Прејди на содржината

Светско првенство во ракомет за мажи 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 2011
Världsmästerskapet i handboll för herrar 2011
Податотека:2011 World Men's Handball Championship.png
Податоци за турнирот
Домаќини Шведска
Датуми13–30 јануари
Екипи24 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 8 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Франција (4. титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Шведска
Статистикa за турнирот
Натпревари98
Дадени голови5390 (55 по натпр.)
Гледачи399.019 (4.072 по натпр.)
Најдобар стрелец Микел Хансен (DEN) (68 goals)
Најдобар играч Никола Карабатиќ (FRA)

Светско првенство во ракомет за мажи во 2011 година — 22-от настан каде што домаќин била Меѓународната ракометна федерација, и се одржал во Шведска од 13-30 јануари 2011 година. Сите натпревари биле одиграни во Малме, Лунд , Кристијанстад, Гетеборг, Шевде, Јеншепинг , Линшепинг и Норркопинг .

Во прелиминарниот круг, 24 тимови од сите континенти во светот биле поделени во 4 групи, со првите три екипи кои напредувале низ главниот круг во две групи, носејќи ги претходно освоените бодови против останатите тимови.[1] Франција победила на турнирот откако ја победила Данска во финалето, додека Шпанија го освои бронзениот медал по победата над Шведска во натпреварот од третото место. Така, Франција се квалификувала за турнирот на Олимпијадата во Лондон .[2] Тимовите кои завршиле од 2-то до 7-то место, настапиле на олимпискиот квалификациски турнир.

Сали[уреди | уреди извор]

Малме Гетеборг Линшепинг Норшепинг
Малме Арена Скандинавиум СААБ арена Химелсталундсхален
Капацитет: 13,000 Капацитет: 12,044 Капацитет: 8,500 Капацитет: 4,300
Јеншепинг
Скове
Кинарпс Арена Арена Скове
Капацитет: 7,000 Капацитет: 2,500
Кристијанстад Лунд
Кристијанстад Арена ФФС Арена
Капацитет: 4,700 Капацитет: 3,000

Список на квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Бахреин и Чиле се квалификувале за првпат на едно Светско првенство во ракомет. Австрија за првпат се квалификувала во 1993 година, кога повторно домаќин била Шведска.

Следниве 24 екипи се квалификувале за завршниот турнир:

EHF (14)

CAHB (3)
AHF (3)
PATHF (3)
OHF (1)

Учесници[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

Состав[уреди | уреди извор]

Секоја репрезентација има право на 16 играчи.

Судии[уреди | уреди извор]

На 25 октомври 2010 година, биле потврдени официјалните лица од натпреварот за турнирот.[3]

Судии
 Алжир Каџем Мезијан
Отман Си Бахир
 Аргентина Карлос Марина
Дарио Миноре
 Бразил Хесус Менесес
Пинто
 Брег на Слоновата Коска Јалатима Кулибали
Мамаду Дијабате
 Чешка Вацлав Хорачек
Јержи Новотни
 Данска Пер Олсен
Ларс Педерсен
 Франција Нордин Лазар
Лорен Реверет
 Германија Ларс Гипел
Маркус Хелбиг
 Иран Мохсен Карбаши
Маџид Колахдузан

Судии
 Македонија Ѓорѓи Начевски
Славко Николов
 Норвешка Кенет Абрахамсен
Арне Кристијансен
 Романија Богдан Старк
Ромео Штефан
 Словенија Ненад Крстиќ
Петер Љубиќ
 Србија Ненад Николиќ
Душан Стојковиќ
 Словачка Микал Бадура
Јарослав Ондогрецула
 Шпанија Оскар Лопес
Анхел Рамирес
 Шведска Рикард Канбро
Микаел Клаесон
 ОАР Омар ел-Марзуки
Мохамад ел-Наими

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Дваесет и четири учеснички тимови биле сместени во следните четири групи. По одигрувањето и завршувањето на главната фаза, првите три екипи во секоја група се пласирале во Главната фаза. Последните три екипи во секоја група одиграле натпревари за конечен пласман.

