Европско првенство во ракомет за мажи 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во ракомет за мажи 2020
Податоци за турнирот
Домаќин Австрија
 Норвешка
 Шведска
Датуми9–26 јануари
Екипи24 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 6 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Шпанија (2. титула)
Второпласиран Хрватска
Третопласиран Норвешка
Четвртопласиран Словенија
Статистикa за турнирот
Натпревари65
Дадени голови3532 (54.34 по натпр.)
Гледачи492.628 (7.579 по натпр.)
Најдобар стрелецНорвешка Сандер Сагосен
(65 гола)
Најдобар играчХрватска Домагој Дувњак

Европското првенство во ракомет за мажи 2020 — 14. Европско првенство во ракомет за мажи организирано од Европската ракометна федерација. За првпат првенството се одржало во три земји Австрија, Норвешка и Шведска, во периодот од 10 до 26 јануари 2020 година.

Шпанија освоила втора последователна титула победувајќи ја Хрватска со 22–20 во финалето.[1][2]

Македонскиот судиски пар Начевски и Николов ја делел правдата во финалето.[3]

Сали[уреди | уреди извор]

Шведска Стокхолм, Шведска Шведска Малме, Шведска Шведска Гетеборг, Шведска
Теле2 Арена
Капацитет: 35,000
Арена Малме
Капацитет: 13,000
Скандинавиум
Капацитет: 12,000
Австрија Виена, Австрија Австрија Грац, Австрија Норвешка Трондхејм, Норвешка
Виенска градска сала
Капацитет: 12,000
Спортска сала Грац
Капацитет: 6,000
Трондхејм арена
Капацитет: 8,000

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Земја Квалификувана како Датум на квалификување Претходни учества
 Австрија Домаќин 20 септември 2014 3 (2010, 2014, 2018)
 Норвешка Домаќин 20 септември 2014 8 (2000, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Шведска Домаќин 20 септември 2014 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Шпанија Бранител на титулата 26 јануари 2018 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Германија победник во Група 1 13 април 2019 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2016, 2018)
 Словенија победник во Група 4 14 април 2019 11 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2016, 2014, 2018)
 Хрватска победник во Група 2 14 април 2019 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Македонија победник во Група 3 12 јули 2019 5 (1998, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Данска победник во Група 8 12 јули 2019 12 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Унгарија победник во Група 7 12 јуни 2019 11 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Латвија второпласирана во Група 4 12 јуни 2019 0 (прв настап)
 Португалија второпласирана во Група 6 13 јуни 2019 5 (1994, 2000, 2002, 2004, 2006)
 Франција победник во Група 6 13 јуни 2019 13 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Русија второпласирана во Група 7 13 јуни 2019 12 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Чешка победник во Група 5 13 јуни 2019 9 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2010, 2012, 2014, 2018)
 Белорусија второпласирана во Група 5 13 јуни 2019 5 (1994, 2008, 2014, 2016, 2018)
 Полска второпласирана во Група 1 16 јуни 2019 8 (2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016)
 Швајцарија второпласирана во Група 2 16 јуни 2019 3 (2002, 2004, 2006)
 Исланд второпласирана во Група 3 16 јуни 2019 10 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Црна Гора второпласирана во Група 8 16 јуни 2019 4 (2008, 2014, 2016, 2018)
 Босна и Херцеговина третопласирана во Група 5 16 јуни 2019 0 (прв настап)
 Србија третопласирана во Група 2 16 јуни 2019 5 (2010, 2012, 2014, 2016, 2018)
 Холандија третопласирана во Група 4 16 јуни 2019 0 (прв настап)
 Украина третопласирана во Група 8 16 јуни 2019 5 (2000, 2002, 2004, 2006, 2010)

Белешка: Задебелно означува победник во таа година. Закосено означува домаќин во таа година.

