СЕХА лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моментална сезона или издание:
СЕХА лига 2021–22
СпортРакомет
ОснованаВо 2011 г.
ПретсетателМихајло Михајловски
Број на екипи10
Држава Белорусија
Македонија Македонија
 Словачка
 Србија
 Унгарија
 Хрватска
Тековен првакУнгарија Веспрем (4. титула)
Најмногу титулиМакедонија Вардар (5 титули)

СЕХА лигата (поради спонзорство СЕХА Газпром лига) е регионална ракометна лига во која тековно учествуваат екипи од Белорусија, Македонија, Словачка, Србија, Унгарија и Хрватска. Седиштето на лигата се наоѓа во Загреб, Хрватска, а претседател на лигата е Михајло Михајловски. Вардар е најуспешна екипа, со освоени пет титули, една повеќе од Веспрем, кој четири пати бил победник.

Историја[уреди | уреди извор]

Основањето на регионалната лига ја предложила ракометната федерација на БиХ. Во февруари 2011 година во Белград е одржан состанок на кој е донесено создавањето на регионалната лига. На 25 мај во Загреб е потпишан договор за создавање на регионална ракометна лига.

Завршниот турнир се одигра во Арена Загреб на 14 и 15 април 2012 година. Во финалето играа македонските клубови РК Вардар ПРО и РК Металург. Прв победник на лигата е РК Вардар ПРО од Скопје. Од сезоната 2016–17, на лигата се приклучуваат клубови од Словенија.

Моментални учесници[уреди | уреди извор]

Ова е списокот на клубови кои се натреваруваат во СЕХА лига 2021–22.
Држава Клуб Град Сала (Капацитет)
 Белорусија Мешков Брест Брест Универзален спортски комплекс Викторија (3,740)
 Хрватска Нексе Нашице Нашице Спортска сала Крал Томислав (2,500)
ППД Загреб Загреб Дом на спортовите (3,100)
 Унгарија Телеком Веспрем Веспрем Веспрем арена (5,096)
Македонија Македонија Еурофарм Пелистер Битола Спортска сала Боро Чурлевски (3,700)
Вардар 1961 Скопје Спортски центар Јане Сандански (6,500)
 Србија Војводина Нови Сад Спортски центар Слана Бара (2,000)
 Словачка Татран Прешов Прешов Ракометна арена Татран (4,870)

Турнири на најдобрите четири[уреди | уреди извор]

Победници[уреди | уреди извор]

Ова е списокот на победници, финалисти и учесници на турнирите на најдобрите четири во СЕХА лигата.

Година Домаќин Финале Натпревар за трето место
Шампион Резултат Финалист Трето место Резултат Четврто место
2011–12
Детали
Загреб Македонија
Вардар
21–18 Македонија
Металург
Хрватска
Загреб
31–29 Словачка
Татран Прешов
2012–13
Детали
Скопје Хрватска
Загреб
25–24
по продолж.
Македонија
Вардар
Македонија
Металург
26–21 Белорусија
Мешков Брест
2013–14
Детали
Нови Сад Македонија
Вардар
29–27 Белорусија
Мешков Брест
Хрватска
Загреб
36–28 Словачка
Татран Прешов
2014–15
Детали
Веспрем Унгарија
Веспрем
32–21 Белорусија
Мешков Брест
Хрватска
Загреб
26–23 Македонија
Вардар
2015–16
Детали
Вараждин Унгарија
Веспрем
28–26 Македонија
Вардар
Хрватска
Загреб
24−23 Белорусија
Мешков Брест
2016–17
Детали
Брест Македонија
Вардар
26–21 Унгарија
Веспрем
Белорусија
Мешков Брест
23−19 Хрватска
ППД Загреб
2017–18
Детали
Скопје Македонија
Вардар
26–24 Хрватска
ППД Загреб
Словенија
Цеље
31–28 Белорусија
Мешков Брест
2018–19
Детали
Брест Македонија
Вардар
26–23 Хрватска
ППД Загреб
Белорусија
Мешков Брест
24–19 Хрватска
Нексе
2019–20
Детали
Задар Унгарија
Телеком Веспрем
35–27 Македонија
Вардар
Белорусија
Мешков Брест
29–24 Хрватска
ППД Загреб
2020–21
Детали
Задар Унгарија
Телеком Веспрем
27–27
(пен. 4–2)
Хрватска
ППД Загреб
Украина
Мотор Запорожје
31–20 Белорусија
Мешков Брест

Домаќини[уреди | уреди извор]

Година Домаќин на турнирот Сала Датум Капацитет Финале (посет.)
2011–12 Хрватска Загреб Арена Загреб 14–15 април 2012 5,500 1,500
2012–13 Македонија Скопје СЦ Борис Трајковски 12–13 април 2013 13,450 5,500
2013–14 Србија Нови Сад СПЦ Војводина 11–13 април 2014 15,710 5,160
2014–15 Унгарија Веспрем Веспрем арена 25–29 март 2015 16,100 5,000
2015–16 Хрватска Вараждин Арена Вараждин 1–3 април 2016 20,611 5,486
2016–17 Белорусија Брест Универзален спортски комплекс Викторија 7–9 април 2017 12,150 2,750
2017–18 Македонија Скопје Спортски центар Јане Сандански 13–15 април 2018 16,650 6,000
2018–19 Белорусија Брест Универзален спортски комплекс Викторија 2–3 април 2019 11,135 3,210
2019–20 Хрватска Задар Крешимир Ќосиќ арена 4–6 септември 2020 2,000 500
2020–21 Хрватска Задар Крешимир Ќосиќ арена 3–5 септември 2021
2021–22 Хрватска Задар Крешимир Ќосиќ арена 2–4 септември 2022

Статистика[уреди | уреди извор]

По клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Победник Финалист Години победник Години финалист
Македонија Вардар
5
3
2012, 2014, 2017, 2018, 2019 2013, 2016, 2020
Унгарија Веспрем
4
1
2015, 2016, 2020, 2021 2017
Хрватска Загреб
1
3
2013 2018, 2019, 2021
Белорусија Мешков Брест
0
2
2014, 2015
Македонија Металург
0
1
2012
Вкупно 10 10

По држава[уреди | уреди извор]

Клуб / Држава Победник Финалист Финалиња
Македонија Македонија
5
4
9
 Унгарија
4
1
5
 Хрватска
1
3
4
 Белорусија
0
2
2
Вкупно 10 10 20

Надворешни врски[уреди | уреди извор]