Прејди на содржината

Европско првенство во ракомет за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
СпортРакомет
Основана1994; пред 30 години (1994)
Број на екипи24 (главен турнир)
КонтинентЕвропа (ЕХФ)
Тековен првак Шведска (5. титула)
Најмногу титули Шведска (5 титули)

Европско првенство во ракомет за мажи — натпревар помеѓу сениорските машки ракометни репрезентации на Европа кој се одржува на секои две години, а воедно има улога на квалификации за Светското првенство. Од воведувањето на првенството во 1994 г., досега како најуспешни се покажале репрезентациите на Шведска, Франција, Данска и Шпанија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1946 г. е основана Меѓународната ракометна федерација со тогашен состав од осум земји-основачи.[1]. Иако на Светското првенство учествуваат разни земји од светот, титулата досега ја имаат освоено само европски екипи.[2] Европската ракометна федерација е основана во 1991 г. Во 1995 г. Светското првенство почнало да се одржува на секои две наместо четири години, па со тоа европската федерација почнала со свои првенства преку кои земјите од континентот се квалификуваат и за светското првенство.[3]

Рекордот за највеќе дадени голови на едно првенство го држи Сандер Сагосен со 65 гола за Норвешка постигнат на првенството во 2020 г. во Австрија, Норвешка и Шведска..

Освоени медали[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Шведска5106
2 Франција3025
3 Шпанија2529
4 Данска2147
5 Германија2114
6 Русија1203
7 Хрватска0336
8 Словенија0101
 Србија0101
10 Југославија0011
 Исланд0011
 Норвешка0011
Вкупно15151545

Домаќинства[уреди | уреди извор]

Домаќинства Земји (години)
3  Норвешка (2008, 2020, 2026)
 Шведска (2002, 2020, 2026)
2  Австрија (2010, 2020)
 Хрватска (2000, 2018)
 Данска (2014, 2026)
 Португалија (1994, 2028)
 Шпанија (1996, 2028)
 Швајцарија (2006, 2028)
1  Германија (2024)
 Унгарија (2022)
 Италија (1998)
 Полска (2016)
 Србија (2012)
 Словачка (2022)
 Словенија (2004)

Најдобри стрелци (по првенства)[уреди | уреди извор]

Година Играч Голови
1994 Русија Василиј Кудинов 50
1996 Германија Томас Кнор 41
1998 Чешка Јан Филип 48
2000 Украина Олег Велики 46
2002 Шведска Стефан Ловгрен
Исланд Олафур Стефансон
57
2004 Хрватска Мирза Џомба 46
2006 Словенија Сергеј Рутенка 51
2008 Хрватска Ивано Балиќ
Франција Никола Карабатиќ
Данска Ларс Кристијансен
44
2010 Чешка Филип Јиха 53
2012 Македонија Кирил Лазаров 61
2014 Шпанија Жоан Кањелјас 50
2016 Шпанија Валеро Ривера 48
2018 Чешка Ондреј Здрахала 55
2020 Норвешка Сандер Сагосен 65
2022 Исланд Омар Инги Магнусон 59

Преглед[уреди | уреди извор]

Податоци за учества[уреди | уреди извор]