Влечење на групи[уреди | уреди извор]

Влечењето на групи било одржано во Виена на 28 јуни 2019 година.[4][5]

Шешири[уреди | уреди извор]

Шеширите биле одредени на 17 јуни 2019 година.[6]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Судии[уреди | уреди извор]

На 21 август 2019 година биле утврдени 23 судиски двојки.[7] На 27 декември 2019 година, ЕХФ ги заменил српскиот судиски пар Ненад Николиќ и Душан Стојковиќ со летонскиот судиски пар Зигмарс Сондорс и Ренарс Лицис, поради повредата која ја добил Николиќ во октомври.[8]

Прва фаза
Земја Судија
 Австрија Радојко Бркиќ
Андреј Јусуфхоџиќ
 Хрватска Далибор Јурновиќ
Марко Мрвица
 Данска Јеспер Мадсен
Хенрик Мортенсен
 Франција Шарлот Бонавентура
Жули Бонавентура
 Германија Роберт Шулце
Тобијас Тониес
 Исланд Јонас Еласон
Антон Палсон
 Норвешка Ларс Јерум
Хавард Клевен
 Латвија Зигмарс Сондорс
Ренарс Лицис
 Словачка Микал Бадура
Јарослав Ондогречула
 Словенија Бојан Лах
Давид Сок
 Шпанија Андреу Марин
Игнасио Гарсија

Прва и втора фаза
Земја судија
 Чешка Вацлав Хорачек
Јиржи Новотни
 Литванија Ваидас Мажеика
Миндаугас Гателис
 Црна Гора Иван Павичевиќ
Милош Ражнатовиќ
Македонија Македонија Ѓорѓи Начевски
Славе Николов
 Португалија Дуарте Сантос
Рикардо Фонсека
 Шведска Мирза Куртагиќ
Матијас Ветервик
 Швајцарија Артур Брунер
Морад Салах

Главна фаза
Земја судија
 Хрватска Матија Губица
Борис Молошевиќ
 Данска Мартин Гјединг
Мадс Хансен
 Франција Стеван Пишон
Лорен Ревере
 Германија Ларс Гајпел
Маркус Хелбиг
 Шпанија Оскар Ралуј Лопес
Анхел Сабросо Рамирес

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се играат по (UTC+1).

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Хрватска 3 3 0 0 82 65 +17 6 Главна фаза
2  Белорусија 3 2 0 1 94 88 +6 4
3  Црна Гора 3 1 0 2 70 84 −14 2
4  Србија 3 0 0 3 72 81 −9 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
9 јануари 2020
18:15
Белорусија  35–30  Србија Спортска сала Грац, Грац
Гледачи: 3,806
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Каралек 9 (16–15) Радивоевиќ 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
9 јануари 2020
20:30
Хрватска  27–21  Црна Гора Спортска сала Грац, Грац
Гледачи: 5,630
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
Циндриќ 6 (12–13) Грбовиќ 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

11 јануари 2020
16:00
Хрватска  31–23  Белорусија Спортска сала Грац, Грац
Гледачи: 6,000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Карачиќ 6 (15–10) Ваилупов 8
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
11 јануари 2020
18:15
Црна Гора  22–21  Србија Спортска сала Грац, Грац
Гледачи: 5,500
Судии: Мадсен, Мортенсен (ДАН)
Грбовиќ 5 (11–10) Кукиќ 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

13 јануари 2020
18:15
Црна Гора  27–36  Белорусија Спортска сала Грац, Грац
Гледачи: 5,000
Судии: Јерум, Клевен (НОР)
Липовина 5 (11–17) Ваилупов 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
13 јануари 2020
20:30
Србија  21–24  Хрватска Спортска сала Грац, Грац
Гледачи: 6,500
Судии: Куртагиќ, Ветервик (ШВЕ)
Кукиќ, Радивоевиќ 4 (10–8) Дувњак, Степанчиќ 5
Suspension 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Австрија (H) 3 3 0 0 98 87 +11 6 Главна фаза
2  Чешка 3 2 0 1 79 76 +3 4
3  Македонија 3 1 0 2 79 84 −5 2
4  Украина 3 0 0 3 74 83 −9 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
(H) Домаќин
10 јануари 2020
18:15
Чешка  29–32  Австрија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 7,070
Судии: Еласон, Палсон (ИСЛ)
Хрстка 6 (14–13) Билик 12
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон
10 јануари 2020
20:30
Македонија  26–25  Украина Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 7,070
Судии: Јерум, Клевен (НОР)
Лазаров 8 (13–10) Остроушко 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

