Европско првенство во ракомет за мажи 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
2008 Европско првенство во ракомет за мажи
норвешки: Håndball-EM 2008
Податоци за турнирот
Домаќини Норвешка
Датуми17–27 јануари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Данска

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (1. титула)
Второпласиран Хрватска
Третопласиран Франција
Четвртопласиран Германија
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2633 (56.02 по натпр.)
Најдобар стрелец Евано Белиќ (ХРВ) (44 голови)
Најдобар играч Никола Карабатиќ (ФРА)

Европското (осмо) првенство во ракомет за мажи 2008 беше одржано во Норвешка од 17 до 27 јануари во градовите Берген, Драмен, Лилехамер, Ставангер и Трондхејм. Репрезентацијата на Данска го освои турнирот заедно со Хрватска на второто и Франција на третото место.

Квалификациска фаза[уреди | уреди извор]

Квалификациските натпревари се одржаа во 2007 година. Според правилата на ЕХФ, домаќинот (Норвешка) и најдобрите шест репрезентации од Европското првенство во ракомет за мажи во 2006 година (Франција, Хрватска, Шпанија, Германија и Русија) беа автоматски квалификувани.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Град Сала Капацитет
Драмен Драменсхален 4,000
Ставангер Ставанхен Идертсхал 7,000
Берген Хокеландсхален 4,000
Трондхејм Трондхејм Спектрум 4,000
Лилехамер Хаконс Хал 10,500

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

     Тимот продолжил во главната фаза
     Тимот е елиминиран од првенството

Група A (Ставангер)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Хрватска 3 3 0 0 91 77 +14 6
 Полска 3 2 0 1 93 89 +4 4
 Словенија 3 1 0 2 85 94 −9 2
 Чешка 3 0 0 3 88 97 −9 0
17 јануари 2008
Словенија  34 – 32  Чешка 18:15
Хрватска  32 – 27  Полска 20:15
18 јануари 2008
Чешка  26 – 30  Хрватска 18:15
Полска  33 – 27  Словенија 20:15
20 јануари 2008
Полска  33 – 30  Чешка 15:15
Хрватска  29 – 24  Словенија 17:15

Група B (Драмен)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Норвешка 3 3 0 0 86 69 +17 6
 Данска 3 2 0 1 89 79 +10 4
 Црна Гора 3 0 1 2 71 84 −13 1
 Русија 3 0 1 2 74 88 −14 1
17 јануари 2008
Русија  25–25  Црна Гора 17:00
Данска  26 – 27  Норвешка 19:15
18 јануари 2008
Норвешка  32 – 21  Русија 18:15
Црна Гора  24 – 32  Данска 20:15
20 јануари 2008
Данска  31 – 28  Русија 17:15
Норвешка  27 – 22  Црна Гора 19:15

Група C (Берген)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Унгарија 3 2 0 1 90 82 +8 4
 Шпанија 3 2 0 1 94 88 +6 4
 Германија 3 2 0 1 84 80 +4 4
 Белорусија 3 0 0 3 83 101 −18 0
17 јануари 2008
Германија  34 – 26  Белорусија 17:15
Шпанија  28 – 35  Унгарија 19:15
19 јануари 2008
Унгарија  24 – 28  Германија 18:15
Белорусија  31 – 36  Шпанија 20:15
20 јануари 2008
Шпанија  30 – 22  Германија 16:30
Унгарија  31 – 26  Белорусија 18:30

Група D (Трондхејм)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Франција 3 3 0 0 90 76 +14 6
 Шведска 3 2 0 1 89 72 +17 4
 Исланд 3 1 0 2 68 76 −8 2
 Словачка 3 0 0 3 78 101 −23 0
17 јануари 2008
Франција  32 – 31  Словачка 18:15
Исланд  19 – 24  Шведска 20:15
19 јануари 2008
Словачка  22 – 28  Исланд 18:15
Шведска  24 – 28  Франција 20:15
20 јануари 2008
Словачка  25 – 41  Шведска 16:15
Франција  30 – 21  Исланд 18:15

Главна рунда[уреди | уреди извор]

     Тимот продолжува во полуфиналето
     Тимот ќе одигра натпревар за 5 или 6 место
     Тимот е елиминиран од првенството

