Машка ракометна репрезентација на Словачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Словачка
Податоци
Сојуз Словачка Ракометна Унија
Тренер Золтан Хајстер
Ранг бр. 14 (68.5 бод.)
Бои
Kit left arm shoulder stripes blue stripes half.png
Бои на екипата
Kit body Spain08 away.png
Бои на екипата
Kit right arm shoulder stripes blue stripes half.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Kit left arm shoulder stripes white stripes half.png
Бои на екипата
Kit body Spain08.png
Бои на екипата
Kit right arm shoulder stripes white stripes half.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 2 (првпат во 2009)
Најдобар резултат 10-та, 2009
Европско првенство
Настапи 3 (првпат во 2006)
Најдобар резултат 16-та, 2006, 2008
Последна поднова на податоците: непознато.

Машка ракометна репрезентација на Словачка — државна репрезентација на Словачка која ја претставува земјата во овој спорт во машка конкуренција на меѓународните натпревари.

Резултати[уреди | уреди извор]

Светско првенство во ракомет за мажи

  • 2009: 10-то место
  • 2011: 17-то место

Европско првенство во ракомет за мажи

  • 2006: 16-то место
  • 2008: 16-то место
  • 2012: 16-то место

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]