Прејди на содржината

Игор Карачиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор Карачиќ
Лични податоци
Роден(а) 2 ноември 1988(1988-11-02)(35 г.)
Мостар, Босна и Херцеговина
Националност Хрвати
Спорт Ракомет
Висина &100000000000001890000001,89 м
Тежина 94 kilograms (207 lb)
Позиција централен бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Вардар
Број 18
Сениорски клубови
2008–2009
2009–2010
2010–2012
2012–
Хрватска РК Метковиќ
Босна и Херцеговина РК Мостар
Босна и Херцеговина РК Босна Сараево
Македонија РК Вардар
Репрезентација
2013– Хрватска 39 (90)

Игор Карачиќ (роден на 2 ноември 1988 во Мостар) — хрватски ракометар кој настапува за РК Вардар и Ракометнтаа репрезентација на Хрватска.

Неговиот постар брат Иван Карачиќ настапува за Босна и Херцеговина, додека неговиот помал брат Горан Карачиќ е фудбалски голман и настапува за фудбалската репрезентација под 21 година во Босна и Херцеговина.

Успеси[уреди | уреди извор]

РК Босна Сараево
РК Вардар