РК Барселона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
РК Барселона
Fútbol Club Barcelona Crest
Целосно име Ракометен Клуб Барселона
Основан 1942
Сала Блауграна
Капацитет 8.000
Претседател Сандро Росел
Тренер Хавиер Паскуал
Лига АСОБАЛ Лига
2011-12 1во
Kit left arm fcbarcelona1011h.png
Тимски бои
Kit body FCBarcelona1011H.png
Тимски бои
Kit right arm fcbarcelona1011h.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Домашен дрес
Kit left arm thinblackborder.png
Тимски бои
Kit body FCBarcelona1011A.png
Тимски бои
Kit right arm thinblackborder.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Гостински дрес

Ракометниот клуб Барселона е шпански ракометен клуб со седиште во Барселона, Каталонија, кој се натпреварува во АСОБАЛ Лигата. Поради спонзорство, моменталното официјално име на клубот е Барселона Интерспорт.

Историја[уреди | уреди извор]

Ракометната секција на Фудбалскиот Клуб Барселона е основана на 29 ноември 1942, за време на пртседателот Енрике Пињеиро.

Во раните години, натпреварувањата ги доминирале главно клубовите како Атлетико Мадрид и Гранољерс. Но ситуацијата драстично се променила со доаѓањето на еден од најдобрите ракометни тренери во историјата на ракометот, Валеро Ривера. Со него, РК Барселона станала непобедлива во Шпанија и во европските купови, освојувајќи рекорден број на титули, дури 62 под неговото раководство, вклучувајќи и 5 по ред европски купови.

Титули[уреди | уреди извор]

 • ЕХФ Лига на Шампиони: 8
  • 1990–91, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2004–05, 2010–11
 • Куп на победници на куповите: 5
  • 1983–84, 1984–85, 1985–86, 1993–94, 1994–95
 • ЕХФ Куп: 1
  • 2002–2003
 • ЕХФ Трофи Куп: 5
  • 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2003–04
 • АСОБАЛ Лига: 11
  • 1990–91, 1991–92, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2002–03, 2005–06, 2010–11, 2011–12
 • Куп на Шпанија: 17
  • 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1982–83, 1983–84, 1984–85, 1987–88, 1989–90, 1992–93, 1993–94, 1996–97, 1997–98, 1999–00, 2003–04, 2006–07, 2008–09, 2009–10
 • АСОБАЛ Куп: 7
  • 1994–95, 1995–96, 1999–00, 2000–01, 2001–02, 2009–10, 2011–12
 • Шпански Суперкуп: 14
  • 1986–87, 1988–89, 1989–90, 1990–91, 1991–92, 1993–94, 1996–97, 1997–98, 1999–00, 2000–01, 2003–04, 2006–07, 2008–09, 2009–10
 • Шпански Шампионат: 5
  • 1942–43, 1944–45, 1945–46, 1946–47, 1950–51
 • Каталонски Шампионат: 4
  • 1949–50, 1956–57, 1959–60, 1968–69
 • Каталонска Лига: 12
  • 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1984–85, 1986–87, 1987–88, 1990–91, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1994–95, 1996–97
 • Пиринејска ракометна лига: 12
  • 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2000–01, 2001–02, 2003–04, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2009–10, 2010–11, 2011-12

Тим[уреди | уреди извор]

Состав[уреди | уреди извор]

Голмани
 • 01 Шведска Јохан Сјостранд
 • 12 Босна и Херцеговина Даниел Шариќ
Крила
 • 06 Шпанија Хуанин Гарсија
 • 08 Шпанија Виктор Томас
 • 15 Шпанија Христијан Угалде
 • 26 Шпанија Алберт Рохас
Пивоти
 • 03 Данска Јеспер Нодесбо
 • 10 Франција Чедрик Сорхаиндо
 • 20 Шведска Магнус Јернемир
 • 29 Чиле Марко Онето
Бекови
 • 09 Словачка Мартин Страновски
 • 11 Шпанија Даниел Сармиенто
 • 19 Унгарија Лашло Наѓ
 • 21 Шпанија Микел Агуирезабалага
 • 22 Белорусија Сергеј Рутенка
 • 27 Шпанија Виран Морос
 • 35 Русија Константин Игропуло

Стручен Штаб[уреди | уреди извор]

 • Шпанија Тренер: Хавиер Паскуал
 • Шпанија Помошник тренер : Тони Рубиела
 • Шпанија Тренер на голманите : Рожер Фонт
 • Шпанија Физиотерапевт: Себастијан Салас
 • Шпанија Доктор: Жозеф А. Гутиерез

Побрзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]