Мирјета Бајрамоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мирјета Бајрамоска
Лични податоци
Име и презиме Мирјета Бајрамоска
Роден(а) 22 ноември 1984 (1984-11-22) (35 г.)
Битола, Република Македонија
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.79 м
Тежина 68 килограми
Позиција Лев Бек
Клупски податоци
Тековен клуб Словенија ЖРК Крим
Број 13
Репрезентација 1
  Македонија Македонија 53 (83)
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 6 јуни 2012

Мирјета Бајрамоска (родена на 22 ноември 1984 во Битола) е македонска ракометарка. Таа игра за ЖРК Крим во словенечкото првенство. Таа е поранешна репрезентативка на Македонија.[1]

Игра на позицијата лев бек.

Во сезоната 2009/10, играјќи за ЖРК Металург, таа била најдобар стрелец во Челинџ Купот постигнувајќи 69 гола. [2]

Нејзини поранешни клубови се: Кометал Ѓорче Петров, Еуростандард Ѓорче Петров, Мар Аликанте од Шпанија, РК Драма од Грција и ЖРК Металург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "ЕХФ Профил".
  2. "Челинџ Куп Профил".