Мартин Шмит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мартин Шмит (роден на 29 јануари 1978 година) — германски поранешен ски скокач кој се натпреварувал од 1997 до 2014 година. Тој е еден од најуспешните германски скијачи, двапати го освоил Светскиот куп ; златен медал на Зимските олимписки игри ; четири златни медали на Светските првенства ; и светски рекордер во скијачки скокови. Успехот на неговиот сонародник Свен Ханавалд дополнително ги популаризирало скијачките скокови во Германија, а со посебна помош од кабелската телевизија РТЛ, нивното покривање добило големо признание кон крајот на 1990-тите и раните 2000-ти.