Прејди на содржината

Светско првенство во ракомет за мажи 1995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 1995
Податоци за турнирот
Домаќини Исланд
Датуми7–21 мај
Екипи24 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Франција (1 титула)
Второпласиран Хрватска
Третопласиран Шведска
Четвртопласиран Германија
Статистикa за турнирот
Натпревари88

Светско првенство во ракомет за мажи 1995 — 14-то Светско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во Исланд. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Франција, победувајќи ја Хрватска во финалето, додека бронзениот медал го освоила Шведска.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпреварување Дата Број на квалификувани Екипи
Домаќин 1  Исланд
Светско првенство во ракомет за мажи 1993 10–20 март 1993 8  Русија
 Франција
 Шведска
 Швајцарија
 Шпанија
 Германија
 Чешка
 Данска
Азиско првенство во ракомет за мажи 1993 24 септември –
5 октомври 1993
3  Јужна Кореја
 Кувајт
 Јапонија
Европско првенство во ракомет за мажи 1994 3–12 јуни 1994 4  Хрватска
 Унгарија
 Белорусија
 Словенија
Пан-Американски игри 1994 16–23 септември 1994 3  Куба
 Бразил
 САД
Африканско првенство во ракомет за мажи 1994 5–24 ноември 1994 4  Тунис
 Алжир
 Египет
 Мароко
EHF v OCHF Плеј-оф 9–12 декември 1994 1  Романија

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Швајцарија 5 5 0 0 133 103 +30 10 Шеснаесетфинале
2  Јужна Кореја 5 4 0 1 140 112 +28 8
3  Исланд 5 3 0 2 119 107 +12 6
4  Тунис 5 2 0 3 110 125 −15 4
5  Унгарија 5 1 0 4 119 121 −2 2
6  САД 5 0 0 5 82 135 −53 0
Source: ИХФ
7 мај 1995
15:00
Швајцарија  26–22  Тунис Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 1,500
Судии: Јохансон, Келквист (SWE)
(15–10)
7 мај 1995
17:00
Унгарија  26–29  Јужна Кореја Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 2,200
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(11–14)
7 мај 1995
20:00
Исланд  27–16  САД Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 5,000
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(13–11)

9 мај 1995
15:00
САД  14–26  Унгарија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 100
Судии: Елбронд, Ловквист (DEN)
(7–13)
9 мај 1995
17:00
Јужна Кореја  22–25  Швајцарија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 300
Судии: Билов, Лубкер (GER)
(6–10)
9 мај 1995
20:00
Тунис  21–25  Исланд Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 1,100
Судии: Томас, Томас (GER)
(7–13)

10 мај 1995
15:00
Швајцарија  28–15  САД Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 150
Судии: Данеску, Матеску (ROU)
(12–7)
10 мај 1995
17:00
Тунис  18–33  Јужна Кореја Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 300
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(7–16)
10 мај 1995
20:00
Исланд  23–20  Унгарија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 4,200
Судии: Јохансон, Келквист (SWE)
(11–9)

12 мај 1995
15:00
Унгарија  23–30  Швајцарија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 3,400
Судии: Броман, Бладемо (SWE)
(10–15)
12 мај 1995
17:00
Исланд  23–26  Јужна Кореја Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 5,400
Судии: Данеску, Матеску (ROU)
(10–12)
12 мај 1995
20:00
САД  17–24  Тунис Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 1,200
Судии: Јохансон, Келквист (SWE)
(9–12)

13 мај 1995
16:00
Швајцарија  24–21  Исланд Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 5,200
Судии: Елбронд, Ловквист (DEN)
(11–10)
14 мај 1995
13:00
Унгарија  24–25  Тунис Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 240
Судии: Билов, Лубкер (GER)
(15–12)
14 мај 1995
13:00
Јужна Кореја  30–20  САД Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 150
Судии: Маси, Ди Пјеро (ITA)
(14–7)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Хрватска 5 4 0 1 140 119 +21 8 Шеснаесетфинале
2  Русија 5 4 0 1 112 96 +16 8
3  Чешка 5 4 0 1 121 111 +10 8
4  Куба 5 2 0 3 136 132 +4 4
5  Словенија 5 1 0 4 131 126 +5 2
6  Мароко 5 0 0 5 93 149 −56 0
Source: ИХФ
8 мај 1995
15:00
Русија  21–17  Куба Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 250
Судии: Бросио, Заворотни (ARG)
(10–9)
8 мај 1995
17:00
Чешка  25–16  Мароко Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 160
Судии: Арналдсон, Ерлингсон (ISL)
(12–8)
8 мај 1995
20:00
Хрватска  26–24  Словенија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 500
Судии: Боресен, Странд (NOR)
(13–9)