Критериум[уреди | уреди извор]

Доколку по три одиграни натпревари во групната фаза на овој турнир, две или повеќе екипи во групата имаат со еднаков број на бодови, завршните позиции ќе бидат утврдени според следниве критериуми по следниот редослед [4]:

  1. број на освоени бодови на натпреварите меѓу односните екипи
  2. гол разлика во натпреварите меѓу репрезентациите за кои станува збор
  3. број на постигнати голови на натпреварите меѓу односните екипи (ако повеќе од две екипи завршат со еднакви на бодови)
  4. гол разлика во сите натпревари во групата
  5. број на постигнати голови на сите натпревари во групата
     Екипата продолжува во Главната група

Група A (Кристијанстад/Лунд)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Франција 5 4 1 0 159 106 +53 9
0  Шпанија 5 4 1 0 139 110 +29 9
0  Германија 5 3 0 2 151 125 +26 6
0  Египет 5 1 0 4 115 139 −24 2
0  Тунис 5 1 0 4 114 137 −23 2
0  Бахреин 5 1 0 4 105 166 −61 2

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

14 јануари 2011
18:00
Франција  32–19  Тунис Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 2,500
Судии: Олсен, Педерсен (DEN)
Карабатиќ 6 (15–9) Меганем 6
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

14 јануари 2011
18:15
Германија  30–25  Египет ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,410
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Геншимер 9 (15–12) ел-Ахмар 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2011
20:15
Шпанија  33–22  Бахреин Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Гарабаја, Парондо, Гарсија 4 (16–8) Мадан 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2011
16:15
Бахреин  18–38  Германија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Марина, Миноре (ARG)
ел-Сајад, Мадан 4 (9–20) Кауфман 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2011
17:30
Тунис  18–21  Шпанија ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,820
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Теџ, Мганем 4 (7–9) Ентериос 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2011
18:45
Египет  19–28  Франција Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
ел-Ахмар 4 (8–12) Гигу 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2011
18:30
Шпанија  26–24  Германија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 3,247
Судии: Олсен, Педерсен (DEN)
Агвинагалде, Гарсија, Ромеро 5 (13–13) Геншимер, Гландорф 4
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card

17 јануари 2011
20:30
Франција  41–17  Бахреин ФФС Арена, Лунд
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Жоли 11 (23–10) ел-Сајад 3
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

17 јануари 2011
20:45
Тунис  23–27  Египет Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 3,247
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Ајед 7 (10–11) ел-Ахмар 10
10×Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2011
18:00
Бахреин  21–28  Тунис ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 950
Судии: Марина, Миноре (ARG)
ел-Сајад 6 (12–15) Теџ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

19 јануари 2011
18:15
Германија  23–30  Франција Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 4,148
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Кауфман 7 (10–13) Акембрај 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2011
20:30
Шпанија  31–18  Египет Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 4,148
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Рокас 7 (14–9) Махдух 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

20 јануари 2011
18:00
Египет  26–27  Бахреин ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 750
Судии: Карбаши, Колахдузан (IRN)
Мабрук 7 (16–15) ел-Сајад 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2011
18:30
Германија  36–26  Тунис Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 3,885
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Хенс 6 (15–12) Мганем 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

20 јануари 2011
20:45
Франција  28–28  Шпанија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 3,885
Судии: Олсен, Педерсен (DEN)
Гигу 6 (18–13) Ентериос 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група B (Норшепинг/Линшепинг)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Исланд 5 5 0 0 157 119 +38 10
0  Унгарија 5 4 0 1 148 133 +15 8
0  Норвешка 5 3 0 2 139 136 +3 6
0  Јапонија 5 2 0 3 141 161 −20 4
0  Австрија 5 1 0 4 144 148 −4 2
0  Бразил 5 0 0 5 131 163 −32 0

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

14 јануари 2011
17:00
Исланд  32–26  Унгарија Химелсталундсхален, Норшепинг
Гледачи: 2,753
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Палмарсон 8 (14–11) Тамаш 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

