Прејди на содржината

Европско првенство во ракомет за мажи 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во ракомет
за мажи 2014
Податоци за турнирот
Домаќини Данска
Датуми12–26 јануари
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак{{country data  Франција

| flaglink/core | variant = | size = | name = | altlink = Машка ракометна репрезентација на | altvar = handball

}} (3. титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Шпанија
Четвртопласиран Хрватска
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2612 (55.57 по натпр.)
Гледачи316.390 (6.732 по натпр.)
Најдобар стрелец Жоан Кањелјас (ШПА) (50 гола)
Најдобар играч Никола Карабатиќ (ФРА)[1]

Европско првенство во ракомет за мажи во 2014 — било 11. европско првенство во ракомет за мажи организирано од Европската ракометна федерација. Првенството се одржало во Данска од 12 до 26 јануари. Данска ја добила организацијата на првенството, а покрај неа во трка за истото била и заедничката кандидатура на Хрватска и Унгарија.

Данска ја добила организацијата за првенството на Конгрес на ЕХФ во Копенхаген на 25 септември 2010 со 24 гласови, додека Унгарија/Хрватска добиле 22 гласа. Данска била автоматски пласирана како домаќин, а воедно и како бранител на титулата. Со финалето, вкупно 316.390 гледачи ги посетиле натпреварите на првенството, што претставува рекорд на сите времиња.

Франција го освоиле своето трето првенство откако ја поразиле Данска со 41-32 во финалето.[2]

Сали[уреди | уреди извор]

Олборг Орхус
Гигантиум
Капацитет: 8.500
НРГи Арена
Капацитет: 4.740
Брендби Хернинг
Сала Брендби
Капацитет: 4.500
Јиске Банк Боксен
Капацитет: 14.000

Судии[уреди | уреди извор]

На 23 октомври 2013, 12 двојки на судии биле објавени во Виена.[3]

Земја Судии
 Белорусија Андреј Гуско
Сијахеј Репкин
 Данска Мартин Гјединг
Мадс Хансен
 Германија Ларс Гајпел
Маркус Хелбиг
 Латвија Зигмарс Столаровс
Ренарс Лицис
Македонија Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
 Романија Богдан Старк
Ромео Стефан

Земја Судии
 Словенија Ненад Крстиќ
Петер Љубич
 Србија Ненад Николиќ
Душан Стојковиќ
 Франција Тиери Денц
Денис Ребел
 Хрватска Матија Губица
Борис Милошевиќ
 Чешка Вацлав Хорачек
Јиржи Новотни
 Шпанија Оскар Ралуј
Анхел Сабросо

Квалификации[уреди | уреди извор]

Карта на земјите-учеснички на првенството.

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

земја квалификувана како датум на квалификување претходни учества1
 Данска 00домаќин (и актуелен шампион) 0025 септември 2010 90 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Франција 00победник во 3 група 006 април 2013 102 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Шпанија 00победник во 1 група 007 април 2013 102 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Исланд 00победник во 6 група 007 април 2013 72 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Шведска 00победник во 5 група 0012 јуни 2013 92 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012)
 Унгарија 00второ место во 4 група 0012 јуни 2013 82 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Норвешка 00второ место во 3 група 0012 јуни 2013 50 (2000, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Полска 00второ место во група 5 0012 јуни 2013 60 (2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Црна Гора 00второ место во 2 група 0012 јуни 2013 10 (2008)
 Хрватска 00победник во 4 група 0012 јуни 2013 100 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Србија 00победник во 7 група 0012 јуни 2013 70 (1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2010, 2012)
 Чешка 00победник во 2 група 0015 јуни 2013 72 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012)
 Белорусија 00второ место во 6 група 0016 јуни 2013 22 (1994, 2008)
 Австрија 00второ место во 7 група 0016 јуни 2013 12 (2010)
 Русија 00најдобар третопласиран 0016 јуни 2013 102 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Македонија 00второ место во 1 група 0016 јуни 2013 22 (1998, 2012)
1 Годините во задебелени букви означуваат дека тимот бил шампион за таа година.

Влечење за групи[уреди | уреди извор]

Влечењето за групи било одржано на 21 јуни 2013 во Хернинг.[4][5] Ждрепката била најавена на 18 јуни 2013.[6]

1. шешир 2. шешир 3. шешир 4. шешир

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите времиња се по месното време (UTC+1).