12 јануари 2020
16:00
Чешка  27–25  Македонија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 6,642
Судии: Куртагиќ, Ветервик (ШВЕ)
Кашпарек 7 (9–11) Лазаров 11
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
12 јануари 2020
18:15
Австрија  34–30  Украина Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 7,078
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Билик 10 (18–17) Козакевич 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension

14 јануари 2020
18:15
Австрија  32–28  Македонија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 7,623
Судии: Лах, Сок (СЛО)
Вебер 7 (18–12) Стоилов 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
14 јануари 2020
20:30
Украина  19–23  Чешка Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 4,097
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Козакевич 4 (10–9) Бабак 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група Ц[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шпанија 3 3 0 0 102 73 +29 6 Главна фаза
2  Германија 3 2 0 1 88 83 +5 4
3  Холандија 3 1 0 2 80 94 −14 2
4  Латвија 3 0 0 3 73 93 −20 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
9 јануари 2020
18:15
Германија  34–23  Холандија Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 4,057
Судии: Лах, Сок (СЛО)
Хефнер, Колбахер 5 (15–13) Смитс 7
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон
9 јануари 2020
20:30
Шпанија  33–22  Латвија Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 4,524
Судии: Мадсен, Мортенсен (ДАН)
Фернандес Перес 5 (14–11) Криштопанс 7
 1×добил жолт картон 2×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон

11 јануари 2020
16:00
Латвија  24–32  Холандија Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 5,942
Судии: Бадура, Ондогречула (СВК)
Криштопанс 7 (10–16) Смитс 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card
11 јануари 2020
18:15
Шпанија  33–26  Германија Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 6,558
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
А. Душебаев 7 (14–11) Пекелер 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

13 јануари 2020
18:15
Латвија  27–28  Германија Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 3,540
Судии: Еласон, Палсон (ИСЛ)
Криштопанс 7 (11–16) Кун 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
13 јануари 2020
20:30
Холандија  25–36  Шпанија Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 3,809
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Смитс 8 (13–17) Македа 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Група Д[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Норвешка (H) 3 3 0 0 94 80 +14 6 Главна фаза
2  Португалија 3 2 0 1 83 83 0 4
3  Франција 3 1 0 2 82 79 +3 2
4  Босна и Херцеговина 3 0 0 3 73 90 −17 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
(H) Домаќин
10 јануари 2020
18:15
Франција  25–28  Португалија Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 7,507
Судии: Сондорс, Лицис (ЛЕТ)
Мем 5 (11–12) Бранкињо 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
10 јануари 2020
20:30
Норвешка  32–26  Босна и Херцеговина Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 8,232
Судии: Шулце, Тониес (ГЕР)
Сагосен 12 (17–12) Прце 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

12 јануари 2020
16:00
Португалија  27–24  Босна и Херцеговина Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 7,936
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Портела 10 (12–11) Прце 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
12 јануари 2020
18:15
Франција  26–28  Норвешка Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 8,932
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Фабрегас 8 (15–14) Сагосен 10
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

