Прејди на содржината

Европско првенство во ракомет за жени 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
2012 Европско првенство
во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Србија
Датуми4–16 декември
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Црна Гора (1 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Унгарија
Четвртопласиран Србија
Статистикa за турнирот
Натпревари47
Дадени голови2381 (50.66 по натпр.)
Гледачи122.604 (2.609 по натпр.)
Најдобар стрелец Катарина Булатовиќ (ЦГР) (56 гола)
Најдобар играч Ања Един (НОР)

Европското првенство во ракомет за жени 2012 беше предвидено да се одржи во Холандија од 4 до 16 декември.[1][2]

На 4 јуни 2012 година Ракометната Федерација на Холандија ја откажала организацијата на првенството.[3]

По откажувањето, за можни организатори се пријавиле 11 држави: Данска, Исланд, Македонија, Норвешка, Полска, Романија, Русија, Словачка, Србија, Хрватска и Шведска.[4]

На 18 јуни 2012 година, Меѓународната Ракометна Федерација објавила дека Србија ќе биде организатор и домаќин на европското првенство.[5]

Црна Гора ја освои својата прва титула со победата над бранителот на титулата Норвешка со 34–31 во финалето.[6]

Спортски сали[уреди | уреди извор]

Карта на градовите - домаќини
Групна фаза Елиминациска фаза
Белград Нови Сад Вршац Ниш Белград
Сала Пионир
капацитет: 8,150
Спенс
капацитет: 11,500
Милениумски Центар
капацитет: 5,000
Спортски Центар Чаир
капацитет: 5,000
Белградска Арена
капацитет: 23,000

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификациските натпревари се одиграле од септември 2011 до јуни 2012. Според новиот систем кој бил претставен за Европското првенство во ракомет за мажи 2010, сите репрезентации биле вклучени во квалификациите, освен, Холандија која била домаќин пред откажувањето.[3] Репрезентациите биле поделени во 7 групи од кои најдобрите две се квалификувале за европското првенство.

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Држава Квалификувана како Потвредна квалификација Претходни учества1
 Холандија Поранешен домаќин[3] 27 септември 2008 40 (1998, 2002, 2006, 2010)
 Норвешка 01Бранител на титулата 0019 декември 2010 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Хрватска 02Победник во група 6 0024 март 2012 60 (1994, 1996, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Чешка 02Второпласиран во група 5 0025 март 2012 30 (1994, 2002, 2004)
 Шведска 02Победник во група 5 0025 март 2012 70 (1994, 1996, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Германија 02Победник во група 1 0030 мај 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Унгарија 02Второпласиран во група 1 0030 мај 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Романија 02Победник во група 2 0030 мај 2012 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010)
 Србија 02Второпласиран во група 2 0030 мај 2012 30 (2006, 2008, 2010)
 Франција 02Победник во група 4 0030 мај 2012 60 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Данска 02Второпласиран во група 6 002 јуни 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Шпанија 02Второпласиран во група 7 002 јуни 2012 60 (1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Украина 02Победник во група 7 003 јуни 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Македонија 02Второпласиран во група 4 003 јуни 2012 40 (1998, 2000, 2006, 2008)
 Црна Гора 02Победник во група 3 003 јуни 2012 10 (2010)
 Русија 02Второпласиран во група 3 003 јуни 2012 90 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010)
 Исланд 02На местото на Холандија [5] 003 јуни 2012 10 (2010)
1 Подздебелените букви го означуваат шампионот во таа година.

Извлекување за групи[уреди | уреди извор]

Извлекувањето на групите било предвидено да се одржи на 6 јуни 2012 година во 14:00 месно време во Ротердам, Холандија.[7] Процедурата при извлкувањето била објавена на 15 мај.[8][9] Извлекувањето на групите било откажано поради откажувањето на Ракометната Федерација на Холандија.[3] Извлекувањето на групите било презакажано на 22 јуни во Монако.[5]

прв шешир втор шешир трет шешир четврти шешир

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Извлекувањето било одржано на 22 јуни 2012 година.[10]

Првите три репрезентации од секоја група влегуваат во главната фаза од првенството, додека последно пласираната репрезентација е елиминирана од првенството.