9 мај 1995
15:00
Куба  26–29  Чешка Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 200
Судии: Данеску, Матеску (ROU)
(12–16)
9 мај 1995
17:00
Словенија  22–27  Русија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 250
Судии: Броман, Бладемо (SWE)
(12–13)
9 мај 1995
20:00
Мароко  21–33  Хрватска Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 200
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(8–15)

11 мај 1995
15:00
Куба  34–26  Словенија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 240
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(17–16)
11 мај 1995
17:00
Чешка  27–25  Хрватска Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 396
Судии: Билов, Лубкер (GER)
(12–13)
11 мај 1995
20:00
Русија  22–15  Мароко Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 310
Судии: Елбронд, Ловквист (DEN)
(12–8)

12 мај 1995
15:00
Чешка  23–22  Словенија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 480
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(11–12)
12 мај 1995
17:00
Хрватска  25–20  Русија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 500
Судии: Томас, Томас (GER)
(14–9)
12 мај 1995
20:00
Мароко  25–32  Куба Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 410
Судии: Билов, Лубкер (GER)
(8–13)

14 мај 1995
15:00
Словенија  37–16  Мароко Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 242
Судии: Томас, Томас (GER)
(18–9)
14 мај 1995
17:00
Хрватска  31–27  Куба Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 360
Судии: Елбронд, Ловквист (DEN)
(13–16)
14 мај 1995
20:00
Русија  22–17  Чешка Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 1,490
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(11–9)

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Германија 5 5 0 0 128 93 +35 10 Шеснаесетфинале
2  Романија 5 3 0 2 121 121 0 6
3  Франција 5 3 0 2 122 108 +14 6
4  Алжир 5 2 0 3 103 113 −10 4
5  Данска 5 2 0 3 126 117 +9 4
6  Јапонија 5 0 0 5 101 149 −48 0
Source: ИХФ
8 мај 1995
15:00
Франција  33–20  Јапонија Смарин, Коупавогир
Гледачи: 350
Судии: Јохансон, Келквист (SWE)
(17–6)
8 мај 1995
17:00
Германија  27–19  Романија Смарин, Коупавогир
Гледачи: 978
Судии: Галего, Ламас (SWE)
(11–11)
8 мај 1995
20:00
Данска  24–25  Алжир Смарин, Коупавогир
Гледачи: 1,100
Судии: Броман, Бладемо (SWE)
(9–16)

10 мај 1995
15:00
Алжир  21–23  Франција Смарин, Коупавогир
Гледачи: 100
Судии: Арналдсон, Ерлингсон (ISL)
(9–12)
10 мај 1995
17:00
Јапонија  19–30  Германија Смарин, Коупавогир
Гледачи: 150
Судии: Боресен, Странд (NOR)
(9–15)
10 мај 1995
20:00
Романија  24–28  Данска Смарин, Коупавогир
Гледачи: 200
Судии: Бросио, Заворотни (ARG)
(13–14)

11 мај 1995
15:00
Јапонија  18–20  Алжир Смарин, Коупавогир
Гледачи: 300
Судии: Бросио, Заворотни (ARG)
(7–9)
11 мај 1995
17:00
Германија  24–18  Данска Смарин, Коупавогир
Гледачи: 1,500
Судии: Арналдсон, Ерлингсон (ISL)
(11–9)
11 мај 1995
20:00
Франција  22–23  Романија Смарин, Коупавогир
Гледачи: 1,200
Судии: Брисел, Ван Донген (NED)
(11–13)

13 мај 1995
14:00
Германија  24–15  Алжир Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 2,200
Судии: Брисел, Ван Донген (NED)
(10–8)
13 мај 1995
14:00
Романија  31–22  Јапонија Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 100
Судии: Еије, Хегснес (NOR)
(13–11)
13 мај 1995
16:00
Данска  21–22  Франција Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 300
Судии: Арналдсон, Ерлингсон (ISL)
(9–11)

14 мај 1995
15:00
Данска  35–22  Јапонија Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 500
Судии: Брисел, Ван Донген (NED)
(15–9)
14 мај 1995
17:00
Франција  22–23  Германија Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 850
Судии: Боресен, Странд (NOR)
(11–11)
14 мај 1995
20:00
Алжир  22–24  Романија Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 500
Судии: Бросио, Заворотни (ARG)
(7–10)

