Европско првенство во ракомет за мажи 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија

Европско (шесто) првенство во ракомет за мажи во 2004 година се одржа од 22 јануари до 1 февруари 2004 година во Словенија.

Прелиминарна групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Натпреварите од оваа група се одиграа во Велење.

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Pts
 Русија 3 3 0 0 87 74 13 6
 Шведска 3 2 0 1 93 79 14 4
Швајцарија Швајцарија 3 1 0 2 69 85 -16 2
 Украина 3 0 0 3 74 85 -11 0
22 јануари 2004
 Русија 28 – 20  Швајцарија Велење

22 јануари 2004
 Шведска 31 – 25  Украина Велење

24 јануари Швајцарија Швајцарија 24 – 35  Шведска
 Украина 27 – 29  Русија
25 јануари  Украина 22 – 25 Швајцарија Швајцарија
 Шведска 27 – 30  Русија

Група B[уреди | уреди извор]

Натпреварите од оваа група се одиграа во Љубљана.

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Хрватска 3 2 1 0 88 86 2 5
 Данска 3 2 0 1 85 78 7 4
 Шпанија 3 1 0 2 82 81 1 2
 Португалија 3 0 1 2 91 101 -10 1
22 јануари  Шпанија 29 – 30  Хрватска
 Данска 36 – 32  Португалија
24 јануари  Португалија 27 – 33  Шпанија
 Хрватска 26 – 25  Данска
25 јануари  Португалија 32 – 32  Хрватска
 Данска 24 – 20  Шпанија

Група C[уреди | уреди извор]

Натпреварите од оваа група се одиграа во Цеље.

Тим Нат Поб Нер Порз ДГ ПГ ГР Пое
 Словенија 3 2 1 0 100 90 10 5
 Унгарија 3 2 1 0 91 83 8 5
 Чешка 3 0 1 2 88 97 -9 1
 Исланд 3 0 1 2 87 96 -9 1
22 јануари  Чешка 25 – 30  Унгарија
 Исланд 28 – 34  Словенија
24 јануари  Унгарија 32 – 29  Исланд
 Словенија 37 – 33  Чешка
25 јануари  Исланд 30 – 30  Чешка
 Словенија 29 – 29  Унгарија

Група D[уреди | уреди извор]

Натпреварите од оваа група се одиграа во Копер.

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Франција 3 2 1 0 81 74 7 5
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 3 2 0 1 86 78 8 4
 Германија 3 1 1 1 96 89 7 3
 Полска 3 0 0 3 86 108 -22 0
22 јануари  Франција 29 – 25  Полска
 Германија 26 – 28 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
24 јануари Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 20 – 23  Франција
 Полска 32 – 41  Германија
25 јануари  Германија 29 – 29  Франција
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 38 – 29  Полска

Главна групна фаза[уреди | уреди извор]

Група I[уреди | уреди извор]

Натпреварите од оваа група се одиграни во Цеље.

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Хрватска 5 4 1 0 138 131 7 9
 Данска 5 4 0 1 153 125 28 8
 Русија 5 3 1 1 149 137 12 7
 Шведска 5 2 0 3 145 144 1 4
 Шпанија 5 1 0 4 133 143 -10 2
Швајцарија  Швајцарија 5 0 0 5 115 153 -38 0
27 јануари  Швајцарија 24 – 26  Шпанија
 Шведска 26 – 28  Хрватска
 Русија 31 – 36  Данска
28 јануари  Русија 36 – 30  Шпанија
 Швајцарија 27 – 30  Хрватска
 Шведска 28 – 34  Данска
29 јануари  Швајцарија 20 – 34  Данска
 Шведска 29 – 28  Шпанија
 Русија 24 – 24  Хрватска

Група II[уреди | уреди извор]

Натпреварите од оваа група се одиграни во Љубљана.

Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
 Германија 5 3 1 1 151 131 20 7
 Словенија 5 3 1 1 144 135 9 7
 Франција 5 2 1 2 134 129 5 5
 Србија и Црна Гора 5 2 1 2 134 135 -1 5
 Унгарија 5 1 2 2 132 140 -8 4
 Чешка 5 1 0 4 147 172 -25 2
27 јануари  Унгарија 21 – 29  Франција
 Чешка 27 – 37  Германија
 Словенија 27 – 20  Србија и Црна Гора
28 јануари  Чешка 32 – 31  Франција
 Унгарија 29 – 29  Србија и Црна Гора
 Словенија 24 – 31  Германија
29 јануари  Чешка 30 – 37  Србија и Црна Гора
 Унгарија 23 – 28  Германија
 Словенија 27 – 22  Франција

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Финалната фаза е одиграна во Љубљана.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

January 31  Хрватска 25 – 27  Словенија
 Данска 20 – 22  Германија

Натпревар за седмо место[уреди | уреди извор]

January 31  Шведска 35 – 34  Србија и Црна Гора

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

February 1  Русија 28 – 26  Франција

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

February 1  Хрватска 27 – 31  Данска

Финале[уреди | уреди извор]

February 1  Словенија 25 – 30  Германија

Распоред и Статистики[уреди | уреди извор]

Конечен распоред[уреди | уреди извор]

 Германија
 Словенија
 Данска
4  Хрватска
5  Русија
6  Франција
7  Шведска
8  Србија и Црна Гора
9  Унгарија
10  Шпанија
11  Чешка
12  Швајцарија
13  Исланд
14  Португалија
15  Украина
16  Полска

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • eurohandball.com. „2004 Men's European Championship“. Архивирано од изворникот на 2018-08-09. Посетено на 2011-01-24.
  • todor66.com. „Men Handball European Championship 2004“. Посетено на 2011-01-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]