Прејди на содржината

Ким Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Керстин Кристина Биргита „Ким“ Андерсон (20 март 1943 година - 24 октомври 2014 година) - шведска театарска и филмска глумица.[1]

Биографија

[уреди | уреди извор]

Родена на 20 март 1943 година. На шеснаесетгодишна возраст се преселила во Стокхолм, каде научила да биде картограф. Некое време работела во својата специјалност, но потоа одлучила да се посвети на глумата. Почнала да зема часови во театарското студио Инга Ваирнс. Во 1969 година, таа започнала да глуми во Пистолтетерн[2]. Во истата година, таа го имала своето деби на сцена во претставата Директор Убу. Подоцна таа играла во претставите Åh, vad revolutionen är härlig !! ... (1974), Ви беталарен инте! (1977) и Ен кивина (1979.)[3] Таа била наградена со наградата за најдобра глумица на 19 -та награда „Златна буба“ (главната филмска награда во Шведска) за улогата во филмот Втор танц[4]. Заедно со Томас Болм, таа учествувала во реализација на 27 -та награда на Златна Буба[5] .

Таа починала од рак на ’рбетот во нејзиниот дом на 24 октомври 2014 година.[6][7]

Нејзината ќерка, Ана Катарина Тинтин Андерсон, исто така е глумица.[8]

  1. „Kim Anderzon“ (шведски). Swedish Film Institute. Архивирано од изворникот на 12 June 2011. Посетено на 17 March 2010.
  2. „Kim Anderzon i fokus“. Посетено на 12 October 2017.
  3. film@svd.se, Jeanette Gentele. „Kim Anderzon förblev stjärna in i det sista (SvD Premium)“. Посетено на 12 October 2017.
  4. „Andra dansen (1983)“. The Swedish Film Database. Посетено на 9 March 2014.
  5. „Värdar, tid och plats för alla Guldbaggegalor“ (шведски). The Swedish Film Database. Архивирано од изворникот на 10 March 2014. Посетено на 19 February 2014.
  6. „Cancerdrabbade Kim Anderzon: Jag tror det är Tjernobyl“. Aftonbladet. Посетено на 24 October 2014.
  7. „Kim Anderzon är död“. DN.SE. Посетено на 24 October 2014.
  8. „Tintin Anderzon om sorgen efter mamma Kim“. Посетено на 12 October 2017.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]