     Репрезентацијата влегува во главната фаза
     Репрезентацијата е елиминирана

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Норвешка 3 3 0 0 67 62 +5 6
2  Србија 3 2 0 1 79 75 +4 4
3  Чешка 3 1 0 2 68 71 −3 2
4  Украина 3 0 0 3 62 68 −6 0
4 декември 2012
17:45
Украина  22 – 25  Чешка Белградска арена, Белград
Гледачи: 450
Судии: Бремер, Сковронек (ПОЛ)
Боршченко 7 (7–12) Штербова, Лузумова 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 декември 2012
20:15
Норвешка  28 – 26  Србија Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Ригелхут Корен 8 (17–12) Огњеновиќ 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

6 декември 2012
18:15
Србија  25 – 23  Украина Белградска арена, Белград
Гледачи: 4,000
Судии: Флореску, Дуца (РОМ)
Поповиќ, Дамњановиќ 5 (14–10) Манагарова 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

6 декември 2012
20:15
Чешка  19 – 21  Норвешка Белградска арена, Белград
Гледачи: 450
Судии: Црнојевиќ, Костецки-Радиќ (ХРВ)
Познарова 5 (12–10) Суланд 8
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2012
18:15
Норвешка  18 – 17  Украина Белградска арена, Белград
Гледачи: 1,554
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Суланд 6 (8–11) Глибко, Боршченко 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

8 декември 2012
20:15
Србија  28 – 24  Чешка Белградска арена, Белград
Гледачи: 4,000
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Лекиќ, Поп-Лазиќ 6 (12–15) Черна, Чренкова 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Франција 3 2 0 1 80 61 +19 4
2  Данска 3 2 0 1 91 84 +7 4
3  Шведска 3 2 0 1 70 65 +5 4
4  Македонија 3 0 0 3 61 92 −31 0
4 декември 2012
18:15
Франција  29 – 16  Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 750
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Баудин 8 (15–10) Портјанко 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

4 декември 2012
20:15
Шведска  27 – 26  Данска Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
Судии: Флореску, Дуца (РОМ)
Алм 10 (13–15) Јоргенсен 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

6 декември 2012
18:15
Македонија  15 – 26  Шведска Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 300
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Бајрамоска 4 (8–11) Торстенсон 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

6 декември 2012
20:15
Данска  28 – 27  Франција Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 200
Судии: Бремер, Сковронек (POL)
Норгард, Бургард 7 (15–12) Баудин, Њитам 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

8 декември 2012
18:15
Шведска  17 – 24  Франција Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 500
Судии: Црнојевиќ, Костецки-Радиќ (ХРВ)
Торстенсон 5 (8–13) Сињате, Менди 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

8 декември 2012
20:15
Данска  37 – 30  Македонија Спортски Центар Чаир, Ниш
Гледачи: 1,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Аугустесен 8 (17–13) Црвенкоска, Портјанко 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Унгарија 3 2 0 1 83 80 +3 4
2  Шпанија 3 2 0 1 79 73 +6 4
3  Германија 3 1 0 2 58 63 −5 2
4  Хрватска 3 1 0 2 65 69 −4 2
4 декември 2012
18:15
Германија  20 – 23  Шпанија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Литје, Крисијансен (ДАН)
Штеинбах 6 (12–13) Мартин 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

4 декември 2012
20:15
Хрватска  28 – 27  Унгарија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,800
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Зебиќ 9 (15–14) Томори 9
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2012
18:15
Шпанија  25 – 21  Хрватска Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 2,000
Судии: Бруновски, Чанда (СВК)
Манге 7 (13–10) Зебиќ 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

5 декември 2012
20:15
Унгарија  24 – 21  Германија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 2,500
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Гербиц 9 (11–14) Заф 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2012
18:15
Унгарија  32 – 31  Шпанија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 3,700
Судии: Мариќ, Машиќ (СРБ)
Томори 12 (17–14) Мартин 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

7 декември 2012
20:15
Хрватска  16 – 17  Германија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 2,100
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Зебиќ 5 (7–8) Аугзбург 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Црна Гора 3 3 0 0 79 63 +16 6
2  Русија 3 1 1 1 78 72 +6 3
3  Романија 3 1 1 1 63 63 0 3
4  Исланд 3 0 0 3 56 78 −22 0
4 декември 2012
18:05
Црна Гора  26 – 16  Исланд Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 2,800
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Булатовиќ 7 (10–7) Брагадотир 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

4 декември 2012
20:15
Романија  21 – 21  Русија Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,200
Судии: Мариќ, Машиќ (СРБ)
Куреа 9 (12–7) Хмурова 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2012
18:05
Русија  27 – 30  Црна Гора Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 1,000
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Постнова 5 (14–20) Кнежевиќ, Радичевиќ 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

5 декември 2012
20:15
Исланд  19 – 22  Романија Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 2,700
Судии: Лутје, Кристијансен (ДАН)
Јонсдотир 5 (13–15) Брадеану 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

7 декември 2012
18:05
Русија  30 – 21  Исланд Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 3,000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Постнова, Сен 5 (15–8) Јонсдотир 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

7 декември 2012
20:15
Романија  20 – 23  Црна Гора Милениумски Центар, Вршац
Гледачи: 4,000
Судии: Бруновски, Чанда (СВК)
Брадеану 6 (10–9) Булатовиќ 9
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Тимови кои играат во полуфинале.
     Тимови кои играат за петто место.
     Тимот е елиминиран.