     Екипи кои продолжиле во наредната фаза
     Екипи кои го завршиле натпреварувањето

Група А[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 3 3 0 0 95 79 +16 6
0  Македонија 3 1 1 1 67 74 −7 3
0  Австрија 3 1 0 2 80 75 +5 2
0  Чешка 3 0 1 2 73 87 −14 1
12 јануари 2014
18:00
Чешка  20 - 30  Австрија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 13.000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Јиха 6 (9-14) Вебер 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

12 јануари 2014
20:30
Данска  29 - 21  Македонија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Мортенсен 5 (12-8) Лазаров 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2014
18:15
Македонија  24 – 24  Чешка Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 10.100
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Лазаров 12 (10–11) Хорак 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2014
20:30
Австрија  29 – 33  Данска Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Херман 5 (12–18) Хансен 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2014
18:15
Македонија  22 – 21  Австрија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 12.000
Судии: Денц, Ребел (ФРА)
Лазаров 8 (12-10) Вилчински 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

16 јануари 2014
20:30
Данска  33 – 29  Чешка Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Линдберг 6 (21 – 16) Јиха 11
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Шпанија 3 3 0 0 94 80 +14 6
0  Исланд 3 1 1 1 86 86 0 3
0  Унгарија 3 0 2 1 80 87 −7 2
0  Норвешка 3 0 1 2 77 84 −7 1
12 јануари 2014
16:00
Исланд  31 – 26  Норвешка Гигантиум, Олборг
Гледачи: 4.000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Сигурдсон 9 (16–10) Кјелинг 7
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

12 јануари 2014
18:15
Шпанија  34 – 27  Унгарија Гигантиум, Олборг
Гледачи: 4.000
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Рокас, Томас 5 (17–10) Иванчик 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2014
18:00
Унгарија  27 – 27  Исланд Гигантиум, Олборг
Гледачи: 3.200
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Ансин 7 (16–15) Палмарсон 8
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2014
20:15
Норвешка  25 – 27  Шпанија Гигантиум, Олборг
Гледачи: 3.200
Судии: Денц, Ребел (ФРА)
Мирхол 7 (8–12) Томас 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2014
18:00
Шпанија  33 – 28  Исланд Гигантиум, Олборг
Гледачи: 2.923
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Кањелјас 8 (16–15) Палмарсон 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

16 јануари 2014
20:15
Унгарија  26 – 26  Норвешка Гигантиум, Олборг
Гледачи: 2.923
Судии: Столаровс, Лицис (ЛАТ)
Лекаи 7 (16–13) Тветен 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Франција 3 3 0 0 94 83 +11 6
0  Полска 3 1 0 2 70 70 0 2
0  Русија 3 1 0 2 77 84 −7 2
0  Србија 3 1 0 2 73 77 −4 2
13 јануари 2014
18:00
Србија  20 – 19  Полска НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 2.000
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
три играчи 3 (13–9) Јуркјевич 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

13 јануари 2014
20:15
Франција  35 – 28  Русија НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 2.350
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Ниокас 9 (19–16) Ковалев 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2014
18:00
Русија  27 – 25  Србија НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 3.200
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Евдокимов 5 (14–14) Вуин 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2014
20:15
Полска  27 – 28  Франција НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 2.785
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Лучак 5 (14–15) Карабатиќ 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2014
18:00
Полска  24 − 22  Русија НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 4.860
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Лијевски, Лучак 4 (10−14) Атман 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2014
20:15
Србија  28 – 31  Франција НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 4.562
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
три играчи 5 (12–17) Жоли 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Хрватска 3 3 0 0 85 68 +17 6
0  Шведска 3 2 0 1 82 68 +14 4
0  Белорусија 3 1 0 2 73 86 −13 2
0  Црна Гора 3 0 0 3 66 84 −18 0
13 јануари 2014
18:00
Хрватска  33 – 22  Белорусија Сала Брендби, Копенхаген
Гледачи: 2.400
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Чупиќ, Хорват 6 (16–11) Пухуски 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

13 јануари 2014
20:15
Шведска  28 – 21  Црна Гора Сала Брендби, Копенхаген
Гледачи: 2.697
Судии: Столаровс, Лицис (ЛЕТ)
Екдал ду Риц 7 (18–13) Шевалјевиќ 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2014
18:00
Црна Гора  22 – 27  Хрватска Сала Брендби, Копенхаген
Гледачи: 2.655
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Шевалјевиќ 9 (12–13) Чупиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2014
20:15
Белорусија  22 – 30  Шведска Сала Брендби, Копенхаген
Гледачи: 3.100
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Рутенка 13 (10–13) Петерсен 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2014
18:00
Хрватска  25 – 24  Шведска Сала Брендби, Копенхаген
Гледачи: 4.785
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Бунтич, Дувњак 6 (10−9) Карлсон 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

