Паскал Хенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pascal Hens 02.jpg
Лични податоци
Роден(а) 26 март 1980 (1980-03-26) (40 г.)
Daun, Germany
Националност German
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000002030000002,03 м
Тежина 98 kilograms (216 lb)
Позиција Left back
Клупски податоци
Тековен клуб HBW Balingen-Weilstetten
Број 2

Паскал Хенс (роден на 26 март 1980 година во Даун, Рајнска област-Пфалц ) бил германски ракометар и светски шампион. Тој добил сребрен медал на Летните олимписки игри 2004 во Атина со германската репрезентација.[1] Тој е светски шампион од 2007 година, а европски шампион од 2004 година. Во моментов игра за РК Балинген-Вајлштаттен. Тој го освоил Купот на победниците на Купот на EHF во 2007 и ЕХФ Лигата на шампионите во 2013 година со РК Хамбург. Тој ја претставувал својата родна земја на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "2004 Summer Olympics – Athens, Greece – Handball" Error in Webarchive template: Empty url. databaseOlympics.com (Посетено на February 2, 2008)
  2. Staff (2008-07-04), Team Hamburg - Athleten (германски), Team Hamburg of the Hamburg Sport Federation and the Olympic point Hamburg/Schleswig-Holstein, Архивирано од изворникот на 2008-08-16, Посетено на 2008-08-17

Надворешни врски[уреди | уреди извор]