Шема
 • 1. — прваци
 • 2. — второпласирани
 • 3. — третопласирани
 • 4. — четвртопласирани
 • 5. - 24. — освоено место
 • ГК — главен круг
 • ГФ — групна фаза
 • К — се квалификувале за претстојното првенство
 •  ••  — се квалификувале, но се повлекле
 •  •  — не се квалификувале
 •  ×  — не влегле / се повлекле од првенството / добиле забрана
 •    — домаќин
Репрезентација Португалија
1994
Шпанија
1996
Италија
1998
Хрватска
2000
Шведска
2002
Словенија
2004
Швајцарија
2006
Норвешка
2008
Австрија
2010
Србија
2012
Данска
2014
Полска
2016
Хрватска
2018
Австрија
Норвешка
Шведска
2020
Унгарија
Словачка
2022
Германија
2024
Данска
Шведска
Норвешка
2026
Шпанија
Португалија
Швајцарија
2028
Учества
 Австрија 9. 11. 15. 8. 20. 5
 Белорусија 8. 15. 12. 10. 10. 10. 17. 7
 Босна и Херцеговина 23. 23. 2
 Хрватска 3. 5. 8. 6. 16. 4. 4. 2. 2. 3. 4. 3. 5. 2. 8. 15
 Чешка 6. 10. 8. 11. 13. 8. 14. 15. 6. 12. 13. 11
 Данска 4. 12. 10. 3. 3. 3. 1. 5. 1. 2. 6. 4. 13. 3. К К 16
 Франција 6. 7. 7. 4. 6. 6. 1. 3. 1. 11. 1. 5. 3. 14. 4. 15
 Германија 9. 8. 3. 9. 2. 1. 5. 4. 10. 7. 1. 9. 5. 7. К 15
 Унгарија 7. 10. 6. 9. 13. 8. 14. 8. 8. 12. 14. 9. 15. 13
 Исланд 11. 4. 13. 7. 11. 3. 10. 5. 13. 13. 11. 6. 12
 Израел 14. 1
 Италија 11. 1
 Латвија 24. 1
 Литванија 9. 21. 2
 Македонија x 12. 5. 10. 11. 11. 15. 22. 7
 Црна Гора1 12. 16. 16. 16. 18. 11. 6
 Холандија 17. 10. 2
 Норвешка 8. 11. 6. 7. 13. 14. 4. 7. 3. 5. К 11
 Полска 15. 16. 10. 7. 4. 9. 6. 7. 21. 12. 10
 Португалија 12. 7. 9. 14. 15. 6. 19. К 8
 Романија 11. 9. 2
 Русија 2. 1. 4. 2. 5. 5. 6. 14. 12. 15. 9. 9. 22. 9. 14
 Србија1 13. 2. 13. 15. 12. 20. 14. 7
 Словачка 16. 16. 16. 18. 4
 Словенија 10. 11. 5. 12. 2. 8. 10. 11. 6. 14. 8. 4. 16. 13
 Шпанија 5. 2. 2. 3. 7. 10. 2. 9. 6. 4. 3. 2. 1. 1. 2. К К 17
 Шведска 1. 4. 1. 1. 1. 7. 5. 15. 12. 7. 8. 2. 7. 1. К К 16
 Швајцарија 13. 12. 14. 16. К 5
 Украина 12. 11. 15. 12. 16. 19. 24. 7
Поранешни репрезентации
 Србија и Црна Гора1 8. 9. 2
 Југославија1 x 3. 5. 10. 3
Вкупно 12 12 12 12 16 16 16 16 16 16 16 16 16 24 24 24 24 24

1: Вклучувајќи 2 настапа како Србија и Црна Гора. Вклучувајќи ги достигнувањата на Југославија до 2003 г. и Србија и Црна Гора до 2006 г.

Општи статистики[уреди | уреди извор]

Репрезентација О Д Н З ДГ ПГ Раз.
 Шведска 43 35 0 8 524 447 +77
 Русија 42 30 4 8 523 456 +67
 Шпанија 40 25 2 13 502 438 +64
 Германија 41 20 6 15 443 426 +17
 Хрватска 36 17 4 15 464 461 +3
 Франција 32 14 5 13 442 442 0
 Данска 35 17 2 16 282 310 −28
 Југославија 27 14 2 10 323 307 +16
 Србија и Црна Гора 27 14 2 10 323 307 +16
 Србија 11 4 3 4 259 252 +7
 Унгарија 24 9 2 12 417 443 −26
 Чешка 25 8 1 16 320 322 −2
 Португалија 22 6 1 15 117 154 −37
 Словенија 33 10 4 19 232 278 −46
 Романија 12 4 0 8 296 317 −21
 Исланд 17 4 3 10 1 4 −3
 Белорусија 6 2 0 4 154 167 −13
 Литванија 6 2 1 3 138 151 −13
 Италија 6 2 0 4 133 148 −15
 Украина 16 2 1 13 1 3 −2
 Норвешка 6 1 1 4 8 17 −9
 Македонија 13 4 2 7 315 349 −34
 Швајцарија 9 1 1 7 1 5 −4
 Полска 6 0 0 6 1 5 −4
 Израел 3 0 0 3 1 4 −3

Последна поднова: 29 јануари 2012

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Историја на ракометот Архивирано на 14 јануари 2004 г. — ihf.info, посет. 7 февруари 2006 г (англиски)
 2. Табела на медали – светски првенство за мажи, 1938–1990 Архивирано на 19 февруари 2006 г. — ihf.info посет. 7 февруари 2006 г (англиски)
 3. Во сојузната ракометна лига се разгледуваше намалувањето на 16 екипи од Ерик Егерс — Der Spiegel, посет. 30 јануари 2006 г (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]