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шведска 5 5 0 0 151 114 +37 10 Шеснаесетфинале
2  Шпанија 5 4 0 1 123 104 +19 8
3  Египет 5 3 0 2 111 106 +5 6
4  Белорусија 5 2 0 3 154 125 +29 4
5  Кувајт 5 2 0 3 85 131 −46 4
6  Бразил 5 0 0 5 96 140 −44 0
Source: ИХФ
8 мај 1995
15:00
Шпанија  24–21  Кувајт Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 400
Судии: Сзајна, Вроблевски (POL)
(9–9)
8 мај 1995
17:00
Шведска  29–28  Белорусија Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 600
Судии: Маси, Ди Пјеро (ITA)
(15–9)
8 мај 1995
20:00
Египет  32–20  Бразил Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 460
Судии: Еије, Хегснес (NOR)
(19–10)

9 мај 1995
15:00
Белорусија  27–30  Шпанија Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 250
Судии: Брисел, Ван Донген (NED)
(13–12)
9 мај 1995
17:00
Бразил  21–29  Шведска Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 50
Судии: Рудин, Шил (SUI)
(9–15)
9 мај 1995
20:00
Кувајт  0–10  Египет Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 118
Судии: Маси, Ди Пјеро (ITA)

11 мај 1995
15:00
Белорусија  34–21  Бразил Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 100
Судии: Сзајна, Вроблевски (POL)
(15–7)
11 мај 1995
17:00
Шведска  37–22  Кувајт Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 120
Судии: Еије, Хегснес (NOR)
(19–12)
11 мај 1995
20:00
Шпанија  27–20  Египет Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 202
Судии: Рудин, Шил (SUI)
(13–10)

12 мај 1995
15:00
Кувајт  18–39  Белорусија Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 300
Судии: Рудин, Шил (SUI)
(11–23)
12 мај 1995
17:00
Египет  22–33  Шведска Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 503
Судии: Боресен, Странд (NOR)
(12–16)
12 мај 1995
20:00
Шпанија  21–13  Бразил Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 550
Судии: Бросио, Заворотни (ARG)
(9–3)

14 мај 1995
15:00
Бразил  21–24  Кувајт Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 830
Судии: Сигурдсон, Сигурјонсон (ISL)
(6–9)
14 мај 1995
17:00
Шведска  23–21  Шпанија Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 1,004
Судии: Еије, Хегснес (NOR)
(14–10)
14 мај 1995
20:00
Египет  27–26  Белорусија Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 1,011
Судии: Арналдсон, Ерлингсон (ISL)
(14–10)

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ШеснаесетфиналеЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
16 мај
 
 
 Исланд12
 
17 мај
 
 Русија25
 
 Русија17
 
16 мај
 
 Германија20
 
 Германија33
 
19 мај
 
 Белорусија26
 
 Германија20
 
16 мај
 
 Франција22
 
 Швајцарија27
 
17 мај
 
 Куба26
 
 Швајцарија18
 
16 мај
 
 Франција28
 
 Франција23
 
21 мај
 
 Шпанија20
 
 Франција23
 
16 мај
 
 Хрватска19
 
 Хрватска (pen.)29
 
17 мај
 
 Тунис28
 
 Хрватска30
 
16 мај
 
 Египет16
 
 Египет31
 
19 мај
 
 Романија26
 
 Хрватска28
 
16 мај
 
 Шведска25 Third place
 
 Шведска28
 
17 мај 21 мај
 
 Алжир22
 
 Шведска21 Шведска26
 
16 мај
 
 Чешка17  Германија20
 
 Чешка ([[Продолжеток (спорт) |продолжение]])26
 
 
 Јужна Кореја25
 
 
5-8 место полуфинале5 место
 
      
 
19 мај
 
 
 Чешка21
 
20 мај
 
 Египет25
 
 Египет28
 
19 мај
 
 Русија (продолжение)31
 
 Швајцарија23
 
 
 Русија25
 
7 место
 
 
20 мај
 
 
 Чешка21
 
 
 Швајцарија23

Шеснаесетфинале[уреди | уреди извор]

16 мај 1995
15:00
Хрватска  29–28 (Прод.)  Тунис Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 350
Судии: Томас, Томас (GER)
(9–9)

Прод.: 18–18 Прод.: 2–2, 5–5 Пен.: 4–3


16 мај 1995
15:00
Чешка  26–25 (Прод.)  Јужна Кореја Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 850
Судии: Арналдсон, Ерлингсон (ISL)
(9–8)

Прод.: 23–23 Прод.: 3–2


16 мај 1995
17:00
Германија  33–26  Белорусија Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 500
Судии: Еије, Хегснес (NOR)
(15–13)

16 мај 1995
17:00
Швајцарија  27–26  Куба Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 3,000
Судии: Јохансон, Келквист (SWE)
(16–9)

