Светско првенство во ракомет за жени 2001

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 2001
Податоци за турнирот
Домаќини Италија
Датуми4–16 декември 2001
Екипи24 (од 1 конфедерација)
Конечен исход
Првак Русија (1 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Yugoslavia
Четвртопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари80
Дадени голови4154 (51.93 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 2001 — 15-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Италија. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Русија, победувајќи ја Норвешка во финалето, додека бронзениот медал го освоила Југославија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата се квалификува за Нокаут фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 5 5 0 0 141 98 +43 10
0  Франција 5 4 0 1 135 102 +33 8
0  Кина 5 3 0 2 130 142 −12 6
0  Холандија 5 1 1 3 117 121 −4 3
0  Украина 5 1 0 4 120 145 −25 2
0  Македонија 5 0 1 4 110 145 −35 1

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шведска 5 5 0 0 135 116 +19 10
0  Унгарија 5 4 0 1 142 116 +26 8
0  Шпанија 5 3 0 2 136 128 +8 6
0  Ангола 5 2 0 3 126 116 +10 4
0  Романија 5 1 0 4 129 135 −6 2
0  Конго 5 0 0 5 95 151 −56 0

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Русија 5 5 0 0 142 107 +35 10
0  Yugoslavia 5 3 1 1 168 122 +46 7
0  Австрија 5 3 1 1 146 129 +17 7
0  Јужна Кореја 5 2 0 3 146 133 +13 4
0  Јапонија 5 1 0 4 115 151 −36 2
0  Гренланд 5 0 0 5 77 152 −75 0

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Норвешка 5 5 0 0 175 91 +84 10
0  Словенија 5 4 0 1 147 114 +33 8
0  Бразил 5 3 0 2 123 130 −7 6
0  Италија 5 2 0 3 109 122 −13 4
0  Тунис 5 1 0 4 102 134 −32 2
0  Уругвај 5 0 0 5 90 155 −65 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Предлошка:16TeamBracket-Placement8-with 3rd

Табела[уреди | уреди извор]

 Русија
 Норвешка
 Yugoslavia
4  Данска
5  Франција
6  Унгарија
7  Австрија
8  Шведска
9  Словенија
10  Шпанија
11  Кина
12  Бразил
13  Ангола
14  Холандија
15  Јужна Кореја
16  Италија
17  Романија
18  Украина
19  Тунис
20  Јапонија
21  Македонија
22  Конго
23  Уругвај
24  Гренланд

Светски шампион 2001

Russia
Русија
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]