Група I (Ставангер)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Данска 5 4 0 1 152 120 +32 8
 Хрватска 5 3 1 1 138 130 +8 7
 Норвешка 5 2 2 1 130 128 +2 6
 Полска 5 2 1 2 149 142 +7 5
 Словенија 5 2 0 3 138 148 −10 4
 Црна Гора 5 0 0 5 124 163 −39 0
22 јануари 2008
Словенија  31 – 29  Црна Гора 16:15
Хрватска  20 – 30  Данска 18:15
Полска  24–24  Норвешка 20:15
23 јануари 2008
Хрватска  34 – 26  Црна Гора 16:15
Полска  26 – 36  Данска 18:15
Словенија  33 – 29  Норвешка 20:15
24 јануари 2008
Полска  39 – 23  Црна Гора 16:15
Словенија  23 – 28  Данска 18:15
Хрватска  23–23  Норвешка 20:15

Група II (Трондхејм)[уреди | уреди извор]

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Франција 5 4 0 1 140 126 +14 8
 Германија 5 3 0 2 139 136 +3 6
 Шведска 5 2 1 2 131 131 0 5
 Унгарија 5 2 1 2 145 147 −2 5
 Шпанија 5 2 0 3 144 138 +6 4
 Исланд 5 1 0 4 129 150 −21 2
22 јануари 2008
Германија  35 – 27  Исланд 16:20
Шпанија  27 – 28  Франција 18:30
Унгарија  27–27  Шведска 20:30
23 јануари 2008
Шпанија  26 – 27  Шведска 16:15
Германија  23 – 26  Франција 18:15
Унгарија  28 – 36  Исланд 20:15
24 јануари 2008
Шпанија  33 – 26  Исланд 15:20
Унгарија  31 – 28  Франција 17:20
Германија  31 – 29  Шведска 19:20

Финална Фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
26 јануари – 15:30 (Лилехамер)
  Хрватска 24  
  Франција 23  
 
27 јануари – 16:00 (Лилехамер)
      Данска 24
    Хрватска 20
Натпревар за трето место
26 јануари – 18:00 (Лилехамер) 27 јануари – 13:30 (Лилехамер)
  Данска 26   Германија  26
  Германија 25     Франција  36

Меч за 5/6 место[уреди | уреди извор]

26 јануари
13:00
Норвешка  34 – 36  Шведска Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 5,840
Судии: Леме, Улрих (ГЕР)
Штранд 10 (13–15) Бокист, Калман 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 јануари
15:30
Хрватска  24–23  Франција Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 6,012
Судии: Баум, Горалчик (ПОЛ)
Метличиќ 6 (11–9) Абало, Нарциз 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

26 јануари
18:00
Данска  26–25  Германија Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 6,012
Судии: Поладенко, Чернега (РУС)
Кристијансен 6 (10–13) Керман 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Меч за трето место[уреди | уреди извор]

27 јануари
13:30
Германија  26–36  Франција Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 7,940
Судии: Вакула, Лидовик (УКР)
Јансен 7 (9–18) Гираулт 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

27 јануари
17:30
Данска  24–20  Хрватска Хаконс Хал, Лилехамер
Гледачи: 9,052
Судии: Брето, Хуелин (ШПА)
Босен, Кристијансен 7 (13–10) Метличиќ 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

Распоред и Статистики[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Данска
 Хрватска
 Франција
4  Германија
5  Шведска
6  Норвешка
7  Полска
8  Унгарија
9  Шпанија
10  Словенија
11  Исланд
12  Црна Гора
13  Чешка
14  Русија
15  Белорусија
16  Словачка

Шампион на Европското првенство во ракомет за мажи 2008

Denmark
Данска
Прва Титула
Играчи во тимот

Каспер Хвид, Микел Хилм Агард, Ласе Босен, Ларс Т. Јоргенсен, Јеспер Јенсен, Ларс Расмунсен, Ларс Кристијансен, Ларс Молер Мадсен, Питер Хенриксен, Бо Спелберг, Мајкл В. Кнудсен, Џеспер Модесбо, Ларс Крог Јепсен, Каспер Сондергард, Јоаким Болдсен, Ханс Линдберг и Каспер Нилсен.
Главен Тренер: Улрик Вилбек.

Ол Стар Тим[уреди | уреди извор]

Други награди[уреди | уреди извор]