РК Загреб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
РК Загреб
Целосен називРакометен клуб Загреб
ПрекариЛавови
Основан1922
ИгралиштеАрена Загреб
Приемност15,200
ПрестедателЗоран Гобац
Главен тренерСилвијо Ивандија
ЛигаДукат Премиер лига
2015/20161. место
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински

РК Загреб е ракометен клуб од Загреб, Хрватска. Моментално, РК Загреб се натпреварува во хрватската премиер лига, хрватскиот куп, ЕХФ Лигата на шампионите како и во регионалната СЕХА лига.

Тимот бил претходно познат како Бадел 1862 Загреб, Банка Хрватска Загреб и Кроација Осигурување Загреб поради спонзорски причини. Сега клубот се вика Прво плинарско друштво Загреб или скратено ППД Загреб.

Титули[уреди | уреди извор]

Хрватска
 • Хрватска лига
Победник (25): 1992-2016 (секоја сезона)
 • Хрватски куп
Победник (23): 1992-2000, 2003-2016
Европа
Победник (2): 1991/92, 1992/93
Победник (1): 2012/13

Состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2016–17

Голмани
Десни крила
Леви крила
Пикери

Леви бекови
Средни бекови
 • 07 Хрватска Стефан Вујиќ
 • 22 Хрватска Јосип Валчиќ
 • 23 Хрватска Ловро Јотиќ
 • 37 Хрватска Сандро Обрановиќ
 • 48 Хрватска Петар Медиќ
Десни бекови

Стручен штаб[уреди | уреди извор]

 • Хрватска Претседател: Анте Анчиќ
 • Хрватска Менаџер: Божидар Јовиќ
 • Хрватска Тренер: Силвијо Ивандија
 • Хрватска Фитнес тренер: Бојан Голуб

 • Хрватска Асистент: Владимир Јелчиќ
 • Хрватска Асистент: Марио Келентриќ
 • Хрватска Доктор: Слободан Шкориќ
 • Хрватска Доктор: Дамир Кајба

Познати поранешни тренери[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]