Сите саатници се локални (UTC+1).

Група I[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Норвешка 5 4 0 1 140 124 +16 8
2  Србија 5 3 1 1 124 118 +6 7
3  Данска 5 3 0 2 148 146 +2 6
4  Шведска 5 2 1 2 127 127 0 5
5  Франција 5 2 0 3 111 115 −4 4
6  Чешка 5 0 0 5 121 141 −20 0
10 декември 2012
16:10
Чешка  30 – 33  Данска Белградска арена, Белград
Гледачи: 400
Судии: Флореску, Дуца (РОМ)
Кнедликова, Кутлвашрова 6 (12–13) Норгард 10
 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

10 декември 2012
18:10
Норвешка  30 – 19  Франција Белградска арена, Белград
Гледачи: 500
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Суланд 7 (14–10) Баудин 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

10 декември 2012
20:10
Србија  23 – 23  Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Рајовиќ 5 (13–14) Торстенсон 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај  2×добил жолт картон

11 декември 2012
16:10
Чешка  22 – 24  Франција Белградска арена, Белград
Гледачи: 800
Судии: Бремер, Сковронек (ПОЛ)
Чренкова 4 (10–14) Ајглон 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2012
18:10
Норвешка  28 – 25  Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 1,200
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Един 9 (12–14) Гулден 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон

11 декември 2012
20:10
Србија  29 – 26  Данска Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Дамњановиќ 8 (16–14) Јоргенсен 5
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

13 декември 2012
16:10
Чешка  26 – 35  Шведска Белградска арена, Белград
Гледачи: 1,500
Судии: Флореску, Дуца (РОМ)
Чренкова 7 (14–14) Фогелстром 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2012
18:10
Србија  18 – 17  Франција Белградска арена, Белград
Гледачи: 8,000
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Рајовиќ 5 (10–6) Сињате 4
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

13 декември 2012
20:10
Норвешка  33 – 35  Данска Белградска арена, Белград
Гледачи: 2,500
Судии: Хорват, Мартон (УНГ)
Суланд, Алштад 6 (17–15) Бургард 8
 3×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон

Група II[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
1  Црна Гора 5 4 0 1 128 123 +5 8
2  Унгарија 5 3 0 2 132 130 +2 6
3  Русија 5 1 3 1 130 127 +3 5
4  Германија 5 2 1 2 119 116 +3 5
5  Романија 5 1 1 3 114 120 −6 3
6  Шпанија 5 1 1 3 128 135 −7 3
9 декември 2012
16:15
Шпанија  26 – 31  Романија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 700
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Фернандес, Манге 5 (12–15) Њагу, Куреа 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

9 декември 2012
18:15
Унгарија  26 – 28  Црна Гора Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,500
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Шушчански 8 (9–15) Радичевиќ 9
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон 2×Red card

9 декември 2012
20:15
Германија  26 – 26  Русија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 600
Судии: Мариќ, Машиќ (СРБ)
Штеинбах 9 (16–13) Хмурова 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2012
16:15
Шпанија  25 – 25  Русија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 800
Судии: Црновевиќ, Костецки-Радиќ (ХРВ)
Мартин 11 (13–14) Постнова 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

11 декември 2012
18:15
Германија  27 – 20  Црна Гора Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Штеинбах 7 (14–9) Булатовиќ 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

11 декември 2012
20:15
Унгарија  25 – 19  Романија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Вертен 7 (14–12) Њагу, Нечита 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

13 декември 2012
16:15
Шпанија  23 – 27  Црна Гора Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Бремер, Сковронек (ПОЛ)
Фернандес 7 (16–13) Булатовиќ 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

13 декември 2012
18:15
Германија  25 – 23  Романија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Опава, Валек (ЧЕШ)
Штеинбах 8 (16–9) Вадинеану, Нечита 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card

13 декември 2012
20:15
Унгарија  25 – 31  Русија Спортски Центар Спенс, Нови Сад
Гледачи: 1,200
Судии: Црнојевиќ, Костецки-Радиќ (ХРВ)
Редеи Шос 5 (11–13) Илијина 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
15 декември
  Норвешка 30  
  Унгарија 19  
 
16 декември
      Норвешка 31
    Црна Гора (Прод) 34
Трето место
15 декември 16 декември
  Србија 26   Унгарија (Прод)  41
  Црна Гора 27     Србија  38