16 мај 1995
17:00
Франција  23–20  Шпанија Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 440
Судии: Елбронд, Ловквист (DEN)
(12–9)

16 мај 1995
20:00
Исланд  12–25  Русија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 5,200
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(8–11)

16 мај 1995
20:00
Египет  31–26  Романија Дигранес, Коупавогир
Гледачи: 400
Судии: Боресен, Странд (NOR)
(13–14)

16 мај 1995
20:00
Шведска  28–22  Алжир Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 447
Судии: Данеску, Матеску (ROU)
(16–12)

9-16 место четвртфинале[уреди | уреди извор]

17 мај 1995
15:00
Куба  29–32  Шпанија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 25
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(18–16)

17 мај 1995
17:15
Алжир  25–33  Јужна Кореја Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 468
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(13–16)

17 мај 1995
20:00
Тунис  25–33  Романија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 100
Судии: Броман, Бладемо (SWE)
(13–17)

17 мај 1995
20:00
Исланд  23–28  Белорусија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 1,500
Судии: Томас, Томас (GER)
(15–15)

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

17 мај 1995
15:00
Швајцарија  18–28  Франција Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 950
Судии: Еије, Хегснес (NOR)
(7–15)

17 мај 1995
17:15
Русија  17–20  Германија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 900
Судии: Боресен, Странд (NOR)
(7–12)

17 мај 1995
17:15
Хрватска  30–16  Египет Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 125
Судии: Брисел, Ван Донген (NED)
(13–8)

17 мај 1995
20:00
Шведска  21–17  Чешка Спортска сала Акирејри, Акирејри
Гледачи: 657
Судии: Билов, Лубкер (GER)
(9–9)

9-12 место полуфинале[уреди | уреди извор]

19 мај 1995
13:00
Белорусија  35–34 (Прод.)  Шпанија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 250
Судии: Билов, Лубкер (GER)
(13–15)

Прод.: 30–30 Прод.: 5–4


19 мај 1995
15:00
Романија  34–29  Јужна Кореја Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 280
Судии: Маси, Ди Пјеро (ITA)
(15–14)

5-8 место полуфинале[уреди | уреди извор]

19 мај 1995
13:00
Чешка  21–25  Египет Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 100
Судии: Данеску, Матеску (ROU)
(7–10)

19 мај 1995
15:00
Швајцарија  23–25  Русија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 300
Судии: Брисел, Ван Донген (NED)
(8–11)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19 мај 1995
18:00
Германија  20–22  Франција Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 1,240
Судии: Елбронд, Ловквист (DEN)
(8–11)

19 мај 1995
20:00
Хрватска  28–25  Шведска Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 2,000
Судии: Галего, Ламас (ESP)
(16–7)

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

20 мај 1995
15:00
Шпанија  27–22  Јужна Кореја Каплакрик, Хапнарфјердир
Судии: Броман, Бладемо (SWE)
(17–12)
Suspension

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

20 мај 1995
17:00
Романија  32–35  Белорусија Каплакрик, Хапнарфјердир
Гледачи: 87
Судии: Гарсија, Морено (FRA)
(17–16)
Suspension Suspension

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

20 мај 1995
17:00
Чешка  21–23  Швајцарија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 1,500
Судии: Томас, Томас (GER)
(9–10)
Suspension Suspension

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

20 мај 1995
17:00
Египет  28–31 (Прод.)  Русија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 1,100
Судии: Арналдсон, Ерлингсон (ISL)
(13–13)
Suspension Suspension

Прод.: 24–24 Прод.: 4–7

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

21 мај 1995
12:30
Шведска  26–20  Германија Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 4,200
Судии: Брисел, Ван Донген (NED)
(11–9)
Suspension Suspension

Финале[уреди | уреди извор]

21 мај 1995
15:00
Франција  23–19  Хрватска Лугардаишол, Рејкјавик
Гледачи: 4,900
Судии: Еије, Хегснес (NOR)
(11–6)
Suspension Suspension

Табела[уреди | уреди извор]

 Франција
 Хрватска
 Шведска
4  Германија
5  Русија
6  Египет
7  Швајцарија
8  Чешка
9  Белорусија
10  Романија
11  Шпанија
12  Јужна Кореја
13  Куба
14  Исланд
15  Тунис
16  Алжир
17  Унгарија
18  Словенија
19  Данска
20  Кувајт
21  САД
22  Мароко
23  Јапонија
24  Бразил
Се квалификува за Летните олимписки игри 1996

Надворешни врски[уреди | уреди извор]