РК Кил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
РК Кил
THW Kiel.svg

Полно име Turnverein Hassee-Winterbek e. V. von 1904
Основан 4 февруари 1904
Спортска сала Спаркасен арена
Капацитет 10.250
Локација Кил, Германија
Претседател Немачка Олаф Бернер
Тренер Исланд Алфред Гисласон
Лига Бундеслига Немачке
2017/18 5
Боја на клубот          
Веб-сајт

Ракометен клуб Кил ( ) е германски ракометен клуб од Кил . Тој е основан во 1904 година и се натпреварува во германската Бундеслига . Кил е најпрофитабилниот германски ракометен клуб (иако Гумерсбах се уште е потрофеен по бројни меѓународни трофеи), а особено успешен во последните дваесет години. Тој победил на националните шампион 20 пати, бил победник на Купот 11 пати и освоил 9 пати на германскиот супер-куп. На европската сцена тој беше исто така многу успешен, освои три пати ЕХФ Лига на шампиони и три пати ЕХФ Куп, а исто така и во 2007 година го освои Супер Купот на Европа во 2011 година Светско клубско првенство . Освен тоа, тој беше финалист на Лигата на шампионите четири пати, а по еднаш го изгуби финалето на Супер Купот на Европа и светскиот клубски шампионат.

Успех[уреди | уреди извор]

Национално[уреди | уреди извор]

 • Германска Бундеслига врска=| Ѕвезда за 10 титули освои врска=| Ѕвезда за 10 титули освои
  • Шампион (20-евиденција) : 1956/57, 1961/62, 1962/63, 1993/94, 1994/95, 1995/96, 1997/98, 1998/99, 1999/00, 2001/02., 2004/05, 2005/06, 2006/07, 2007/08., 2008/09., 2009/10., 2011/12., 2012/13., 2013/14., 2014/15.
  • Вицепервак (9) : 1952/53, 1955/56, 1959/60, 1963/64, 1982/83, 1984/85, 1988/89, 2003/04, 2010/11.
 • Германско првенство (голем ракомет)
  • Шампион (2) : 1948 и 1950 година
  • Вицепривак (2) : 1951 и 1953 година
 • Германски Куп врска=| Ѕвезда за 10 победници на Купот
  • Освојувач (11-рекорд) : 1997/98, 1998/99., 1999/00., 2006/07., 2007/08., 2008/09., 2010/11., 2011/12., 2012/13., 2016/17., 2018/19.
  • Финалист (3) : 1978/79., 1989/90., 2004/05.
 • Супер куп на Германија
  • Освојувач (9-рекорд) : 1995, 1998, 2005, 2007, 2008, 2011, 2012, 2014, 2015
  • Финалист (10) : 1994, 1996, 1999, 2000, 2002, 2006, 2009, 2010, 2013, 2017.

Меѓународен[уреди | уреди извор]

 • ЕХФ Лига на шампиони
  • Победник (3) : 2006/07., 2009/10., 2011/12 .
  • Финалист (4) : 1999/00, 2007/08, 2008/09, 2013/14.
 • Куп на ЕХФ
  • Победник (3-рекорд) : 1997/98, 2001/02, 2003/04.
 • Супер куп на Европа
  • Победник (1) : 2007.
  • Финалист (1) : 2004.
 • Светско клубско првенство
  • Победник (1) : 2011 година.
  • Финалист (1) : 2012.

Тековен состав[уреди | уреди извор]

Тимот на Кил 21 август 2011 година
Број Име Националност Позиција
1 Никлас Ландин Данска Голман
4 Домагој Дувњак Хрватска среден бек
6 Харалд Реинкајнд Норвешка десен бек
7 Магнус Ландин Данска лево крило
9 Себастијан Фирнабер Германија пивот
11 Гиселе Тогир Кристиансон Исланд среден бек
13 Steffen Weinhold Германија десен бек
16 Том Ландграф Германија Голман
17 Патрик Винчек Германија пивот
18 Никлас Екберг Шведска десно крило
22 Оле Рамел Германија десно крило
23 Руне Дамке Германија лево крило
24 Миха Зарабец Словенија среден бек
33 Андреас Волф Германија Голман
41 Марко Вујин Србија десен бек
53 Никола Билик Австрија лев / среден бек
61 Хендрик Пекелер Германија пивот
65 Лукас Нилсон Шведска лев бек