14 јануари 2011
19:10
Норвешка  35–29  Јапонија Химелсталундсхален, Норшепинг
Гледачи: 2,753
Судии: Мезијан, Бахир (ALG)
Мирхол 9 (18–13) Кадојама 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2011
21:30
Австрија  34–24  Бразил Химелсталундсхален, Норшепинг
Гледачи: 2,753
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Вилчински 9 (17–13) Бортолини, Сантош 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2011
16:30
Унгарија  26–23  Норвешка Химелсталундсхален, Норшепинг
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Иљеш, Г. Иванчик, T. Г. Иванчик 5 (14–16) Келинг 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2011
18:45
Јапонија  33–30  Австрија Химелсталундсхален, Норшепинг
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Мијазаки 8 (18–11) Силаѓи 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2011
21:00
Бразил  26–34  Исланд Химелсталундсхален, Норшепинг
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Рибеиро 7 (12–19) Сигурдсон 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2011
17:00
Унгарија  36–24  Бразил СААБ арена, Линшепинг
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Харсањи 10 (18–11) Бортолини 8
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2011
19:10
Норвешка  33–27  Австрија СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 2,700
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Тведтен 10 (16–11) Божовиќ 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2011
21:30
Исланд  36–22  Јапонија СААБ арена, Линшепинг
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Сигурдсон 9 (22–8) Кадојама 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  2×добил жолт картон

18 јануари 2011
17:00
Јапонија  24–28  Унгарија СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 1,800
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Мијазаки 5 (8–13) Г. Иванчик 9
 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

18 јануари 2011
19:10
Норвешка  26–25  Бразил СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 2,717
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Мирхол 7 (13–12) Фило 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2011
21:30
Австрија  23–26  Исланд СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 2,612
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Вебер 8 (16–11) Петерсон 7
Suspension 3×добил жолт картон 2×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2011
17:00
Бразил  32–33  Јапонија СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 4,252
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Тејшеира 8 (12–13) Суемацу 12
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

20 јануари 2011
19:10
Исланд  29–22  Норвешка СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 5,817
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Годјонсон 7 (12–12) Тведтен 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

20 јануари 2011
21:30
Австрија  30–32  Унгарија СААБ арена, Линшепинг
Гледачи: 2,340
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Силаѓи 7 (16–13) Часар, Торо 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група C (Малме/Лунд)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 5 5 0 0 181 117 +64 10
0  Хрватска 5 3 1 1 148 109 +39 7
0  Србија 5 2 1 2 139 139 0 5
0  Алжир 5 2 0 3 100 109 −9 4
0  Романија 5 2 0 3 132 123 +9 4
0  Австралија 5 0 0 5 77 180 −103 0

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

14 јануари 2011
18:00
Хрватска  27–21  Романија Малме Арена, Малме
Гледачи: 6,643
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Штрлек 8 (11–13) Стамате 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај 1 Извештај 2 Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2011
20:15
Данска  47–12  Австралија Малме Арена, Малме
Гледачи: 6,643
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Кристијансен 8 (21–8) Калверт 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2011
20:45
Србија  25–24  Алжир ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,275
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Вујин 6 (13–9) Беркус 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2011
18:00
Австралија  18–35  Србија Малме Арена, Малме
Гледачи: 2,500
Судии: Карбаши, Колахдузан (IRN)
Флечер 5 (8–16) Вујин 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2011
20:00
Алжир  15–26  Хрватска ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,943
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Беркус, Бултиф 4 (11–11) Балиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2011
20:15
Романија  30–39  Данска Малме Арена, Малме
Гледачи: 8,000
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Флореја 7 (16–17) Кристијансен 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2011
18:00
Хрватска  42–15  Австралија Малме Арена, Малме
Гледачи: 1,500
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Бунтиќ 7 (19–9) Калверт, Флечер, Суботиќ 3
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2011
18:00
Романија  14–15  Алжир ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 920
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Гионеа 7 (10–8) Беркус, Бултиф 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2011
20:15
Данска  35–27  Србија Малме Арена, Малме
Гледачи: 8,164
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Хансен 11 (16–14) Вујин 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2011
18:00
Србија  24–24  Хрватска Малме Арена, Малме
Гледачи: 7,269
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Никчевиќ 7 (13–12) Вори 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2011
20:15
Данска  26–19  Алжир Малме Арена, Малме
Гледачи: 8,830
Судии: Карбаши, Колахдузан (IRN)
Хансен, Хансен 5 (16–9) Бултиф 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

19 јануари 2011
20:30
Австралија  14–29  Романија ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 800
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Калверт 7 (6–14) Флореја 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

20 јануари 2011
18:00
Алжир  27–18  Австралија Малме Арена, Малме
Гледачи: 4,960
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Беркус, Ајат, Хамад 5 (12–11) Флечер 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

