Прејди на содржината

Минхен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Област во Минхен е област во германската држава Баварија . Областа припаѓа на Горна Баварија . Оваа област ги опфаќа северните, источните и јужните предградија на Минхен . Преку него тече реката Исар .

Површината на областа е 667.3 км². Во јуни 2008 година, имало 316.531 жители. Има 29 населени места, од кои седиштето на администрацијата во Минхен, кое не припаѓа на оваа област.

Областа е основана во 1852 година . и оттогаш често ги менува границите. Последната промена дојде во 1972 година кога било проширен со девет населби на поранешниот округ Вофрацхаузен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]