Светско првенство во ракомет за жени 1965

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1965
Податоци за турнирот
Домаќини Западна Германија
Датуми7 ноември – 13 ноември
Екипи8
Конечен исход
Првак Унгарија (1 титула)
Второпласиран Југославија
Третопласиран Западна Германија
Статистикa за турнирот
Натпревари16
Дадени голови247 (15.44 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1965 — 3-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Западна Германија. На турнирот вкупно учествувале 8 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Унгарија, победувајќи ја Југославија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Западна Германија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Југославија 3 3 0 0 28 15 +13 6
 Западна Германија 3 2 0 1 26 20 +6 4
 Данска 3 1 0 2 21 27 -6 2
 Јапонија 3 0 0 3 21 34 -13 0
1965 Југославија  11–6  Данска Западна Германија

1965 Западна Германија  15–7  Јапонија Западна Германија

1965 Данска  10–9  Јапонија Западна Германија

1965 Југославија  8–4  Западна Германија Западна Германија

1965 Западна Германија  7–5  Данска Западна Германија

1965 Југославија  9–5  Јапонија Западна Германија

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Унгарија 3 3 0 0 31 15 +16 6
 Чехословачка 3 1 1 1 27 22 +5 3
 Романија 3 0 2 1 18 21 -3 2
 Полска 3 0 1 2 16 34 -18 1
1965 Романија  4–4  Полска Западна Германија

1965 Унгарија  7–4  Чехословачка Западна Германија

1965 Унгарија  9–6  Романија Западна Германија

1965 Чехословачка  15–7  Полска Западна Германија

1965 Романија  8–8  Чехословачка Западна Германија

1965 Унгарија  15–5  Полска Западна Германија

Натпревари за пласман[уреди | уреди извор]

7 место[уреди | уреди извор]

1965 Јапонија  6–5  Полска Западна Германија

5 место[уреди | уреди извор]

1965 Данска  10–9  Романија Западна Германија

3 место[уреди | уреди извор]

1965 Западна Германија  11–10  Чехословачка Западна Германија

Финале[уреди | уреди извор]

1965 Унгарија  5–3  Југославија Западна Германија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Унгарија
 Југославија
 Западна Германија
4  Чехословачка
5  Данска
6  Романија
7  Јапонија
8  Полска

Светски шампион 1965

Hungary
Унгарија
1-ва титула