14 јануари 2020
18:15
Босна и Херцеговина  23–31  Франција Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 7,937
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (ХРВ)
Паниќ 9 (13–14) Порт 7
 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
14 јануари 2020
20:30
Португалија  28–34  Норвешка Трондхејм арена, Трондхејм
Гледачи: 9,069
Судии: Бадура, Ондогречула (СВК)
Ареја 5 (14–16) Јендал 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група Е[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Унгарија 3 2 1 0 74 67 +7 5 Главна фаза
2  Исланд 3 2 0 1 83 77 +6 4
3  Данска 3 1 1 1 85 83 +2 3
4  Русија 3 0 0 3 76 91 −15 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
11 јануари 2020
16:00
Унгарија  26–25  Русија Арена Малме, Малме
Гледачи: 9,202
Судии: Јуриновиќ, Мрвица (ХРВ)
Балог 7 (14–13) Санталов 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај  2×добил жолт картон
11 јануари 2020
18:15
Данска  30–31  Исланд Арена Малме, Малме
Гледачи: 10,593
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (ЦГР)
М. Хансен 9 (15–15) Палмарсон 10
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

13 јануари 2020
18:15
Исланд  34–23  Русија Арена Малме, Малме
Гледачи: 7,099
Судии: Начевски, Николов (МКД)
три играчи 6 (18–11) Калараш 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
13 јануари 2020
20:30
Данска  24–24  Унгарија Арена Малме, Малме
Гледачи: 8,377
Судии: Сондорс, Лицис (ЛЕТ)
Браминг 6 (11–13) Балог 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

15 јануари 2020
18:15
Исланд  18–24  Унгарија Арена Малме, Малме
Гледачи: 7,587
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
Палмарсон, Сигурдсон 4 (12–9) Банхиди 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
15 јануари 2020
20:30
Русија  28–31  Данска Арена Малме, Малме
Гледачи: 8,978
Судии: Бркиќ, Јусуфхоџиќ (АВТ)
Сорока 6 (15–12) М. Хансен 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Група Ф[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Словенија 3 3 0 0 76 67 +9 6 Главна фаза
2  Шведска (H) 3 2 0 1 81 68 +13 4
3  Швајцарија 3 1 0 2 77 87 −10 2
4  Полска 3 0 0 3 73 85 −12 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
(H) Домаќин
10 јануари 2020
18:15
Словенија  26–23  Полска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 7,276
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Благотиншек, Мачковшек 5 (13–11) Морито 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension
10 јануари 2020
20:30
Шведска  34–21  Швајцарија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 11,644
Судии: Марин, Гарсија (ШПА)
три играчи 6 (20–13) Шмид 4
Suspension Извештај Suspension

12 јануари 2020
16:00
Швајцарија  31–24  Полска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 8,061
Судии: Бркиќ, Јусуфхоџиќ (АВТ)
Шмид 15 (14–12) Сичко 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
12 јануари 2020
18:15
Шведска  19–21  Словенија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 11,896
Судии: Шулце, Тониес (ГЕР)
Готфридсон 5 (9–10) Доленец 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

14 јануари 2020
18:15
Швајцарија  25–29  Словенија Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 6,731
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (ЦГР)
Шмид 8 (10–16) Зарабец 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
14 јануари 2020
20:30
Полска  26–28  Шведска Скандинавиум, Гетеборг
Гледачи: 11,061
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Сичко 8 (13–14) четири играчи 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Во групната фаза се пренесуваат поените стекнати против екипите што продолжуваат.

Група 1[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Шпанија 5 4 1 0 153 127 +26 9 Полуфинале
2  Хрватска 5 4 1 0 127 113 +14 9
3  Германија 5 3 0 2 141 125 +16 6 Натпревар за петто место
4  Австрија (H) 5 1 1 3 139 156 −17 3
5  Белорусија 5 1 1 3 138 160 −22 3
6  Чешка 5 0 0 5 122 139 −17 0
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
(H) Домаќин
16 јануари 2020
16:00
Шпанија  31–25  Чешка Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 3,986
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
А. Душебаев, Фернандес Перес 5 (14–9) Здрахала 8
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
16 јануари 2020
18:15
Хрватска  27–23  Австрија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 8,217
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Хорват 6 (13–8) Вебер 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
16 јануари 2020
20:30
Белорусија  23–31  Германија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 5,267
Судии: Куртагиќ, Ветервик (ШВЕ)
Кулеш 6 (11–18) Кастенинг 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