20 јануари 2011
20:15
Хрватска  29–34  Данска Малме Арена, Малме
Гледачи: 11,307
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Зрниќ 8 (16–15) Сондергард 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2011
20:30
Србија  28–38  Романија ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 860
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Илиќ 6 (17–20) Стамате 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група D (Гетеборг)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шведска 5 4 0 1 142 112 +30 8
0  Полска 5 4 0 1 143 123 +20 8
0  Аргентина 5 3 1 1 133 114 +19 7
0  Јужна Кореја 5 2 1 2 137 128 +9 5
0  Словачка 5 0 1 4 128 156 −28 1
0  Чиле 5 0 1 4 117 167 −50 1

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

13 јануари 2011
20:15
Шведска  28–18  Чиле Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 10,368
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Ду Риц 6 (15–8) Фуштман 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2011
18:15
Јужна Кореја  25–25  Аргентина Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 1,733
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Lee J. W. 9 (14–11) Фернандес 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

14 јануари 2011
20:15
Полска  35–33  Словачка Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 2,486
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Тлуцински 7 (15–17) Страновски 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2011
16:15
Чиле  22–37  Јужна Кореја Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,727
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Фуштман 8 (12–15) Ју Донг Геун 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

15 јануари 2011
18:15
Словачка  22–38  Шведска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 11,491
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Кукучка 4 (14–15) Екберг 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2011
20:15
Аргентина  23–24  Полска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,996
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Симонет, Виејра 6 (6–11) Тлуцински 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

17 јануари 2011
16:15
Словачка  18–23  Аргентина Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 3,057
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Вало, Страновски 4 (9–7) Фернандес 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2011
18:15
Полска  38–23  Чиле Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 5,535
Судии: Мезијан, Си Бахир (ALG)
Јурасик, Тлуцински 6 (15–13) Фуштман, Муњос 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2011
20:15
Шведска  30–24  Јужна Кореја Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 8,109
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Калман 8 (14–12) Ју Донг Геун 7
11×Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2011
16:15
Чиле  29–29  Словачка Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 3,112
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Фуштман 11 (15–12) Шулц 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

18 јануари 2011
18:15
Јужна Кореја  20–25  Полска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 6,001
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Ју Донг Геун 5 (11–10) Ткацук, Јурецки 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

18 јануари 2011
20:15
Шведска  22–27  Аргентина Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 9,044
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Лархолм 5 (10–12) Писаро 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

20 јануари 2011
16:15
Јужна Кореја  31–26  Словачка Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 2,922
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Jeong Yi Kyeong, Lee Jae Woo 8 (14–10) Antl 9
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

20 јануари 2011
18:15
Аргентина  35–25  Чиле Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,760
Судии: Мезијан, Си Бахир (ALG)
Писаро 9 (15–13) Фуштман 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

20 јануари 2011
20:15
Полска  21–24  Шведска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 11,606
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Лиевски 6 (12–14) Лархолм 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Главна група[уреди | уреди извор]

Првите три екипи на секоја прелиминарна група се пласираат во Главната група. Секој тим ги пренесува бодовите од натпреварите од Групната фаза против екипите кои исто така продолжиле. Во Главна група, секој тим одиграл 3 натпревари против противниците со кои не се соочил во Групна фаза. Првите две од секоја група продолжиле во полуфиналето, другите екипи одиграле натпревари за конечен пласман.

     Екипата продолжува во полуфинале

Група I (Јеншепинг)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Франција 5 4 1 0 160 129 +31 9
0  Шпанија 5 4 1 0 148 127 +21 9
0  Исланд 5 2 0 3 137 141 −4 4
0  Унгарија 5 2 0 3 127 147 −20 4
0  Норвешка 5 1 0 4 133 143 −10 2
0  Германија 5 1 0 4 124 142 −18 2

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

22 јануари
16:15
Шпанија  32–27  Норвешка Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 5,451
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Ромеро 7 (15–12) Мирхол 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
18:30
Германија  27–24  Исланд Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 5,670
Судии: Николиќ, Стојковиќ (SRB)
Прајс, Спренгер 5 (15–13) Петерсон 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
20:45
Франција  37–24  Унгарија Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 2,393
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Карабатиќ 7 (18–13) Тамаш 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

24 јануари
16:00
Исланд  24–32  Шпанија Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 3,922
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Петерсон 5 (10–20) Гурбиндо, Ентериос 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

24 јануари
18:15
Унгарија  27–25  Германија Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 3,963
Судии: Олсен, Педерсен (DEN)
Г. Иванчик, Т. Иванчик, Перес 5 (10–12) Гландорф 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари
20:30
Норвешка  26–31  Франција Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 3,847
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Хансен 8 (14–17) Жил, Акембрај, Абало 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

