Светско првенство во ракомет за мажи 1954

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 1954
Податоци за турнирот
Домаќини Шведска
Датуми13 - 17 јануари 1954
Екипи(од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Шведска (1 титула)
Второпласиран Западна Германија
Третопласиран Чехословачка
Статистикa за турнирот
Најдобар играчБернард Кемпа

Светско првенство во ракомет за мажи 1954 — второ по ред светско првенство во ракомет. Се одржало во Шведска и траело од 13 до 17 јануари 1954. Домаќинот ја освоил титулата.

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шведска 2 2 0 0 39 22 +17 4
0  Чехословачка 2 1 0 1 32 36 −4 2
0  Данска 2 0 0 2 21 34 −13 0

Шведска  16 - 8  Данска

Чехословачка  18 - 13  Данска

Шведска  23 - 14  Чехословачка

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Западна Германија 2 2 0 0 47 13 +34 4
0  Швајцарија 2 0 1 1 20 31 −11 1
0  Франција 2 0 1 1 15 38 −23 1

Западна Германија  27 - 4  Франција

Франција  11 - 11  Швајцарија

Западна Германија  20 - 9  Швајцарија

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Меч за 5 место[уреди | уреди извор]

Данска  23 - 11  Франција

Меч за бронзен медал[уреди | уреди извор]

Чехословачка  24 - 11  Швајцарија

Финале[уреди | уреди извор]

Шведска  17 - 14  Западна Германија

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Шведска
 Западна Германија
 Чехословачка
4  Швајцарија
5  Данска
6  Франција

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Шведска
 Западна Германија
 Чехословачка

Наводи[уреди | уреди извор]

Извор: Меѓународна ракометна федерација (IHF)[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]