Меѓународна ракометна федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународна ракометна федерација
International Handball Federation logo.svg
Лого на федерацијата
Основана11 јули 1946
Типспортска федерација
СедиштеБазел, Швајцарија
Членство163 државни федерации
Службени јазицианглиски, француски и германски јазик
ПретседателХасан Мустафа
Мреж. местоihf.info

Меѓународна ракометна федерација (англиски: International Handball Federation, IHF или ИХФ) — управен орган на светскиот ракомет. Основана е на 11 јули 1946 г. Во неа членуваат 163 државни федерации, меѓу кои и Ракометната федерација на Македонија (РФМ).

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Светски првенства[уреди | уреди извор]

Олимпијади[уреди | уреди извор]

Светско клупско првенство[уреди | уреди извор]

Прваци[уреди | уреди извор]

Земји[уреди | уреди извор]

Турнир Мажи Жени Јуниорско (М) Јуниорско (Ж) Младинско (М) Младинско (Ж)
Светско првенство  Шпанија (2013)  Бразил (2013)  Шведска (2013)  Јужна Кореја (2014)  Данска (2013)  Романија (2014)
Олимписки игри  Франција (2012)  Норвешка (2012) Н/П
Комисија Мажи Жени под 20 г. (М) под 19 г. (Ж) под 18 г. (Ж) под 17 г. (Ж)
Африка (CAHB)  Алжир (2014)  Тунис (2014) Египет Египет (2014)  Ангола (2013) Египет Египет (2014)  Ангола (2013)
Америка (PATHF)  Аргентина (2014)  Бразил (2013)  Бразил (2013)  Бразил (2014)  Бразил (2014)  Бразил (2014)
Азија (AHF)  Катар (2014)  Јужна Кореја (2012) Катар Катар (2014)  Јужна Кореја (2013)  Јужна Кореја (2014)  Јужна Кореја (2013)
Европа (EHF)  Франција (2014)  Норвешка (2014)  Германија (2014)  Русија (2013)  Франција (2014)  Шведска (2013)
Океанија (OCHF)  Австралија (2014)  Австралија (2013) Н/П Н/П Н/П Н/П
Ракомет на песок Мажи Жени
Светско првенство  Бразил (2012)  Бразил (2012)
Америка (PATHF)  Бразил (2014)  Бразил (2014)
Азија (AHF)
(М) (Ж)
Катар Катар (2013)  Тајланд (2013)
Европа (EHF)  Хрватска (2013)  Унгарија (2013)

Клупски[уреди | уреди извор]

Турнир Мажи Жени
Светско клупско првенство Барселона (2013) Н/П
Африканско клупско првенство Африкански клуб (2014) 1 Август (2014])
Панамериканско клупско првенство Таубате (2013) Н/П
Азиско клупско првенство ел-Џаиш (2013) Н/П
Европско клупско првенство Флегенсбург (2014) Ѓери Ауди Audi(2014)
Континентално клупско првенство Сиднејски универзитет (2014) Н/П

Награди[уреди | уреди извор]

Федерацијата доделува и награди за организации и поединци во знак на нивните особени придонеси за развој на ракометот и заслуги за федерацијата. Тие се следниве:

 • Трофеј „Ханс Бауман“
 • Значка за заслуги
 • Уверение за заслуги
 • Пехар честа и уверение
 • почесно претседателсктво и почесно членство
 • Олимписки орден
 • Плочка за заслуги
 • Значка на честа за судии
 • Диплома на честа за судии
 • Прстен на честа
 • Светски ракометар на годината

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]