Прејди на содржината

РК Загреб

Од Википедија — слободната енциклопедија
РК Загреб
Целосен називРакометен клуб Загреб
ПрекариЛавови
Основан1922
ИгралиштеАрена Загреб
Приемност15,200
ПрестедателХрватска Зоран Гобац
Главен тренерХрватска Славко Голужа
ЛигаПремиер лига на Хрватска
2022-231. место (Првак)
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

РК Загреб е ракометен клуб од Загреб, Хрватска. Моментално, РК Загреб се натпреварува во хрватската премиер лига, хрватскиот куп, ЕХФ Лигата на шампионите како и во регионалната СЕХА лига.

Тимот бил претходно познат како Бадел 1862 Загреб, Банка Хрватска Загреб и Кроација Осигурување Загреб поради спонзорски причини. Сега клубот се вика Прво плинарско друштво Загреб или скратено ППД Загреб.

Титули[уреди | уреди извор]

Хрватска
Победник (31): 1992, 1992–93, 1993–94, 1994–95, 1996–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2020–21, 2021–22, 2022–23
Победник (28): 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1994–95, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–2000, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2020–21, 2021–22
Европа
Победник (2): 1991-92, 1992-93
Победник (1): 2012-13

Состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2019–2020

Голмани
Десни крила
Леви крила
Пикери

Леви бекови
Средни бекови
Десни бекови

Стручен штаб[уреди | уреди извор]

  • Хрватска Претседател: Анте Анчиќ
  • Хрватска Менаџер: Божидар Јовиќ
  • Хрватска Тренер: Силвијо Ивандија
  • Хрватска Фитнес тренер: Бојан Голуб

  • Хрватска Асистент: Владимир Јелчиќ
  • Хрватска Асистент: Марио Келентриќ
  • Хрватска Доктор: Слободан Шкориќ
  • Хрватска Доктор: Дамир Кајба

Познати поранешни тренери[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]