Сесилија Грубстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сесилија Грубстрем (р. 2 септември 1986) — поранешна шведска ракометна голманка. Таа има играно во репрезентацијата на Шведска.[1] Таа се натпреварувала на Европското првенство во ракомет за жени во 2010 година, каде што шведскиот тим се пласираше на второто место, а Грубстрем беше на листата на десетте најдобри голманки на шампионатот.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cecilia Grubbström“. Swedish Handball Federation. Архивирано од изворникот на 21 July 2011. Посетено на 20 December 2010.
  2. „9th Women's European Handball Championship, Euro 2010. Goalkeeper statistics“ (PDF). Европска ракометна федерација. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-12-29. Посетено на 20 December 2010.