Европско првенство во ракомет за мажи 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
2006 Европско првенство во ракомет за мажи
Handball-Europameisterschaft 2006 (германски)
Championnat d'Europe de handball 2006 (француски)

Campionato europeo di pallamano 2006 (италијански)
2006 Men ́s European Handball Championship Logo.svg
Податоци за првенството
Домаќини Швајцарија
Траење26 јануари–5 февруари
Репрезентации16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци{{country data  Франција

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (1. титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Данска
Четвртопласиран Хрватска
Статистики за првенството
Натпревари47
Дадени голови2784 (59.23 по натпр.)
Најуспешни стрелци Сиархеј Рутенка (SLO) (51 goals)

Европско (седмо) првенство во ракомет за мажи беше одржано во Швајцарија од 26 јануари до 5 февруари, во градовите Базел, Берн, Луцерн, Св. Гален и Цирих. Репрезентацијата на Франција.

Прелиминарна групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
 Словенија 6 3 3 0 0 95 85 +10
 Полска 3 3 1 1 1 93 88 +5
 Украина 2 3 1 0 2 92 86 –4
 Швајцарија 1 3 0 1 2 86 97 –11
January 26, 2006
 Полска
Карол Бјелецки 8
33–24  Украина
Микола Стетсјура 7
Серги 'Шл менко 7
17:30
 Словенија
Сирахеј Рутенка 7 (2 пенали)
29–25  Швајцарија
Томас Гаутски 7
20:15
January 28, 2006
 Швајцарија
Мартин Енгелер 9 (3 пенали)
31-31  Полска
Пјотр Обрусвејц 6 (5 пенали)
16:15
 Украина
Руслан Прудиус 7
31-33  Словенија
Сирахеј Рутенка 9 (2 пенали)
18:30
January 29, 2006
 Словенија
Сирахеј Рутенка 10 (3 пенали)
33-29  Полска
Карол Бјелецки 9 (3 пенали)
14:00
 Швајцарија
Марко Курт 6
30–37  Украина
Игор Андрушчјенко 7
16:15

Група B[уреди | уреди извор]

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
 Шпанија 5 3 2 1 0 94 82 +12
 Франција 4 3 2 0 1 88 75 +13
 Германија 3 3 1 1 1 87 84 +3
 Словачка 0 3 0 0 3 72 100 –28
26 јануари 2006
 Германија
Паскал Хенс 9
31–31  Шпанија
Алберт Рокас 6 (2 пенали)
Икер Ромеро 6 (3 пенали)
Роландо Уриос 6
15:45
 Франција
Џоел Абати 6 (2 пенали)
35–21  Словачка 18:00
28 јануари 2006
 Словачка
Радослав Антл 6 (1 пенал)
26–31  Германија
Андреј Климовец 7
14:00
 Шпанија
Икер Ромеро 10 (2 пенали)
29–26  Франција
Никола Карабатиќ 10
16:15
29 јануари 2006
 Германија
Андреј Климовец 6
25–27  Франција
Михаел Гиогу 6 (4 пенали)
15:15
 Шпанија
Рубен Гарабаја 8
34–25  Словачка
Мартин Страновски 8
17:30

Група C[уреди | уреди извор]

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
 Данска 5 3 2 1 0 90 82 +8
 Исланд 3 3 1 1 1 95 94 +1
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 2 3 1 0 2 89 93 –4
 Унгарија 2 3 1 0 2 84 89 –5
26 јануари 2006
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
Милорад Кривокапиќ 7
31–36  Исланд
Гудјон Валур Сигурдсон 10 (3 пенали)
18:00
 Данска
Јоаким Болдсен 6 (1 пенал)
29–25  Унгарија
Даниел Будај 9 (3 пенали)
20:15
27 јануари 2006
 Унгарија
Герго Иванчек 6
24–29 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
Жикица Милосављевиќ 8 (2 пенали)
18:00
 Исланд
Снори Стејн Гудјонсон 10 (6 пенали)
28–28  Данска
Пер Легард 6
20:15
29 јануари 2006
 Унгарија
Даниел Будај 9 (3 пенали)
35–31  Исланд
Снори Стејн Гудјонсон 10 (4 пенали)
18:00
 Данска
Сорен Стригер 9 (5 пенали)
33–29 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
Драган Суџум 5 (3 пенали)
20:15

