Ландсхут

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ландсхут — округ на ниво на град во Германија во југоисточна Баварија. Тоа е седиште на владата на Долна Баварија и областа на Долна Баварија, како и административниот штаб Ландсхут. Со 71.193 жители овој град пред Пасау е најголемиот град во Долна Баварија и по Регенсбург втор по големина град во Источна Баварија. Во Баварија - широка споредба на бројот на жители е рангирана на 11-то место во Бајројт (почнувајќи од 31 Декември 2017 година). Горниот центар на Изарот е североисточниот фокус на Минхенскиот Митрополитски регион.

Воздушен поглед на Landshut (2005)
Стариот град - од 2006 година "вистинска" пешачка зона
Детали од балконот на градското собрание
Старата железничка станица
Замокот Траусниц високо над градот
Кула Свети Мартин

Надворешни врски[уреди | уреди извор]