18 јануари 2020
16:00
Белорусија  28–25  Чешка Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 6,007
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Валкупов 6 (13–11) Здрахала 7
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
18 јануари 2020
18:15
Шпанија  30–26  Австрија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 9,232
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Македа 6 (17–16) Божовиќ 5
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card
18 јануари 2020
20:30
Хрватска  25–24  Германија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 9,307
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Карачиќ 7 (11–14) четири играчи 4
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

20 јануари 2020
16:00
Хрватска  22–21  Чешка Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 6,862
Судии: Куртагиќ, Ветервик (ШВЕ)
Мамиќ 5 (11–9) Здрахала 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
20 јануари 2020
18:15
Белорусија  28–37  Шпанија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 6,149
Судии: Сантос, Фонсека (ПОР)
Валјупов 8 (16–17) Фернандес Перес, Соле 7
Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 1×добил жолт картон
20 јануари 2020
20:30
Австрија  22–34  Германија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 9,037
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Билик 5 (13–16) Кастенинг 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

22 јануари 2020
16:00
Хрватска  22–22  Шпанија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 7,891
Судии: Мажеика, Гателис (ЛИТ)
Карачиќ 10 (11–12) А. Душебаев 6
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension
22 јануари 2020
18:15
Белорусија  36–36  Австрија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 6,897
Судии: Брунер, Салах (ШВА)
Валјупов 12 (19–17) Билик 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
22 јануари 2020
20:30
Чешка  22–26  Германија Виенска градска сала, Виена
Гледачи: 5,000
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (ЦГР)
Бабак 5 (10–13) Вебер 5
Suspension Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card

Група 2[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман
1  Норвешка 5 5 0 0 157 135 +22 10 Полуфинале
2  Словенија 5 3 0 2 138 132 +6 6
3  Португалија 5 2 0 3 146 142 +4 4 Натпревар за петто место
4  Шведска (H) 5 2 0 3 120 122 −2 4
5  Унгарија 5 2 0 3 126 140 −14 4
6  Исланд 5 1 0 4 126 142 −16 2
Source: EHF
Правила за класификација: 1) бодови; 2) бодови во меѓусебните натпревари; 3) гол разлика во меѓусебните натпревари; 4) број на постигнати голови во меѓусебните натпревари; 5) гол разлика.
(H) Домаќин
17 јануари 2020
16:00
Словенија  30–27  Исланд Арена Малме, Малме
Гледачи: 6,026
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Бомбач 9 (15–14) Елисон 6
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
17 јануари 2020
18:15
Норвешка  36–29  Унгарија Арена Малме, Малме
Гледачи: 8,078
Судии: Павичевиќ, Ражнатовиќ (ЦГР)
Сагосен 7 (20–12) Лигетвари, Наѓи 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
17 јануари 2020
20:30
Португалија  35–25  Шведска Арена Малме, Малме
Гледачи: 10,135
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
три играчи 6 (15–12) Нилсон, Петерсон 4
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

19 јануари 2020
14:00
Португалија  25–28  Исланд Арена Малме, Малме
Гледачи: 6,199
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Ареја, Мартинс 4 (12–14) Смарсон 8
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
19 јануари 2020
16:15
Словенија  28–29  Унгарија Арена Малме, Малме
Гледачи: 8,304
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Доленец 8 (16–13) Банхиди 9
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
19 јануари 2020
18:30
Норвешка  23–20  Шведска Арена Малме, Малме
Гледачи: 10,141
Судии: Геипел, Хелбиг (ГЕР)
Сагосен 8 (12–8) Пелас 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари 2020
16:00
Португалија  24–29  Словенија Арена Малме, Малме
Гледачи: 3,001
Судии: Гјединг, Хансен (ДАН)
Гомес 6 (15–14) Јанц 7
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
21 јануари 2020
18:15
Норвешка  31–28  Исланд Арена Малме, Малме
Гледачи: 4,725
Судии: Ралуј, Сабросо (ШПА)
Сагосен 9 (19–12) Гудмунсон 6
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
21 јануари 2020
20:30
Унгарија  18–24  Шведска Арена Малме, Малме
Гледачи: 6,977
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
Жита 4 (9–10) Готфридсон, Пелас 5
Suspension Извештај  1×добил жолт картон