25 јануари
16:15
Германија  25–35  Норвешка Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 4,205
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Краус 6 (13–17) Тведтен 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари
18:30
Шпанија  30–24  Унгарија Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 4,236
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Ромеро 9 (13–13) Зубаи 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари
20:45
Франција  34–28  Исланд Кинарпс Арена, Јеншепинг
Гледачи: 4,258
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Карабатиќ 7 (16–13) Петерсон 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

Група II (Малме/Лунд)[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 5 5 0 0 155 131 +24 10
0  Шведска 5 3 0 2 127 124 +3 6
0  Хрватска 5 2 1 2 142 129 +13 5
0  Полска 5 2 0 3 123 129 −6 4
0  Србија 5 1 1 3 127 139 −12 3
0  Аргентина 5 1 0 4 117 139 −22 2

Сите натпревари започнуваат според Средноевропско време (UTC+1)

22 јануари
18:15
Хрватска  36–18  Аргентина ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,050
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Зрниќ, Бунтиќ 7 (19–6) Симонет 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

22 јануари
18:15
Србија  24–28  Шведска Малме Арена, Малме
Гледачи: 9,213
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Вујин 8 (13–12) Екберг, Екдал Ду Риц 6
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
20:15
Данска  28–27  Полска Малме Арена, Малме
Гледачи: 11,140
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Линдберг 6 (15–9) Тлуцински, Јуркиевич 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари
18:15
Шведска  29–25  Хрватска Малме Арена, Малме
Гледачи: 9,551
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Додер 8 (14–12) Зрниќ 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари
20:15
Аргентина  24–31  Данска Малме Арена, Малме
Гледачи: 10,924
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Феро, Видал, Кару 3 (12–17) Хансен 7
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

23 јануари
20:15
Полска  27–26  Србија ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,730
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Тлуцински 10 (10–11) Вујин 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари
18:15
Хрватска  28–24  Полска Малме Арена, Малме
Гледачи: 8,900
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Бунтиќ 7 (13–11) Јацка, Тлуцински 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари
20:15
Србија  26–25  Аргентина ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 1,030
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Вујин, Илиќ 6 (15–13) Фернандес, Коговсек 5
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари
20:15
Данска  27–24  Шведска Малме Арена, Малме
Гледачи: 11,587
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Кристијансен 6 (17–11) Ду Риц 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Претседателски куп[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

22 јануари
14:00
Египет  34–28  Јапонија Арена Скове, Скове
Гледачи: 1,634
Судии: Менесес, Пинто (BRA)
Мабрук 8 (17–14) Суемацу 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
14:00
Тунис  25–26  Австрија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Марина, Миноре (ARG)
Алуини 6 (14–12) Вебер 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

22 јануари
16:00
Австралија  21–29  Чиле Малме Арена, Малме
Гледачи: 1,766
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Парментер 6 (6–17) Муњос, Чавес 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
16:30
Алжир  24–29 (Прод.)  Јужна Кореја Арена Скове, Скове
Гледачи: 1,711
Судии: Карбаши, Колахдузан (IRN)
Лабане, Хамад, Лаџади, 4 (12–17) Ју Донг Геун 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Прод.: 23–23 Прод.: 24–29


22 јануари
16:30
Романија  33–38  Словачка Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 2,490
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
Гионеа, Стамате 8 (19–22) Кукучка 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари
20:30
Бахреин  30–37  Бразил ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 550
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Алмакаби 6 (15–17) Шиуфа 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 23 место[уреди | уреди извор]

23 јануари
16:00
Австралија  23–33  Бахреин Малме Арена, Малме
Гледачи: 724
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Блондел 6 (11–19) Мерза 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај  2×добил жолт картон

Натпревар за 21 место[уреди | уреди извор]

23 јануари
18:00
Чиле  18–28  Бразил ФФС Арена, Лунд
Гледачи: 650
Судии: Бадура, Ондогрецула (SVK)
Фуштман 7 (11–13) Рибеиро 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Натпревар за 19 место[уреди | уреди извор]

23 јануари
14:00
Тунис  29–30  Романија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 900
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (NOR)
Хедој 9 (14–17) Флореја, Стамате 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 17 место[уреди | уреди извор]

