Жоан Кањелјас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жоан Кањелјас
Joan Cañellas
Кањелјас како репрезентативец во 2013 г.
Лични податоци
Роден(а) 30 септември 1986(1986-09-30)(37 г.)
Санта Марија де Палаутордера, Шпанија
Националност Шпанец
Спорт Ракомет
Висина 1,98 м
Тежина 100 кг
Позиција централен бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК кил
Број 21
Сениорски клубови
2004–2005
2005–2008
2008–2009
2009–2011
2011–2013
2013–2014
2014–
Гранолјерс
Барселона
Гранолјерс
Сиудад Реал
Атлетико Мадрид
Хамбург
Кил
Репрезентација
  Шпанија 100 (264)[1]

Жоан Кањелјас Рејшак (каталонски: Joan Cañellas Reixach; р. 30 септември 1986 во Санта марија де Палаутордера)[2]шпански ракометар кој игра за РК Кил и репрезентацијата на Шпанија. Додека играл во Мадрид, воедно студирал фармација во универзитетот „Комплутенсе“.

Кањелјас постигнал 50 голови а Шпанија на Европското првенство во 2014 во Данска. Бил најдобар играч на првенството.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „XI European Championship 2014. Team Roster, Spain“ (PDF). IHF. Посетено на 27 January 2014.
  2. „Cañellas Profile“. European Handball Federation. Посетено на 25 January 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]