РК Барселона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
РК Барселона
Fútbol Club Barcelona Crest
Целосно име Ракометен Клуб Барселона
Основан 1942
Сала Блауграна
Капацитет 8.000
Претседател Сандро Росел
Тренер Хавиер Паскуал
Лига АСОБАЛ Лига
2011-12 1во
Kit left arm fcbarcelona1011h.png
Тимски бои
Kit body FCBarcelona1011H.png
Тимски бои
Kit right arm fcbarcelona1011h.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Домашен дрес
Kit left arm thinblackborder.png
Тимски бои
Kit body FCBarcelona1011A.png
Тимски бои
Kit right arm thinblackborder.png
Тимски бои
Тимски бои
Тимски бои
Гостински дрес

Ракометниот клуб Барселона е шпански ракометен клуб со седиште во Барселона, Каталонија, кој се натпреварува во АСОБАЛ Лигата. Поради спонзорство, моменталното официјално име на клубот е Барселона Ласса.

Историја[уреди | уреди извор]

Ракометната секција на Фудбалскиот Клуб Барселона е основана на 29 ноември 1942, за време на пртседателот Енрике Пињеиро.

Во раните години, натпреварувањата ги доминирале главно клубовите како Атлетико Мадрид и Гранољерс. Но ситуацијата драстично се променила со доаѓањето на еден од најдобрите ракометни тренери во историјата на ракометот, Валеро Ривера. Со него, РК Барселона станала непобедлива во Шпанија и во европските купови, освојувајќи рекорден број на титули, дури 62 под неговото раководство, вклучувајќи и 5 по ред европски купови.

Титули[уреди | уреди извор]

 • ЕХФ Лига на Шампиони: 8
  • 1990–91, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2004–05, 2010–11
 • Куп на победници на куповите: 5
  • 1983–84, 1984–85, 1985–86, 1993–94, 1994–95
 • ЕХФ Куп: 1
  • 2002–2003
 • ЕХФ Трофи Куп: 5
  • 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2003–04
 • АСОБАЛ Лига: 11
  • 1990–91, 1991–92, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2002–03, 2005–06, 2010–11, 2011–12
 • Куп на Шпанија: 17
  • 1968–69, 1971–72, 1972–73, 1982–83, 1983–84, 1984–85, 1987–88, 1989–90, 1992–93, 1993–94, 1996–97, 1997–98, 1999–00, 2003–04, 2006–07, 2008–09, 2009–10
 • АСОБАЛ Куп: 7
  • 1994–95, 1995–96, 1999–00, 2000–01, 2001–02, 2009–10, 2011–12
 • Шпански Суперкуп: 14
  • 1986–87, 1988–89, 1989–90, 1990–91, 1991–92, 1993–94, 1996–97, 1997–98, 1999–00, 2000–01, 2003–04, 2006–07, 2008–09, 2009–10
 • Шпански Шампионат: 5
  • 1942–43, 1944–45, 1945–46, 1946–47, 1950–51
 • Каталонски Шампионат: 4
  • 1949–50, 1956–57, 1959–60, 1968–69
 • Каталонска Лига: 12
  • 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1984–85, 1986–87, 1987–88, 1990–91, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1994–95, 1996–97
 • Пиринејска ракометна лига: 12
  • 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2000–01, 2001–02, 2003–04, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2009–10, 2010–11, 2011-12

Тим[уреди | уреди извор]

Состав[уреди | уреди извор]

Голмани
 • 01 Шпанија Гонзало Перез Де Варгас
 • 12 Катар Даниел Шариќ
Крила
 • 08 Шпанија Виктор Томас (капитен)
 • 13 Шпанија Аитор Арино
 • 19 Исланд Гудјон Валур Сигурдсон
 • 41 Шпанија Алеикс Гомез
Пивоти
 • 03 Данска Јеспер Нодесбо
 • 10 Франција Седрик Сорајндо
 • 21 Полска Камил Симжак
Бекови
 • 06 Хрватска Марко Копљар
 • 9 Шпанија Раул Ентрериос
 • 11 Шпанија Даниел Сармиенто
 • 18 Шпанија Едуардо Гурбиндо
 • 22 Шпанија Карлос Руезга
 • 39 Чешка Филип Јиха
 • 42 Тунис Ваел Жалуз
 • 44 Шпанија Даниел Душебаев
 • 77 Македонија Кирил Лазаров


Трансфери за 2016/17:

 • Данска Лассе Андерсон (од Данска КИФ Колдинг)
 • Шпанија Валеро Ривера (од Франција Нант)

Заминувања за 2016/17:

 • Исланд Гудјон Валур Сигурдсон (во Германија Рајн Некар Левен)
 • Македонија Кирил Лазаров (во Македонија РК Вардар) ??

Стручен Штаб[уреди | уреди извор]

 • Шпанија Тренер: Хавиер Паскуал
 • Шпанија Помошник тренер : Тони Рубиела
 • Шпанија Тренер на голманите : Рожер Фонт
 • Шпанија Физиотерапевт: Себастијан Салас
 • Шпанија Доктор: Жозеф А. Гутиерез

Побрзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]