17 јануари 2014
20:15
Белорусија  29 - 23  Црна Гора Сала Брендби, Копенхаген
Гледачи: 3.400
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Рутенка 8 (13–13) Симовиќ 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Екипи кои продолжиле во полуфинале
     Екипи кои доигруваат за место
     Екипи кои го завршиле натпреваруњето

Група I[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Данска 5 5 0 0 153 125 +28 10
0  Шпанија 5 4 0 1 156 135 +21 8
0  Исланд 5 2 1 2 140 146 −6 5
0  Унгарија 5 1 1 3 133 139 −6 3
0  Македонија 5 1 0 4 117 143 −26 2
0  Австрија 5 1 0 4 129 140 −11 2
18 јануари 2014
16:00
Македонија  25 – 31  Унгарија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 8.100
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Манасков, Пецаковски 5 (9–16) Часар 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2014
18:15
Австрија  27 – 33  Исланд Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 10.000
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Вилчински 6 (9–17) Сигурдсон 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2014
20:30
Данска  31 – 28  Шпанија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14,000
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Хансен 6 (16–14) Гарсија 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2014
16:00
Македонија  27 – 29  Исланд Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 5.000
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Лазаров 7 (11–14) Сигурдсон, Халгримсон 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

20 јануари 2014
18:15
Австрија  27 – 28  Шпанија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11.000
Судии: Гуско, Репкин (БЛР)
Шмид 6 (12–14) Акинагалде 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

20 јануари 2014
20:30
Данска  28 – 24  Унгарија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Могенсен, Хансен 5 (14–11) Иванчик 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

22 јануари 2014
16:00
Македонија  22 – 33  Шпанија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 4.500
Судии: Столаровс, Лицис (ЛАТ)
Миркуловски 7 (12–15) Кањелјас 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  2×добил жолт картон

22 јануари 2014
18:15
Австрија  25 – 24  Унгарија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 11.000
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Силаѓи, Сантос 6 (9–13) Иванчик 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2014
20:30
Данска  32 – 23  Исланд Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Денц, Ребел (ФРА)
Ларсен 8 (17–13) Сигурдсон 10
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Група II[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Франција 5 4 0 1 157 140 +17 8
0  Хрватска 5 4 0 1 147 126 +21 8
0  Полска 5 3 0 2 145 136 +9 6
0  Шведска 5 3 0 2 138 137 +1 6
0  Русија 5 1 0 4 141 154 −13 2
0  Белорусија 5 0 0 5 137 172 −35 0
19 јануари 2014
15:45
Полска  31 – 30  Белорусија НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 2,680
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Јурјкевич 8 (14–13) Рутенка 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

19 јануари 2014
18:00
Русија  27 – 29  Шведска НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 3.070
Судии: Столаровс, Лицис (ЛАТ)
Игропуло 11 (13–20) Јакобсон 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

19 јануари 2014
20:15
Франција  27 – 25  Хрватска НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 3.400
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Карабатиќ, Жижу 7 (18–17) Копљар 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

21 јануари 2014
15:45
Русија  25 – 33  Хрватска НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 2.000
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Полијаков 5 (11–16) Хорват 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари 2014
18:00
Франција  39 – 30  Белорусија НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 2.100
Судии: Николиќ, Стојковиќ (СРБ)
Онрубија 9 (20–16) Брука, Никуленкау 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2014
20:15
Полска  35 – 25  Шведска НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 3.000
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Лијевски 6 (15–12) Екдал ду Риц 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2014
15:45
Русија  39 – 33  Белорусија НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 700
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Ковалев 12 (23–17) Брука 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2014
18:00
Франција  28 – 30  Шведска НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 3.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Јоли 4 (16–14) Јакобсон, Карлсон 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2014
20:15
Полска  28 – 31  Хрватска НРГи Арена, Орхус
Гледачи: 3.700
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Јурецки 6 (15–14) тројца играчи 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Елиминациска фаза[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
24 јануари – Хернинг
  Данска 29  
  Хрватска 27  
 
