Машка ракометна репрезентација на Исланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исланд Исланд
Податоци
Прекар Наши момци
Сојуз Исландски ракометен сојуз
Тренер Гудмундур Гудмундсон
Капитен Гудјон Валур Сигурдсон
Најмногу натпревари Гудмундур Храфнкелсон (407)
Најмногу голови Гудјон Валур Сигурдсон (1812)
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 7 (првпат во 1972)
Најдобар резултат 2. место (2008)
Светско првенство
Настапи 19 (првпат во 1958)
Најдобар резултат 5. место (1997)
Европско првенство
Настапи 10 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 3. место (2010)
Последна поднова на податоците: 28 јануари 2018.

Машка ракометна репрезентација на Исланд — национална репрезентација на Исланд која ја претставува земјата на меѓународните ракометни натпревари. Репрезентацијата е управувана од Исландскиот ракометен сојуз.

Покрај фудбалот, ракометот е најпопуларен спорт на Исланд[1]. Машката репрезентација е една од најдобрите ракометни нации од 1980-тите.

За првпат Исланд стигнал до полуфиналето на меѓународно првенство на Олимпискиот турнир во 1992. Таму биле поразени од Обединетата екипа на земјите од поранешниот Советски Сојуз со 20:22. Бронзениот медал бил недостижен по поразот од Франција во 20:24.

На Олимписките игри во Пекинг, Исланд го остварил својот најголемиот успех во спортската историја на земјата со влегувањето во финалето и победата од 36:30 против Шпанија на 22 август 2008 година во полуфиналето. Во финалето на 24 август, екипата загубила од Франција 23:28[2][3]. Неколку минути по последниот свиреж, исландскиот претседател најавил одмор, така што на сите Исланѓани им бил даден слободен ден. Во следните квалификации за Светското првенство во ракомет во 2009 година, Исланд изненадувачки не успеал да се квалификува поради Македонија.

Уште едно полуфинале се случило на Европското првенство во 2010 година, каде екипата повторно загубила од Франција, но потоа го освоила бронзениот медал со победа од 29:26 над Полска.

На Олимписките игри во Лондон во 2012 година, Исланд стигнал до последната фаза без да загуби бод, но го загубил четвртфиналето против Унгарија со 33:34. После турнирот, Гумундур Гуамундсон престанал да работи како национален тренер. Негов наследник станал Арон Кристијансон, кој по прелиминарната рунда поднел оставка на Европското првенство 2016 година[4]. Во март 2016 година, Светинсон ја презел тренерската позиција. После Европското првенство 2018 Гумундур Гуамундсон повторно ја презел тренерската позиција на репрезентацијата[5].

Учества[уреди | уреди извор]

Медали[уреди | уреди извор]

Натпреварување Вкупно
Олимписки игри 0 1 0 1
Светско првенство 0 0 0 0
Европско првенство 0 0 1 1
Вкупно 0 1 1 2

Учества[уреди | уреди извор]

     Шампион       Финалист       Трето место       Четврто место  

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази ДГ ПГ ГР
Германија 1936 Берлин не учествувала
Не се одржале од 1948 до 1968
Западна Германија 1972 Минхен Натпревар за 11 место 12-то од 16 5 1 1 3 92 90 +2
Канада 1976 Монтреал не се квалификувала
СССР 1980 Москва
САД 1984 Лос Анџелес Натпревар за 5-то место 6-то од 12 6 3 1 2 126 122 +4
Јужна Кореја 1988 Сеул Натпревар за 7-мо место 8-мо од 12 6 2 1 3 125 133 −8
Шпанија 1992 Барселона Четврто место 4-то од 12 7 3 1 3 140 146 −6
САД 1996 Атланта не се квалификувала
Австралија 2000 Сиднеј
Грција 2004 Атина Натпревар за 9-то место 9-то од 12 6 2 0 4 172 183 −11
Кина 2008 Пекинг Финалист 2-ро од 12 8 4 2 2 242 234 +8
Обединето Кралство 2012 Лондон Четвертфинале 5-то од 12 6 5 0 1 200 166 +34
Бразил 2016 Рио не се квалификувала
Вкупно 7/12 0 Титули 44 20 6 18 1,097 1,074 +23