Полуфинале[уреди | уреди извор]

15 декември 2012
14:30
Норвешка  30 – 19  Унгарија Белградска арена, Белград
Гледачи: 5,000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Един, Ригелхут Корен 6 (16–11) Гербиц 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 декември 2012
17:00
Србија  26 – 27  Црна Гора Белградска арена, Белград
Гледачи: 13,000
Судии: Стољаровс, Лицис (ЛЕТ)
Филиповиќ 7 (14–13) Кнежевиќ 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

15 декември 2012
12:00
Данска  32 – 30  Русија Белградска арена, Белград
Гледачи: 800
Судии: Мариќ, Нашиќ (СРБ)
Норгард, Бургард 8 (15–15) Сен 6
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

16 декември 2012
14:30
Унгарија  41 – 38 (Прод.)  Србија Белградска арена, Белград
Гледачи: 11,000
Судии: Гоуско, Репкин (БЛР)
Редеи Шос 9 (21–19) три играчи 7
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Прод.: 33–33 Прод.: 8–5

Финале[уреди | уреди извор]

16 декември 2012
17:00
Норвешка  31 – 34 (Прод.)  Црна Гора Белградска арена, Белград
Гледачи: 10,000
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Алштад 11 (11–12) Кнежевиќ 10
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Прод.: 24–24 Прод.: 4–4, 3–6

Распоред и статистика[уреди | уреди извор]

Конечен Распоред[уреди | уреди извор]

 Црна Гора
 Норвешка
 Унгарија
4  Србија
5  Данска
6  Русија
7  Германија
8  Шведска
9  Франција
10  Романија
11  Шпанија
12  Чешка
13  Хрватска
14  Украина
15  Исланд
16  Македонија
 

Тим на првенството[уреди | уреди извор]

Други награди[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Тим Голови Шутеви %
1 Катарина Булатовиќ  Црна Гора 56 119 47%
2 Анита Гербиц  Унгарија 41 70 59%
Милена Кнежевиќ  Црна Гора 87 47%
4 Јованка Радичевиќ  Црна Гора 40 61 66%
5 Лин Јерум Суланд  Норвешка 39 76 51%
6 Ен Грете Норгард  Данска 37 51 73%
Жужана Томори  Унгарија 66 56%
8 Ања Един  Норвешка 34 61 56%
9 Изабел Гулден  Шведска 33 56 59%
Андреа Лекиќ  Србија 57 58%
Лаура Штеинбах  Германија 56 59%

Извор: SportResult.com Архивирано на 18 август 2020 г.

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Место Име Тим % Одбрани Шутеви
1 Катја Шулке  Германија 41% 45 111
2 Катрин Лунде Харалдсен  Норвешка 40% 99 247
3 Талида Толнаи  Романија 38% 41 108
4 Линда Прадел  Франција 37% 22 59
5 Катарина Томашевиќ  Србија 36% 98 275
6 Сесилија Грубстрем  Шведска 35% 61 174
Ева Киш  Унгарија 34 97
Барбора Раникова  Чешка 77 221
Паула Унгуреану  Романија 38 109
Марина Вукчевиќ  Црна Гора 34 97
Клара Волтеринг  Германија 36 102

Извор: SportResult.com Архивирано на 15 јуни 2013 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Europees kampioenschap handbal voor vrouwen 2012 in Nederland“. Архивирано од изворникот на 2012-05-30. Посетено на 2012-07-06.
  2. EK handbal 2012 naar Nederland
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „EHF EURO 2012 official statement“. eurohandball.com. 2012-06-04. Архивирано од изворникот на 2013-01-23. Посетено на 2012-07-06.
  4. „Eleventh nation registers interest“. eurohandball.com. 2012-06-06. Архивирано од изворникот на 2013-01-23. Посетено на 2012-07-06.
  5. 5,0 5,1 5,2 „Serbia to host Women's EHF EURO 2012“. eurohandball.com. 2012-06-18. Архивирано од изворникот на 2013-01-23. Посетено на 2012-07-06.
  6. „Montenegro take EHF EURO 2012 crown“. eurohandball.com. 2012-12-17. Архивирано од изворникот на 2012-12-20. Посетено на 2013-01-11.
  7. „EHF EURO 2012 draw date confirmed“. eurohandball.com. 2012-05-11.
  8. „EHF EURO 2012 draw procedure released“. eurohandball.com. 2012-05-15. Архивирано од изворникот на 2012-11-29. Посетено на 2012-07-06.
  9. Draw Procedure
  10. „Draw for Women's 2012 EURO conducted“. eurohandball.com. 2012-06-22. Архивирано од изворникот на 2015-01-19. Посетено на 2012-07-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]