Европско првенство во ракомет за мажи 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
2000 Европско првенство во ракомет за мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Хрватска
Датуми21–30 јануари
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Шведска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (3. титула)
Второпласиран Русија
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Франција
Статистикa за турнирот
Натпревари38
Дадени голови1867 (49.13 по натпр.)

Европското првенство во ракомет за мажи 2000 (4 натпревар од овој вид) беше одржано во Хрватска од 21 до 30 јануари, во градовите Загреб и Риека. Шведска го освои првенството заедно со Шпанија на второто и Германија на третото место.

Тимови[уреди | уреди извор]

Домаќини[уреди | уреди извор]

Два Хрватски градови беа избрани за домаќини на Европското првенство во 2000 година:

Риека
Загреб
Дворана Младости
Капацитет: 4,000
Дом Спортова
Капацитет: 7,000

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

     Тимот продолжил во Полуфиналето
     Тимот играл во натпревар за место

Група A (Загреб)[уреди | уреди извор]

Нат Тим Нат Поб Нер Пор ДПF Бод
1 Франција France 5 4 1 0 127:110 9
2 Шпанија Spain 5 4 0 1 128:120 8
3 Хрватска Croatia 5 3 1 1 122:114 7
4 Норвешка Norway 5 1 1 3 106:114 3
5 Германија Germany 5 0 2 3 110:119 2
6 Украина Ukraine 5 0 1 4 104:120 1
21 јануари 2000
 Шпанија 27 – 22  Хрватска
 Германија 24 – 24  Украина
 Франција 24 – 21  Норвешка
22 јануари 2000
 Хрватска 21 – 20  Германија
 Норвешка 21 – 25  Шпанија
 Украина 22 – 24  Франција
23 јануари 2000
 Шпанија 27 – 24  Украина
 Германија 19 – 25  Франција
 Хрватска 27 – 23  Норвешка
25 јануари 2000
 Германија 22 – 22  Норвешка
 Франција 28 – 22  Шпанија
 Украина 18 – 26  Хрватска
27 јануари 2000
 Норвешка 19 – 16  Украина
 Франција 26 – 26  Хрватска
 Шпанија 27 – 25  Германија

Група B (Риека)[уреди | уреди извор]

Нат Тим Нат Поб Нер Пор ДПF Бод
1 Шведска Шведска 5 5 0 0 143:115 10
2 Русија Русија 5 4 0 1 128:120 8
3 Словенија Словенија 5 2 0 3 129:131 4
4 Португалија Португалија 5 2 0 3 123:133 4
5 Данска Данска 5 2 0 3 126:134 4
6 Исланд Исланд 5 0 0 5 121:137 0
21 јануари 2000
 Русија 27 – 26  Данска
 Шведска 31 – 23  Исланд
 Португалија 28 – 27  Словенија
22 јануари 2000
 Данска 22 – 29  Шведска
 Словенија 23 – 27  Русија
 Исланд 25 – 28  Португалија
23 јануари 2000
 Русија 25 – 23  Исланд
 Шведска 29 – 21  Португалија
 Данска 24 – 28  Словенија
25 јануари 2000
 Шведска 26 – 24  Словенија
 Португалија 20 – 24  Русија
 Исланд 24 – 26  Данска
27 јануари 2000
 Словенија 27 – 26  Исланд
 Португалија 26 – 28  Данска
 Русија 25 – 28  Шведска

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
29 јануари
   Русија 30  
   Франција 23  
 
30 јануари
       Русија 31
     Шведска 32
Меч за бронзен медал
29 јануари 30 јануари
   Шведска 23    Франција   23
   Шпанија 21      Шпанија   24

Натпревари за места[уреди | уреди извор]

29 јануари
5/6 Хрватска  24 - 25  Словенија
7/8 Норвешка  27 - 30  Португалија
9/10 Германија  19 - 17  Данска
11/12 Украина  25 - 26  Исланд

Распоред и статистики[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Шведска
 Русија
 Шпанија
4  Франција
5  Словенија
6  Хрватска
7  Португалија
8  Норвешка
9  Германија
10  Данска
11  Исланд
12  Украина

Шампиони на Европското првенство во ракомет за мажи 2000

Sweden
Шведска
Трета Титула
Играчи во тимот

Наводи[уреди | уреди извор]

  • eurohandball.com. „2000 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2017-03-18. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 2000“. Посетено на 2011-01-24.