22 јануари 2020
16:00
Португалија  34–26  Унгарија Арена Малме, Малме
Гледачи: 2,930
Судии: Геипел, Хелбиг (ГЕР)
Мореира 7 (16–14) Балог, Банхиди 5
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон
22 јануари 2020
18:15
Норвешка  33–30  Словенија Арена Малме, Малме
Гледачи: 4,824
Судии: Пишон, Ревере (ФРА)
Гуликсен 7 (14–13) Цехте, Кодрин 5
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон
22 јануари 2020
20:30
Исланд  25–32  Шведска Арена Малме, Малме
Гледачи: 7,153
Судии: Губица, Милошевиќ (ХРВ)
Елисон, Кристјансон 5 (11–18) Нилсон 7
 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
24 јануари
 
 
 Шпанија34
 
26 јануари
 
 Словенија32
 
 Шпанија22
 
24 јануари
 
 Хрватска20
 
 Норвешка28
 
 
 Хрватска (продолж.)29
 
Трето место
 
 
25 јануари
 
 
 Словенија20
 
 
 Норвешка28

Полуфинале[уреди | уреди извор]

24 јануари 2020
18:00
Норвешка  28–29 (Прод.)  Хрватска Теле2 Арена, Стокхолм
Гледачи: 16,573
Судии: Ралуј Сабросо (ШПА)
Сагосен 10 (10–12) Дувњак 8
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Прод.: 23–23 Прод.: 3–3, 2–3


24 јануари 2020
20:30
Шпанија  34–32  Словенија Теле2 Арена, Стокхолм
Гледачи: 16,573
Судии: Хорачек, Новотни (ЧЕШ)
три играчи 6 (20–15) Доленец 7
Suspension Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за петто место[уреди | уреди извор]

25 јануари 2020
16:00
Германија  29–27  Португалија Теле2 Арена, Стокхолм
Гледачи: 7,710
Судии: Куртагиќ, Ветервик (ШВЕ)
Кун 6 (14–13) Борхес, Фераз 4
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

25 јануари 2020
18:30
Словенија  20–28  Норвешка Теле2 Арена, Стокхолм
Гледачи: 13,094
Судии: Геипел, Хелбиг (ГЕР)
Бомбач 5 (9–12) Јендал 7
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

26 јануари 2020
16:30
Шпанија  22–20  Хрватска Теле2 Арена, Стокхолм
Гледачи: 17,769
Судии: Начевски, Николов (МКД)
Гомес 5 (12–11) Дувњак 5
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Пласман и статистика[уреди | уреди извор]

Конечен пласман[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Шпанија
 Хрватска[а]
 Норвешка[а]
4  Словенија
5  Германија[а]
6  Португалија
7  Шведска[а]
8  Австрија
9  Унгарија
10  Белорусија
11  Исланд
12  Чешка
13  Данска[б]
14  Франција[а]
15  Македонија
16  Швајцарија
17  Холандија
18  Црна Гора
19  Украина
20  Србија
21  Полска
22  Русија
23  Босна и Херцеговина
24  Латвија
Квалификувана за Светското првенство 2021 и Летните олимписки игри 2020
Квалификувана за Светското првенство 2021 и олимпискиот квалификациски турнир
Квалификувана за олимпискиот квалификациски турнир
а Квалификувана за олимпискиот квалификациски турнир како една од екипите рангирани од 2. до 7. место на Светското првенство 2019
:б Квалификувана за Светското првенство 2021 и Летните олимписки игри 2020 како победник на Светското првенство 2019