23 јануари
16:30
Австрија  35–39  Словачка Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 1,546
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Силаѓи 7 (18–19) Копчо 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 15 место[уреди | уреди извор]

24 јануари
18:00
Јапонија  24–29  Алжир Арена Скове, Скове
Гледачи: 1,510
Судии: Начевски, Николов (MKD)
Каидо 6 (13–13) Zouaoui 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за 13 место[уреди | уреди извор]

24 јануари
20:30
Египет  23–26  Јужна Кореја Арена Скове, Скове
Гледачи: 1,525
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Абделварес 6 (11–12) Park Jung Geu 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

27 јануари
18:00
Германија  40–35 (Прод.)  Аргентина Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Канбро, Клаесон (SWE)
Гландорф, Геншимер 9 (13–12) Симонет 7
13×Suspension 4×добил жолт картон 2×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

Прод.: 27–27 Прод.: 31–31, 40–35

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

27 јануари
20:30
Норвешка  32–31 (Прод.)  Србија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 2,141
Судии: Ел-Марзуки, Ел-Наими (UAE)
Тведтен 9 (14–16) Илиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Прод.: 29–29 Прод.: 32–31

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

28 јануари
18:00
Унгарија  31–28  Полска Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Судии: Лазар, Реверет (FRA)
Г. Иванчик 11 (16–14) Јурецки 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

28 јануари
20:30
Исланд  33–34  Хрватска Малме Арена, Малме
Гледачи: 7,436
Судии: Старк, Штефан (ROU)
Сигурдсон 10 (16-14) Бунтиќ 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финална фаза (Кристијанстад/Малме)[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
28 јануари – 18:00 (Малме)
  Франција 29  
  Шведска 26  
 
30 јануари – 17:00 (Малме)
      Франција 37
    Данска 35
Натпревар за 3 место
28 јануари – 20:30 (Кристијанстад) 30 јануари – 14:30 (Малме)
  Данска 28   Шведска  23
  Шпанија 24     Шпанија  24

Полуфинале[уреди | уреди извор]

28 јануари
18:00
Франција  29–26  Шведска Малме Арена, Малме
Гледачи: 11,477
Судии: Гипел, Хелбиг (GER)
Жил, Гигу 8 (15–12) Калман 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

28 јануари
20:30
Данска  28–24  Шпанија Кристијанстад Арена, Кристијанстад
Гледачи: 4,234
Судии: Хорачек, Новотни (CZE)
Хансен 9 (12–12) Кањелјас 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

30 јануари
14:30
Шведска  23–24  Шпанија Малме Арена, Малме
Гледачи: 12,145
Судии: Крстиќ, Љубиќ (SLO)
Калман 6 (11–11) Агвинагалде, Гурбиндо, Ромеро 4
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

30 јануари
17:00
Франција  37–35 (Прод.)  Данска Малме Арена, Малме
Гледачи: 12,462
Судии: Лопес, Рамирес (ESP)
Карабатиќ 10 (15–12) Хансен 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Прод.: 31–31 Прод.: 37–35

Финалето се играше во распродадената до последно место арена во Малме меѓу Франција и Данска, а на натпреварот присуствувале 12.462 гледачи[5]. Покрај тоа, натпреварот се емитувал на двата главни дански јавни телевизиски канали DR1 и ТВ 2 со 2.670.000 гледачи, што го прави најгледаниот спортски настан во Данска досега[6].

Прво полувреме[уреди | уреди извор]

Францускиот тим го започнал натпреварот со водство од 2-0 и одржувал водство до 17-та минута, кога Данска направила серија од 3:0 и изедначила на 9: 9 со пенал од Егерт. На следниот напад, Микел Хансен ја добил првата двоминутна суспензија на Данците, дозволувајќи и на Франција да оствари уште едно водство со разлика од три гола. Резултатот на полувремето бил 15-12 во корист на Франција.

