24 мај
19:00
Шведска  19 – 17  Италија City gym, Kumamoto
(8-10)

25 мај
15:00
Италија  22 – 27  Јужна Кореја City gym, Kumamoto
(9-12)
25 мај
17:00
Норвешка  27 – 22  Аргентина City gym, Kumamoto
(14-9)
25 мај
19:00
Франција  29 – 26  Шведска City gym, Kumamoto
(12-14)

Група Ц[уреди | уреди извор]

Pos Тим Одиг П Н З П ПГ ПрГ +/-
1  Шпанија 5 4 1 0 9 141 103 +38
2  Египет 5 4 1 0 9 129 94 +35
3  Чешка 5 3 0 2 6 119 105 +14
4  Тунис 5 2 0 3 4 92 108 -16
5  Португалија 5 1 0 4 2 119 123 -4
6  Бразил 5 0 0 5 0 65 132 -67
18 мај
15:00
Португалија  26 – 18  Бразил City gym, Yamaga
(13-7)
18 мај
17:00
Чешка  22 – 24  Египет City gym, Yamaga
(11-12)
18 мај
19:00
Шпанија  32 – 21  Тунис City gym, Yamaga
(13-11)

20 мај
13:00
Бразил  10 – 24  Чешка City gym, Yamaga
(6-12)
20 мај
15:00
Египет  19 – 19  Шпанија City gym, Yamaga
(11-10)
21 мај
18:00
Тунис  19 – 18  Португалија City gym, Yamaga
(9-7)

21 мај
20:00
Шпанија  32 – 11  Бразил City gym, Yamaga
(15-3)
22 мај
13:00
Египет  24 – 17  Тунис City gym, Yamaga
(12-8)
22 мај
15:00
Чешка  28 – 24  Португалија City gym, Yamaga
(14-11)

24 мај
15:00
Бразил  11 – 33  Египет City gym, Yamaga
(4-18)
24 мај
17:00
Чешка  19 – 18  Тунис City gym, Yamaga
(10-12)
24 мај
19:00
Португалија  26 – 29  Шпанија City gym, Yamaga
(11-12)

25 мај
15:00
Тунис  17 – 15  Бразил City gym, Yamaga
(11-6)
25 мај
17:00
Португалија  25 – 29  Египет City gym, Yamaga
(14-12)
25 мај
19:00
Шпанија  29 – 26  Чешка City gym, Yamaga
(13-11)

Група Д[уреди | уреди извор]

Pos Тим Одиг П Н З П ПГ ПрГ +/-
1  Русија 5 5 0 0 10 150 84 +66
2  Унгарија 5 4 0 1 8 128 103 +25
3  Куба 5 2 1 2 5 128 117 +11
4  Хрватска 5 2 1 2 5 123 115 +8
5  Кина 5 1 0 4 2 101 160 -59
6  Мароко 5 0 0 5 0 90 141 -51
18 мај
15:00
Русија  31 – 17  Куба City gym, Yatsushiro
(17-9)
18 мај
17:00
Хрватска  34 – 21  Кина City gym, Yatsushiro
(17-9)
18 мај
19:00
Унгарија  25 – 19  Мароко City gym, Yatsushiro
(10-8)

19 мај
13:00
Кина  15 – 34  Русија City gym, Yatsushiro
(6-20)
19 мај
15:00
Мароко  17 – 26  Хрватска City gym, Yatsushiro
(7-14)

21 мај
18:00
Русија  30 – 13  Мароко City gym, Yatsushiro
(14-7)
21 мај
20:00
Куба  21 – 22  Унгарија City gym, Yatsushiro
(8-11)

22 мај
13:00
Кина  21 – 32  Куба City gym, Yatsushiro
(9-19)
22 мај
15:00
Хрватска  20 – 23  Унгарија City gym, Yatsushiro
(10-8)

24 мај
15:00
Мароко  21 – 25  Кина City gym, Yatsushiro
(8-13)
24 May
17:00
Хрватска  23 – 23  Куба City gym, Yatsushiro
(13-13)
24 мај
19:00
Унгарија  19 – 24  Русија City gym, Yatsushiro
(7-13)

25 мај
15:00
Куба  35 – 20  Мароко City gym, Yatsushiro
(17-16)
25 мај
17:00
Унгарија  39 – 19  Кина City gym, Yatsushiro
(20-12)
25 мај
19:00
Русија  31 – 20  Хрватска City gym, Yatsushiro
(15-7)

Елиминаторна фаза[уреди | уреди извор]