Тим на првенството[уреди | уреди извор]

Тимот на првенството и поединечните награди биле објавени на 26 јануари 2020 година.[9]

Позиција Играч
Голман  Гонсало Перес де Варгас (ШПА)
Десно крило  Блаж Јанц (СЛО)
Десен бек  Хорхе Македа (ШПА)
Среден бек  Игор Карачиќ (ХРВ)
Лев бек  Сандер Сагосен (НОР)
Лево крило  Магнус Јендал (НОР)
Пивот  Бенце Банхиди (УНГ)

Награди[уреди | уреди извор]

Награда Играч
Најкорисен играч на првенството  Домагој Дувњак (ХРВ)
Најдобар одбранбен играч  Хендрик Пекелер (ГЕР)
Најдобар стрелец  Сандер Сагосен (НОР) (65 гола)

Статистика[уреди | уреди извор]

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Ранг Играч Голови Обиди %
1 Норвешка Сандер Сагосен 65 104 63
2 Белорусија Микита Валјупов 47 63 75
3 Австрија Никола Билик 46 64 72
4 Словенија Јуре Доленец 42 66 64
5 Шпанија Алекс Душебаев 37 59 63
Белорусија Арцем Каралек 50 74
Чешка Ондреј Здрахала 59 63
8 Хрватска Домагој Дувњак 36 54 67
Норвешка Магнус Јендал 50 72
10 Австрија Роберт Вебер 35 48 73

Извор: Sportresult

Најдобри голмани[уреди | уреди извор]

Ранг Играч % Одбрани Обиди
1 Босна и Херцеговина Небојша Граховац 40 12 30
2 Германија Јоханес Битер 35 43 123
Данска Никлас Ландин Јакобсен 34 98
4 Норвешка Торбјерн Бергеруд 34 90 265
Шведска Андреас Паличка 44 128
6 Шведска Микаел Апелгрен 33 39 117
Шпанија Гонсало Перес де Варгас 66 199
8 Шпанија Родриго Коралес 32 41 130
Словенија Клемен Ферлин 86 272
10 Франција Винсен Жерар 31 24 77
Полска Адам Моравски 26 83
Португалија Алфредо Кинтана 84 271
Црна Гора Небојша Симиќ 32 103

Извор: Sportresult

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Perez de Vargas sees Spain make history with title defence“. men2020.ehf-euro.com. 26 January 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-20. Посетено на 2022-05-04.
  2. „Spain take second straight European title“. ihf.info. 27 January 2020.
  3. Начевски и Николов ќе го судат финалето на Европското првенство! Архивирано на 8 декември 2023 г. mkd.mk; 23 јануари 2020
  4. „EHF EURO 2020: Final tournament draw procedure released“. eurohandball.com. 25 April 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-06. Посетено на 2019-12-29.
  5. „Men's EHF EURO 2020 preliminary round groups drawn in Виена“. men2020.ehf-euro.com. 28 June 2019. Архивирано од изворникот на 2020-01-22. Посетено на 2019-12-29.
  6. „24 teams, six groups: how the EHF EURO 2020 Draw will be done“. men2020.ehf-euro.com. 17 June 2019. Архивирано од изворникот 17 June 2019. Посетено на 17 June 2019.
  7. „Referees named for Men's EHF EURO 2020“. eurohandball.com. 21 August 2019.
  8. „New pair of referees nominated for EHF EURO 2020“. eurohandball.com. 27 December 2019. Архивирано од изворникот на 14 January 2020. Посетено на 29 December 2019.
  9. „All-star Team: Duvnjak scoops MVP“. EHF. 26 January 2020. Архивирано од изворникот на 2020-01-28. Посетено на 2022-05-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]