Група D[уреди | уреди извор]

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
 Русија 6 3 3 0 0 89 82 +7
 Хрватска 4 3 2 0 1 85 79 +6
 Норвешка 2 3 1 0 2 85 83 +3
 Португалија 0 3 0 0 3 80 96 –16
26 јануари 2006
 Хрватска
Мирза Џомба 8 (4 пенали)
24–21  Португалија
Рикардо Коста 6 (2 пенали)
17:00
 Русија
Витали Иванов 7 (2 пенали)
24–21  Норвешка
Александар Бучман 7 (6 пенали)
19:10
27 јануари 2006
 Португалија
Рикардо Коста 6 (2 пенали)
32–35  Русија
Едвард Кокчаров 6 (1 пенали)
18:00
 Норвешка
Кристијан Ќелинг 6
28–32  Хрватска
Ивано Балиќ 8
20:15
29 јануари 2006
 Хрватска
Ивано Балиќ 9
29–30  Русија
Алексеј Растворцев 10
17:00
 Португалија
Карлос Карнериро 7
27–37  Норвешка
Франк Локе 8
19:10

Главна групна фаза[уреди | уреди извор]

Резултатите од првата групна фаза се пресметуваат во следната фаза.

Група I[уреди | уреди извор]

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
 Шпанија 9 5 4 1 0 164 144 +20
 Франција 8 5 4 0 1 148 125 +23
 Германија 7 5 3 1 1 160 137 +23
 Словенија 4 5 2 0 3 162 169 –7
 Полска 2 5 1 0 4 132 154 –22
 Украина 0 5 0 0 5 126 163 –37
31 јануари 2006
 Украина
Серги Шелменко 5
22–36  Германија
Флоријан Керман 9 (1 пенали)
15:15
 Словенија
Миладин Козлина 8
30–34  Франција
Лик Абало 8
17:30
 Полска
Марќин Левски 5
Карол Бјелецки 5 (1 пенал)
25–34  Шпанија
Алберт Рокас 11 (5 пеналии)
20:00
1 февруари 2006
 Словенија
Сирахеј Рутенка 10 (5 пеналии)
33-36  Германија
Кристијан Зејц 8
15:15
 Полска
Марќин Левски 7 (2 пеналии)
21–31  Франција
Оливер Гираулт 7 (2 пеналии)
17:45
 Украина
Серги 'Шлменко 5
Микола Стесјура 5
29–31  Шпанија
Хуан Гарсија 10 (4 пенали)
20:00
2 февруари 2006
 Полска
Карол Бјелецки 8 (4 пенали)
24–32  Германија
Флоријан Керман 9 (1 пенали)
15:15
 Украина 20–30  Франција
Џоел Абати 7 (2 пенали)
17:45
 Словенија
Сирахеј Рутенка 9 (2 пенали)
33–39  Шпанија
Алберто Ентрериос 8
Роландо Уриос 8
20:00

Група II[уреди | уреди извор]