Светско првенствоs[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази ДГ ПГ
Германија 1938 не учествувала
Шведска 1954
Источна Германија 1958 Прва фаза 10-то од 16 3 1 0 2 46 57 −11
Западна Германија 1961 Главна фаза 6-то од 12 6 2 1 3 85 96 −11
Чехословачка 1964 Прва фаза 9-то од 16 3 2 0 1 40 39 +1
Шведска 1967 не учествувала
Франција 1970 Фаза за пласман 11-то од 16 6 2 0 4 96 112 −16
Источна Германија 1974 Прва фаза 14-то од 16 3 0 0 3 48 66 −18
Данска 1978 Прва фаза 13-то од 16 3 0 0 3 54 68 −14
Западна Германија 1982 не учествувала
Швајцарија 1986 Главна фаза 6-то од 16 8 4 0 4 179 188 −9
Чехословачка 1990 Главна фаза 10-то од 16 8 2 0 6 166 186 −20
Шведска 1993 Главна фаза 8-мо од 16 8 4 0 4 178 175 +3
Исланд 1995 Осминафинале 14-то од 24 6 3 0 3 131 132 −1
Јапонија 1997 Четвртфинале 5-то од 24 9 7 1 1 236 203 +33
Египет 1999 не учествувала
Франција 2001 Осминафинале 11-то од 24 6 2 1 3 152 150 +2
Португалија 2003 Фаза за пласман 7-мо од 24 9 6 0 3 308 234 +74
Тунис 2005 Прва фаза 15-то од 24 5 2 1 2 154 144 +10
Германија 2007 Четвртфинале 8-мо од 24 10 4 0 6 276 247 +29
Хрватска 2009 не учествувала
Шведска 2011 Фаза за пласман 6-то од 24 9 5 0 4 327 294 +33
Шпанија 2013 Осминафинале 12-то од 24 6 3 0 3 181 166 +15
Катар 2015 Осминафинале 11-то од 24 6 2 1 3 152 165 −13
Франција 2017 Осминафинале 14-то од 24 6 1 2 3 153 152 +1
Данска/Германија 2019 Главна фаза 11-то од 24 8 3 0 5 207 211 −4
Вкупно 20/26 0 Титули 120 51 7 62 2,842 2,791 +51

Европско првенство s[уреди | уреди извор]

Година Фаза Место Натпревари Победи Нерешени Порази ДГ ПГ
Португалија 1994 не учествувала
Шпанија 1996
Италија 1998
Хрватска 2000 Натпревар за 11 место 11-то од 12 5 0 0 5 121 137 −16
Шведска 2002 Четврто место 4-то од 16 10 5 3 2 221 209 +12
Словенија 2004 Прва фаза 13-то од 16 3 0 1 2 87 96 −9
Швајцарија 2006 Главна фаза 7-мо од 16 8 3 2 3 190 191 −1
Норвешка 2008 Главна фаза 11-то од 16 8 2 0 6 151 178 −27
Австрија 2010 Трето место 3-то од 16 8 4 3 1 249 240 +9
Србија 2012 Главна фаза 10-то од 16 6 2 1 3 177 178 −1
Данска 2014 Натпревар за 5 место 5-то од 16 7 4 1 2 199 199 0
Полска 2016 Прва фаза 13-то од 16 3 1 0 2 92 101 −9
Хрватска 2018 Прва фаза 13-то 16 3 1 0 2 74 82 −8
Австрија/Норвешка/Шведска 2020 Квалификуван
Вкупно 11/14 0 Титули 60 22 11 28 1,561 1,611 −50

Состав[уреди | уреди извор]

Состав за Европско првенство во ракомет за мажи 2020[6]