26 јануари – Хернинг
      Данска 32
    Франција 41
Трето место
24 јануари – Хернинг 26 јануари – Хернинг
  Франција 30   Хрватска  28
  Шпанија 27     Шпанија  29

Полуфинале[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014
18:30
Франција  30 – 27  Шпанија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Крстиќ, Љубич (СЛО)
Абало 8 (12–14) Кањелјас 10
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

24 јануари 2014
21:00
Данска  29 – 27  Хрватска Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Гајпел, Хелбиг (ГЕР)
Егерт 8 (13-15) Коплјар, Хорват 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Петто место[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014
16:00
Исланд  28 – 27  Полска Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 9.000
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Гудјонсон 8 (13–16) Кучињски 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Трето место[уреди | уреди извор]

26 јануари 2014
15:00
Хрватска  28 – 29  Шпанија Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Старк, Штефан (РОМ)
Дувњак 8 (13–16) Кањелјас
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

26 јануари 2014
17:30
 Данска 32-41  Франција Јиске Банк Боксен, Хернинг
Гледачи: 14.000
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Хансен 9 (16–23) Жижу 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Пласман и статистика[уреди | уреди извор]

Крајни резултати

Краен пласман[уреди | уреди извор]

Конечниот пласман од седмото од шеснаесеттото место е одредено од резултатите во фазите по групи.

Место Екипа Учество за СП
 Франција СП
 Данска СП
 Шпанија СП
4  Хрватска СП
5  Исланд
6  Полска
7  Шведска
8  Унгарија
9  Русија
10  Македонија
11  Австрија
12  Белорусија
13  Србија
14  Норвешка
15  Чешка
16  Црна Гора
СП Директно учество на Светското првенство 2015
СП  Шпанија веќе го има обезбедено учеството на Светското првенство во Катар 2015 година

Идеална екипа[уреди | уреди извор]

Идеалната екипа и освојувачите на наградите биле објавени на 26 јануари 2014.[1]

Позиција Играч
Голман  Никлас Ландин Јакобсен (ДАН)
Десно крило  Лик Абало (ФРА)
Десен бек  Кшиштоф Лијевски (ПОЛ)
Среден бек  Домагој Дувњак (ХРВ)
Лев бек  Микел Хансен (ДАН)
Лево крило  Гудјон Валур Сигурдсон (ИСЛ)
Пикер  Хулен Акинагалде (ШПА)

Други награди[уреди | уреди извор]

Награда Играч
Најкорисен играч  Никола Карабатиќ (ФРА)
Најдобар одбранбен играч  Тобијас Карлсон (ШВЕ)
Најдобар стрелец  Жоан Кањелјас (ШПА) (50 гола)

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Голови Удари % ОН
1  [[Жоан

Кањелјас]] (ШПА)

50 64 78 8
2  Гудјон Валур Сигурдсон (ИСЛ) 44 60 73 7
3  Микел Хансен (ДАН) 39 60 65 8
4  Кирил Лазаров (МКД) 38 74 51 6
5  Домагој Дувњак (ХРВ) 36 64 56 8
 Микел Жижу (ФРА) 36 48 75 8
7  Сијархеј Рутенка (БЛР) 34 62 55 6
8  Златко Хорват (ХРВ) 33 45 73 8
9  Никола Карабатиќ (ФРА) 32 51 63 8
10  Лик Абало (ФРА) 31 43 72 8
 Кшиштов Лијевски (ПОЛ) 31 54 54 7
 Виктор Томас (ШПА) 31 45 69 8

Извор: ЕХФ Архивирано на 23 јануари 2014 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Објавен идеалниот тим од Европското првенство од ЕХФ“. den2014.ehf-euro.com. 26 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-01-26. Посетено на 2014-01-26.
  2. „Франција ја освои третата титула на првенствата“. den2014.ehf-euro.com. 26 јануари 2014. Архивирано од изворникот на 2014-01-29. Посетено на 2014-01-27.
  3. „Двојките на судии за Европското првенство 2014“. eurohandball.com. 23 октомври 2013.
  4. „EHF EURO 2014: Norway in group B, France in C and Sweden in D for preliminary round“. eurohandball.com. 18 јуни 2013. Посетено на 18 јуни 2013.
  5. „Tough groups for world champions Spain and EHF EURO 2012 silver medallists Serbia“. eurohandball.com. 21 јуни 2013. Посетено на 21 јуни 2013.
  6. Draw Procedure

Надворешни врски[уреди | уреди извор]