Тим Пое Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
 Хрватска 8 5 4 0 1 155 146 +9
 Данска 7 5 3 1 1 161 147 +14
 Русија 6 5 3 0 2 143 140 +3
 Исланд 5 5 2 1 2 159 156 +3
 Србија и Црна Гора 2 5 1 0 4 137 157 –20
 Норвешка 2 5 1 0 4 141 150 –9
January 31, 2006
 Исланд
Гудјон Валур Сигурдсон 11
34–32  Русија
Едвард Кокчаров 8 (4 пенали)
15:45
 Данска
Сорен Стригер 8 (3 пенали)
30–31  Хрватска
Петар Метличиќ 10
18:00
 Србија и Црна Гора
Ратко Николиќ 6
26–25  Норвешка
Ќетил Штранд 9
20:15
February 1, 2006
 Србија и Црна Гора 21–29  Русија
Денис Кривошликов 8
15:45
 Исланд
Олафур Стефансон 8
Гудјон Валур Сигурдсон 8
28–29  Хрватска
Ивано Белиќ 9
Блаженко Лачковиќ 9
18:00
 Данска
Џеспер Јенсен 8 (5 пенали)
35-31  Норвешка
Кристијан Ќелинг 9
20:15
February 2, 2006
 Србија и Црна Гора
Марко Кривокапиќ 7 (4 пенали)
30–34  Хрватска
Горан Шперм 9
15:45
 Исланд
Олафур Стефансон 9 (4 пенали)
33–36  Норвешка
Ќетил Штранд 19 (8 пенали)
18:00
 Данска
Михаел Кнудсен 10
35–28  Русија
Василиј Филипов 6
20:15

Нокаут рунда[уреди | уреди извор]

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
4 февруари – 14:15 (Цирих)
  Франција 29  
  Хрватска 23  
 
5 февруари – 16:00 (Цирих)
      Франција 31
    Шпанија 23
Bronze Match
4 февруари – 17:00 (Цирих) 5 февруари – 13:30 (Цирих)
  Шпанија 34   Хрватска  27
  Данска 31     Данска  32
4 февруари 2006 Натпревар за петто место
 Германија
Кристијан Зејц 12
32–30  Русија
Едвард Кокчаров 10 (7 пенали)
11:45
Полуфинале
 Франција
Михаел Гиогу 10 (6 пенали)
29–23 Хрватска
Мирза Џомба 10 (5 пенали)
14:15
 Шпанија
Икер Ромеро 10 (1 пенал)
34–31  Данска
Михаел Кнудсен 7
17:00
5 февруари 2006 Натпревар за трето место
 Хрватска
Блаженко Лачковиќ 6
27–32  Данска
Ларс Молер Мадсен 9
13:30

Финале[уреди | уреди извор]

5 февруари
16:00
Франција  31 – 23 Шпанија  Халенстадион, Цирих
Гледачи: 11,400
Карабатиќ 11 Гарсија 6

Распоред и статистики[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

Gold medal icon.svg  Франција
Silver medal icon.svg  Шпанија
Bronze medal icon.svg  Данска
4  Хрватска
5  Германија
6  Русија
7  Исланд
8  Словенија
9  Србија и Црна Гора
10  Полска
11  Норвешка
12  Украина
13  Унгарија
14  Швајцарија
15  Португалија
16  Словачка

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Најдобри голмани - вклучувајќи и шут на пенал
Место Играч Голови Пенали Нат
1 Словенија Сирахеј Рутенка 51 15 6
2 Шпанија Алберт Рокас 45 15 8
3 Русија Едвард Кокчаров 44 27 7
4 Хрватска Ивано Балиќ 43 0 8
5 Исланд Снори Гудјонсон 42 17 6
6 Франција Никола Карабатиќ 40 0 8
6 Шпанија Икер Ромеро 40 8 7
6 Данска Сорен Стригер 40 14 8
9 Германија Флоријан Керман 39 5 7
9 Данска Михаел Кнудсен 39 0 8
Играчи со најмногу постигнати голови - дадени голови без пенали
Место Играч Голови Нат
1 Хрватска Ивано Балиќ 43 8
2 Франција Никола Карабатиќ 40 8
3 Данска Михаел Кнудсен 39 8
4 Словенија Сирахеј Рутенка 36 6
5 Исланд Гудјон Валур Сигурдсон 35 6
6 Германија Флоријан Керман 34 7
6 Норвешка Кристијан Ќелинг 34 6
8 Норвешка Франк Локе 33 6
8 Хрватска Петар Метличиќ 33 8
10 Шпанија Икер Ромеро 32 7
10 Хрватска Блаженко Лачковиќ 32 8
10 Украина Серги 'Шлменко 32 6

Ол стар тим[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • eurohandball.com. „2006 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2012-01-24. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 2006“. Посетено на 2011-01-24.