Тренер: Гудмундур Гудмундсон

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 GK Бјоргвин Пал Густавсон 24 мај 1985(1985-05-24)(38 г.) 1.93 m 221 13 Данска РК Скејрн
3 P Карл Кеистијансон (1984-10-28)28 октомври 1984 (воз. 32) 1.98 m 137 162 Исланд РК Вестманејар
4 LB Арон Палмарсон 19 јули 1990(1990-07-19)(33 г.) 1.93 m 141 553 Шпанија РК Барселона
8 LW Бјарки Мар Елисон Már 16 мај 1990(1990-05-16)(33 г.) 1.91 m 63 141 Германија РК Лемго
9 LW Гудјон Валур Сигурдсон 8 август 1979(1979-08-08)(44 г.) 1.87 m 356 1853 Франција РК Париз Сен-Жермен
11 P Имир Орн Гиласон 1 јули 1997(1997-07-01)(26 г.) 1.92 m 33 14 Исланд РК Валур
13 LB Олафур Густавсон 13 мај 1990(1990-05-13)(33 г.) 1.94 m 115 215 Шведска РК Кристијанстад
15 DF Даниел Ингасон 15 јануари 1995(1995-01-15)(29 г.) 1.95 m 30 9 Данска РК Рибе-Есбјерг
16 GK Виктор Халгримсон Gísli 24 јули 2000(2000-07-24)(23 г.) 2.00 m 9 0 Исланд РК Фрам
17 RW Арнор Пор Гунарсон 23 октомври 1987(1987-10-23)(36 г.) 1.81 m 105 311 Германија РК Бергишер
20 GK Агуст Ели Бјоргвинсон 11 април 1995(1995-04-11)(29 г.) 1.90 m 31 0 Шведска РК Савехоф
21 P Арнар Арнарсон 14 март 1996(1996-03-14)(28 г.) 2.01 m 45 65 Данска РК ГОГ
22 RW Сигвалди Гудјонсон 4 јули 1994(1994-07-04)(29 г.) 1.91 m 20 37 Норвешка РК Елверум
24 CB Хакур Прастарсон 14 април 2000(2000-04-14)(24 г.) 1.92 m 12 15 Исланд РК Селфос
25 CB Елвар Орн Јонсон 31 август 1997(1997-08-31)(26 г.) 1.85 m 26 80 Данска РК Скејрн
28 RB виго Кристијансон 9 декември 1993(1993-12-09)(30 г.) 1.87 m 2 3 Германија РК Вацлар
29 P Свејн Јохансон 16 јуни 1999(1999-06-16)(24 г.) 1.95 m 7 14 Данска РК Сенербор
33 CB Јанус Смарсон 1 јануари 1995(1995-01-01)(29 г.) 1.84 m 37 41 Данска РК Олборг
N/A RB Александер Петерсон 2 јули 1980(1980-07-02)(43 г.) 1.86 m 173 694 Германија Рајн-Некар Левен

Тренери[уреди | уреди извор]

# Период Тренер
1 1950 сигурдур Магнисон
2 1958 Холстејн Хинриксон
3 1959 Фриман Гунлугасон
4 1961–1963 Холстејн Хинриксон
5 1964–1967 Карл Бенедиктсон
6 1968 Биргир Бјорнасон
7 1968–1972 Хилмар Бјорнасон
(5) 1973–1974 Карл Бенедиктсон
(6) 1974–1975 Биргир Бјорнасон
8 1975–1976 Видар Симонарсон
9 1976–1977 Јанус Червински
(6) 1977–1978 Биргир Бјорнсон
10 1978–1980 Јохан Гунарсон
(7) 1980–1983 Хилмар Бјорнасон
11 1983–1990 Богдан Ковалчук
12 1990–1995 Торбергур Адалстеинасон
13 1995–2001 Торбјорн Јенсон
14 2001–2004 Гудмундур Гудмундсон
15 2004–2006 Виго Сигурдсон
16 2006–2008 Алфред Гиалсон
(14) 2008–2012 Гудмундур Гудмундсон
17 2012–2016 Арон Кристјансон
18 2016–2018 Геир Свеинсон
(14) 2018–денес Гудмундур Гудмундсон

Резултати со нордиските земји[уреди | уреди извор]

Противник Натпревари Победи Нерешено Порази
Данска 107 35 15 55
Фарски Острови 13 12 0 1
Финска 13 9 3 1
Гренланд 3 3 0 0
Норвешка 88 41 15 29
Шведска 67 10 3 54

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ein kleines Land mit einer großen Liebe derStandard.at, 7. August 2012, abgerufen am 9. Dezember 2012
  2. Frankreich holt erstes Handball-Gold Архивирано на 17 октомври 2019 г. Focus online, 24. August 2008, abgerufen am 9. Dezember 2012
  3. Ganz Island fiebert im Handball-Finale mit Архивирано на 30 декември 2019 г. Focus online, 23. August 2008, abgerufen am 9. Dezember 2012
  4. hsi.is: Aron Kristjánsson lætur af störfum Архивирано на 22 јануари 2016 г., abgerufen am 22. Januar 2016
  5. mbl.is: Guðmundur getur komið okkur í fremstu röð, abgerufen am 7. Februar 2018
  6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-12-20. Посетено на 2019-12-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]