Светско првенство во ракомет за мажи 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство во ракомет за мажи 2019
200px
Податоци за првенството
Домаќин Данска
 Германија
Траење10–27 јануари
Репрезентации24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 6 градови-домаќини)

Светското првенство во ракомет 2019 година, ЕХФ, ќе биде 26-тиот настан на кој ќе биде домаќин Меѓународната ракометна федерација и ќе се одржи во Данска и Германија од 10 до 27 јануари 2019 година. Ова ќе биде прво ЕХФ Светски машки ракометен шампионат кој ќе вклучува повеќе од една земја-домаќин. [1]

За прв пат ќе учествува обединета корејска екипа. [2]

Постапка за наддавање[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Japan and Denmark/Germany are the hosts of the 2019 World Championships“. 28 October 2013. 
  2. „Unified Korea to play at GER/DEN 2019“. 2 October 2018.