Европска ракометна федерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европска ракометна федерација
Лого на федерацијата
Основана1991
Видспортска организација
СедиштеВиена, Австрија
Членство50 членки
Службени јазицианглиски
Ген. секретарМихаел Видерер
Мреж. местоeurohandball.com

Европска ракометна федерација (англиски: European Handball Federation, EHF или ЕХФ) — раководен орган на ракометот во Европа. Основана е во 1991 г. со седиште во Виена, Австрија и брои 50 федерации-членки и две вонредни федерации (Англија и Шкотска). Тековен претседател е Жан Брио (на служба до 2016 г), а генерален секретар е Михаел Видерер.

Историјат[уреди | уреди извор]

ЕХФ е основана на 17 ноември 1991 г. во Берлин, Германија, но на првиот собир одржан на 5 јуни 1992 г. е одлучено седиштето на организацијата да биде во Виена, Австрија со почеток од 1 септември истата година. Во 2012 г. федерацијата одбележала јубилејни 20 години од своето постоење.[1] Во прво време во неа членувале 29 земји, но денес тој број се има накачено на 49 земји. Федерацијата ги застапува своите членови и во развојот на спортот — како за препознавање надарени играчи, така и деловниот развој на спортот. Најголеми извори на приходи за ЕХФ се првенствата кои ги организира, додека пак за најпривлечни за нови играчи и љубители се сметаат училишните ракометни натпревари и ракометот на песок.

Првенства[уреди | уреди извор]

Европски првенства
Машки клупски турнири
Женски клупски турнири

Прваци[уреди | уреди извор]

Турнир Мажи Жени Јуниори (М) Јуниори (Ж) Младинци (М) Младинци (Ж)
Европско првенство  Франција (2014)  Норвешка (2014)  Германија (2014)  Русија (2013)  Франција (2014)  Шведска (2013)
Ракомет на песок Мажи Жени
Ракомет на песок  Хрватска (2013)  Унгарија (2013)

Членки[уреди | уреди извор]

Вонредни федерации

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЕХФ ја прослави 20-годишнината во Виена“. Европска ракометна федерација. Посетено на 1 септември 2012. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]