Доминик Клајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доминик Клајн
Доминик Клајн во 2018
Лични податоци
Име и презиме Dominik Walter Roland Klein
Роден(а) 16 декември 1983(1983-12-16)(40 г.)
Милтенберг, Германија
Националност Германец
Спорт Ракомет
Висина 1.90 m
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб РК Нант
Број 9

Доминик Валтер Роланд Клајн (германски: Dominik Walter Roland Klein, 16 декември 1983) е поранешен германски ракометар кој последен пат играл за РК Нант.[1][2]

Тој е светски шампион од 2007 година со германската репрезентација. Учествувал на германската екипа што заврши на 4-то место на Европското првенство во ракомет за 2008 година.[3][4]

Клуб[уреди | уреди извор]

Клајн играл за германскиот клуб РК Кил, кој во 2007 година ја освоил и Лигата на шампиони, покрај освојувањето на германското првенство.

На 22 март 2018 година, тој го објави своето пензионирање за крајот на сезоната 2017-18.[5]

Личности[уреди | уреди извор]

Во 2009 година се оженил со својата девојка Изабел, која е ракометарка. Тие се единственото семејство во Германија кое има ракометар и во мажите и во женската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. EHF profile[мртва врска]
  2. NDR. „Kiel-Legende Klein sagt "Au revoir". www.ndr.de (германски). Посетено на 2019-02-02.
  3. "Germany" [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.European Handball Federation (2008) (Посетено на February 5, 2008)
  4. „Dominik Klein Biography and Olympic Results“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 30 August 2011.
  5. „Ex-Weltmeister Dominik Klein beendet seine Handball-Karriere“. dhb.de. Посетено на 22 March 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]