  Осминафиналиња Четвртфиналиња Полуфиналиња Финале
                                     
A1   Исланд 32  
B4   Норвешка 28  
  A1   Исланд 25  
    D2   Унгарија 26  
C3   Чешка 19
D2   Унгарија 20  
  D2   Унгарија 19  
  B2   Шведска 31  
C1   Шпанија 31  
D4   Хрватска 25  
  C1   Шпанија 24
    B2   Шведска 28  
A3   Литванија 20
B2   Шведска 32  
  B2   Шведска 21
  D1   Русија 23
D3   Куба 20  
C2   Египет 24  
  C2   Египет 19 Трето место
    B1   Франција 22  
B1   Франција 22 D2   Унгарија 27
A4   Јапонија 21   B1   Франција 28
  B1   Франција 24
  D1   Русија 25  
B3   Јужна Кореја 37  
A2   Југославија 33  
  B3   Јужна Кореја 15
    D1   Русија 32  
D1   Русија 20
C4   Тунис 14  
  натпревари за 5. до 8. место     5-то место
                 
  A1   Исланд 32  
  C1   Шпанија 23    
      A1   Исланд 23
      C2   Египет 20
  C2   Египет 28    
  B3   Јужна Кореја 27   7-мо место
 
C1   Шпанија 33
  B3   Јужна Кореја 26

Осминафиналиња[уреди | уреди извор]

27 мај
13:00
Исланд  32 – 28  Норвешка Park Dome, Kumamoto
(13-15)
27 мај
13:00
Шпанија  31 – 25  Хрватска City gym, Kumamoto
(16-14)
27 мај
15:00
Јужна Кореја  37 – 33 (ET)  Југославија Park Dome, Kumamoto
(12-13)

Прод.: 30-30 Прод.: 7-3

27 мај
15:00
Куба  20 – 24  Египет City gym, Kumamoto
(9-10)
27 мај
18:00
Литванија  20 – 32  Шведска Park Dome, Kumamoto
(9-18)
27 мај
18:00
Чешка  19 – 20  Унгарија City gym, Kumamoto
(9-11)
27 мај
20:00
Франција  22 – 21  Јапонија Park Dome, Kumamoto
(11-11)
27 мај
20:00
Русија  20 – 14  Тунис City gym, Kumamoto
(12-5)

Четвртфиналиња[уреди | уреди извор]

29 мај
18:00
Исланд  25 – 26  Унгарија Park Dome, Kumamoto
(11-14)
29 мај
18:00
Шпанија  24 – 28 (ET)  Шведска City gym, Kumamoto
(12-12)

Прод.: 21-21 Прод.: 3-7

29 мај
20:00
Јужна Кореја  15 – 32  Русија Park Dome, Kumamoto
(6-16)
29 мај
20:00
Египет  19 – 22  Франција City gym, Kumamoto
(8-13)

Натпревари за пласман[уреди | уреди извор]

30 мај
13:00
Шпанија  23 – 32  Исланд Park Dome, Kumamoto
(11-11)
30 мај
15:00
Јужна Кореја  27 – 28  Египет Park Dome, Kumamoto
(11-15)

Натпревар за 7-мо место[уреди | уреди извор]

31 мај
16:00
Шпанија  33 – 26  Јужна Кореја City gym, Kumamoto
(17-12)

Натпревар за 5-то место[уреди | уреди извор]

31 мај
16:00
Египет  20 – 23  Исланд Park Dome, Kumamoto
(9-10)

Полуфиналиња[уреди | уреди извор]

31 мај
18:00
Унгарија  19 – 31  Шведска Park Dome, Kumamoto
(7-14)
31 мај
18:00
Франција  24 – 25 (ET)  Русија City gym, Kumamoto
(12-14)

Прод.: 21-21 Прод.: 3-4


Натпревар за бронзен медал[уреди | уреди извор]

1 јуни
14:00
Франција  28 – 27  Унгарија Park Dome, Kumamoto
(15-12)

Финале[уреди | уреди извор]

1 јуни
16:00
Шведска  21 – 23  Русија Park Dome, Kumamoto
Гледачи: 11,100
(10-11)
Report

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

  1.  Русија Gold medal blank
  2.  Шведска Silver medal blank
  3.  Франција Bronze medal blank
  4.  Унгарија
  5.  Исланд
  6.  Египет
  7.  Шпанија
  8.  Јужна Кореја
  9.  Југославија
  10.  Литванија
  11.  Чешка
  12.  Норвешка
  13.  Хрватска
  14.  Куба
  15.  Јапонија
  16.  Тунис
  17.  Алжир
  18.  Италија
  19.  Португалија
  20.  Кина
  21.  Саудиска Арабија
  22.  Аргентина
  23.  Мароко
  24.  Бразил

Носители на одличја[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Русија
 Шведска
 Франција

Тим на првенството[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

[[Категорија:Светски првенства во ракомет|1997]