Прејди на содржината

Милтенберг

Координати: 49.5°2′N 9.1°5′E / 49.533° СГШ; 9.183° ИГД / 49.533; 9.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милтенберг

Miltenberg

Милтенберг во рамките на Германија
Милтенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Долна Франконија
Округ Урбан округ
Основни податоци
Површина 186,38 км2
Надм. височина 302 м
Население {{{Einwohner or  population}}}
 - Градско 9,000
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MIL
Пошт. бр. 63897
Повик. бр. 09371
Координати 49.5°2′N 9.1°5′E / 49.533° СГШ; 9.183° ИГД / 49.533; 9.183{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина

Милтенберг (германски: Miltenberg) — град во германската покраина Баварија, во административниот округ Долна Франконија. Сместен на реката Мајна се наоѓа на околу 80 километри јужно од Франкфурт и е најголем град во округот Милтенберг.


Наводи[уреди | уреди извор]