Голмански тренер: Матијас Андерсон Шведска

Трансфери во текот на летото 2018 година[уреди | уреди извор]

Трансферите договорени за 2019 година[уреди | уреди извор]

Трансфери договорени за 2020 година[уреди | уреди извор]

Познати играчи[уреди | уреди извор]

 • Магнус Висландер
 • Маркус Алм
 • Ким Андерсон
 • Матијас Андерсон
 • Хајнрих Далингер
 • Клаус Елварт
 • Хенинг Фриц
 • Момир Илић
 • Николај Јакобсен
 • Никола Карабатић
 • Вид Кавтичник
 • Томас Кнор
 • Давор Доминиковић
 • Андреј Шепкин
 • Алеш Пајович
 • Адолф Габријел
 • Манхард Бек
 • Мартин Боквист
 • Ханс–Лотар Бок
 • Кај Герман
 • Нико Кибат
 • Тилман Лох
 • Инго Аренс
 • Марио Виле
 • Георг Вегнер
 • Хајнц–Георг Сиверс
 • Фред Радиг
 • Петер Генцел
 • Фин Холперт
 • Денис Клокман
 • Љубомир Павловић
 • Јохан Сјостранд
 • Штајнар Еге
 • Арон Палмарсон
 • Филип Јиха
 • Хенрик Лундстром
 • Торстен Јансен
 • Николас Катсијанис
 • Илија Брозовић
 • Кристијан Цајц
 • Лукас Фирнхабер
 
 • Звонимир Сердарушић
 • Герд Велц
 • Курт Бартелс
 • Михаел Критер
 • Стефан Левгрен
 • Деметрио Лозано
 • Борге Лунд
 • Хорст Вајман
 • Холгер Менке
 • Михаел Менцел
 • Данијел Нарсис
 • Холгер Ертел
 • Стафан Олсон
 • Тијери Омејер
 • Марек Панас
 • Ненад Перуничић
 • Клаус Дитер–Петерсен
 • Жером Фернандез
 • Роман Пунгартник
 • Олаф Зехе
 • Мортен Бјере
 • Франк Дамке
 • Адријан Вагнер
 • Франк Герш
 • Дитер Краусе
 • Јонас Ернелинд
 • Херберт Ровер
 • Карстен Фелер
 • Пјотр Пржибецки
 • Ларс Крог Јепесен
 • Флоријан Хоснер
 • Аксел Геркен
 • Андреас Паличка
 • Фин Ранке
 • Ким Соне
 • Расмус Лауге–Шмит
 • Доминик Клајн
 • Доминик Плауе
 • Кристијан Шпренгер
 • Раул Сантос
 • Емил Френд Офорс
 
 • Фриц Вестхајдер
 • Дирк Сомерфелд
 • Хервиг Арендсен
 • Кристијан Шефлер
 • Мартин Шмит
 • Мајк Бездичек
 • Бернд Нилсен
 • Хенри Блатер
 • Торстен Ехриг
 • Фолкер Харбс
 • Олаф Маст
 • Вофганг Швенке
 • Уве Швенкер
 • Горан Стојановић
 • Предраг Тимко
 • Данијел Вашкијевич
 • Гудјон Валур Сигурдсон
 • Јохан Петерсон
 • Роберт Архенијус
 • Дирк Бернер
 • Олаф Бернер
 • Пер Томас Линдерс
 • Флоријан Висоцки
 • Виктор Силађи
 • Данијел Кубеш
 • Тјарк Милер
 • Хулио Фиш
 • Хендрик Пекелер
 • Тобијас Рајхман
 • Фроде Хаген
 • Милутин Драгићевић
 • Јорг–Уве Лут
 • Бруно Мартини
 • Драгош Опреа
 • Игор Анић
 • Ђоан Канељас
 • Ерленд Мамелунд
 • Денер Јанима
 • Блаженко Лацковић
 • Рене Тофт–Хансен
 • Кристијан Дизингер

Капитени (од сезоната 1977/78 )[уреди | уреди извор]

Тренери (по хронолошки редослед)[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]