Второ полувреме[уреди | уреди извор]

Второто полувреме започнало со тоа што Франција одржувала водство од најмалку два гола во првите 15 минути. Но, по неколку одбрани во низа од добро расположениот Ландин, Микел Хансен изедначил на 24-24 со 11 минути игра. Сепак, Франција го презела водството уште еднаш, но на само пет минути од крајот на натпреварот, резултатот бил 29-27, а Фернандес бил казнет со 2-минутна суспензија. Данска ја искористила предноста, постигнувајќи два гола и изедначила на 29-29 на 3:30 минути до крајот. Во последната минута, Французите имале еден гол предност, 31-30. Данскиот селектор Улрик Вилбек го искористил тимскиот тајмаут на 25 секунди до крајот, за да го подготви тимот за последниот напад. Останале уште три секунди, кога Спелерберг постигнал од гол и изедначил на 31-31, со кое натпреварот завршил и морало да се оди на продолжение.

Продолжение[уреди | уреди извор]

Во 64. минута, Данците го запишале првото водство на натпреварот 33-32, но во следната минута Французите постигнале два гола. Првата половина од продолжението завршила со француско водство од 34–33.

Второто продолжение започнало со тоа што ветеранот Ларс Кристијан шутирал пенал, израмнувајќи на 34–34. Французите го презеле водството со постигнување на два гола, 36-34, кога Омејер спасил удар од Микел Хансен на 9 метри на нешто повеќе од една минута. Гигу го постигнал последниот гол на натпреварот на една секунда пред крајот, со кое конечниот резултат на натпреварот бил 37–35[7] во корист на Франција[8]. Никола Карабатиќ и Микел Хансен, двајцата постигнале 10 гола во финалето[9], а Карабатиќ бил избран за МВП на првенството, а Хансен за најдобар стрелец[10].

Табела и статистика[уреди | уреди извор]

Конечна табела[уреди | уреди извор]

  Шампион
  2 место

  3 место
  4 место

  5-12 место
  13-24 место

 Франција
 Данска
 Шпанија
4  Шведска
5  Хрватска
6  Исланд
7  Унгарија
8  Полска
9  Норвешка
10  Србија
11  Германија
12  Аргентина
13  Јужна Кореја
14  Египет
15  Алжир
16  Јапонија
17  Словачка
18  Австрија
19  Романија
20  Тунис
21  Бразил
22  Чиле
23  Бахреин
24  Австралија
Квалификувана за Летните олимписки игри 2012
Квалификувана за Квалификации за Летните олимписки игри

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Место Име репрезентација % Одбрани Шутеви
1 Дауда Карабуе  Франција 47.5% 56 118
2 Јохан Шостранд  Шведска 41.5% 108 260
3 Јоханес Битер  Германија 41.0% 96 234
4 Оле Еревик  Норвешка 40.4% 69 171
5 Никлас Ландин  Данска 39.5% 121 306
6 Ли Чанг-Ву  Јужна Кореја 39.1% 45 115
7 Парк Чан-Јанг  Јужна Кореја 38.4% 58 151
8 Нандор Фазекаш  Унгарија 38.2% 92 241
9 Абдулмалек Слахдџи  Алжир 37.7% 81 215
10 Тијери Омејер  Франција 37.5% 110 293

Минимум 20% од вкупно упатените удари се спасени. Извор: Hego official statistics Архивирано на 4 март 2016 г.

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Репрезентација Голови Шутеви %
1 Микел Хансен  Данска 68 121 56%
2 Хавард Тведтен  Норвешка 56 86 64%
Марко Вујин  Србија 114 49%
4 Вердан Зрниќ  Хрватска 54 71 76%
Бјарте Мирхол  Норвешка
6 Александер Петерсон  Исланд 53 88 60%
7 Никола Карабатиќ  Франција 51 80 64%
8 Томаш Тлуцински  Полска 47 60 78%
Гудјон Валур Сигурдсон  Исланд 69 68%
10 Никлас Екберг  Шведска 43 67 64%

Извор: Hego – официјална статистика Архивирано на 2 октомври 2013 г.

Светски шампион во ракомет 2011 година

France
France
Fourth title

Состав

Жером Фернандес , Дидије Динар, Хавиер Баракет, Бертран Жил, Гијом Жоли, Самуел Хонрубија, Дауда Карабуе, Никола Карабатиќ, Франк Жунилон, Тијери Омејер, Вилијам Акембрај, Лик Абало , Седрик Сораиндо, Микаел Гигу, Бертранд Рине, Себастијен Баскет, и Арнуд Бинго.
Тренер: Клод Онеста.

Најдобра екипа[уреди | уреди извор]

Избрани од официјални лица: IHF.info Архивирано на 16 јануари 2019 г.

Останати награди[уреди | уреди извор]

Телевизи