Светско првенство во ракомет за мажи 1974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство во ракомет за мажи 1974
Податоци за првенството
Домаќини Источна Германија
Репрезентации16
Конечен исход
Прваци Романија
Второпласиран Источна Германија
Третопласиран Југославија
Статистики за првенството
Натпревари32

Светско првенство во ракомет за мажи 19740 — 8-то Светско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во Источна Германија. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Романија, победувајќи ја Источна Германија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Југославија.

Екипи[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C Група D
 Чехословачка  Полска  Источна Германија  Алжир
 Данска  Романија  Јапонија  Бугарија
 Исланд  Шпанија  СССР  Унгарија
 Западна Германија  Шведска  САД  Југославија

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Чехословачка 3 3 0 0 58 38 +20 6
 Данска 3 2 0 1 43 44 -1 4
 Западна Германија 3 1 0 2 44 45 -1 2
 Исланд 3 0 0 3 48 66 -18 0

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Романија 3 2 0 1 57 45 +12 4
 Полска 3 2 0 1 55 43 +12 4
 Шведска 3 1 0 2 44 53 -9 2
 Шпанија 3 1 0 2 41 56 -15 2

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Источна Германија 3 2 1 0 81 45 +36 5
 СССР 3 2 1 0 80 44 +36 5
 Јапонија 3 1 0 2 63 74 -11 2
 САД 3 0 0 3 43 104 -61 0

Група D[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Југославија 3 3 0 0 81 47 +34 6
 Унгарија 3 2 0 1 67 46 +21 4
 Бугарија 3 1 0 2 55 60 -5 2
 Алжир 3 0 0 3 38 88 -50 0

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Романија 3 3 0 0 58 38 +20 6
 Полска 3 2 0 1 47 43 +4 4
 Чехословачка 3 1 0 2 45 51 -6 2
 Данска 3 0 0 3 32 50 -18 0

Група 2[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
 Источна Германија 3 2 1 0 51 42 +9 5
 Југославија 3 2 0 1 56 52 +4 4
 СССР 3 1 1 1 47 48 -1 3
 Унгарија 3 0 0 3 43 55 -12 0

3-4 место[уреди | уреди извор]

Дата Натпревар¹ Резултат
10.03.1974 Југославија 
-
 Полска 18-16
  • (¹) - во Источен Берлин

Финале[уреди | уреди извор]

Дата Натпревар¹ Резултат
10.03.1974 Романија 
-
 Источна Германија 14-12
  • (¹) - во Источен Берлин

Табела[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg  Романија
Silver medal icon.svg  Источна Германија
Bronze medal icon.svg  Југославија
4  Полска
5  СССР
6  Чехословачка
7  Унгарија
8  Данска
9  Западна Германија
10  Бугарија
11  Шведска
12  Јапонија
13  Шпанија
14  Исланд
15  Алжир
16  САД

Извор: Меѓународна ракометарска федерација[мртва врска]