Прејди на содржината

Прва Бундеслига во ракомет (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бундеслига
СпортРакомет
Основана1966; пред 58 години (1966)
Прва сезона1966–67
Број на екипи18
Држава Германија
Тековен првакСК Магдебург (2. титула)
Најмногу титулиТХВ Кил (22 титули)
ТВ-партнер(и)Sky Sport
Испаѓање воВтора Бундеслига
Домашен купКуп на Германија
Суперкуп на Германија
Меѓународен купЕХФ Лига на шампиони
ЕХФ Европска лига
Порталwww.liquimoly-hbl.de

Прва Бундеслига (германски: LIQUY MOLY Handball-Bundesliga) — највисока германска професионална ракометна лига. Победникот во натпреварувачката сезона е официјален германски ракометен шампион. Седиштето на лигата се наоѓа во Дортмунд.

Историја

[уреди | уреди извор]

Бундеслигата била основана во сезоната 1966/67 и првично функционирала со две секции, северна и јужна. Од 1977 година Бундеслигата фунционира како единствена секција прва дивизија, моментално составена од осумнаесет екипи. Во 1981 година била основана Втората Бундеслига како втора дивизија, заменувајќи ја т.н. Регионална лига која станала трета дивизија.

Сезоната се состои од 34 натпреварувачки рунди и секоја од екипите игра против секого на домашен и гостински терен. Вообичаено натпреварувачката сезона започнува во август или септември и завршува во мај. Првите две екипи обезбедуваат пласман во ЕХФ Лигата на шампионите следната сезона. Екипите пласирани од третото до шестото место обезбедуваат пласман во ЕХФ Европската лига.

Испаѓање и промоција

[уреди | уреди извор]
Седиштето на лигата

До 2011 година, последните две екипи на крајот на сезоната испаѓале во Втората Бундеслига за следната сезона, било во нејзината северна или јужна секција. Шеснаесеттопласираната екипа играла бараж натпревар на домашен и гостински терен против победникот од второпласираните екипи од северната и јужна секција од Втората Бундеслига. Победниците од двете секции во Втората Бундеслига автоматски обезбедувале пласман во Првата Бундеслига. Од сезоната 2017–18, последните две екипи од Првата Бундеслига директни испаѓале во Втората Бундеслига, додека пак првите две екипи од Втората Бундеслига директно добиваат прмоција во Првата Бундеслига.

Екипи во натпреварувачката сезона 2022–23.

Екипа Град Арена Капацитет
Хам-Вестфален Хам Вестпрес арена 2,650
Бергишер Вупертал
Золиген
Диселдорф
Уни-Хале
Клингенхале
ИСС Доме
3,200
2,800
12,500
Фихсе Берлин Берлин Макс-Шмелинг-Хале 9,000
ТВБ 1898 Штутгарт Штутгарт Шарена Штутгарт
Порше-Арена
2,251
6,181
Ерланген Нирнберг Арена Нирнберг 8,308
Фленсбург Хандевит Фленсбург Фленс-Арена 6,300
Фриш Ауф Гепинген Гепинген ЕВС арена 5,600
ХСВ Хамбург Хамбург Спортхале Хамбург
Барклејкард Арена
5,126
13,000
Хановер-Бургдорф Хановер ТУИ арена
Сала АВД
9,850
4,460
ТХВ Кил Кил Шпаркасен-Арена 10,285
СК Лајпциг Лајпциг Арена Лајпциг 6,327
ТБВ Лемго Лемго Липерландхале 4,790
СК Магдебург Магдебург ГЕТЕК арена 6,600
Мелзунген Мелзунген Ротенбах-Хале 4,300
Минден Минден Кампа-Хале 4,059
Рајн-Некар Левен Манхајм САП арена 13,200
Гумерсбах Гумерсбах Швалбе-Арена 4,132
Вецлар Вецлар Ритал Арена Вецлар 4,421

Прваци по сезона

[уреди | уреди извор]

Целосен список на германски ракометни прваци од 1950 година.

Сезона Првак
1949–50 Полиција Хамбург
1950–51 Полиција Хамбург
1951–52 Полиција Хамбург
1952–53 Полиција Хамбург
1953–54 Фриш Ауф Гепинген
1954–55 Фриш Ауф Гепинген
1955–56 Берлинер 1892
1956–57 ТХВ Кил
1957–58 Фриш Ауф Гепинген
1958–59 Фриш Ауф Гепинген
1959–60 Фриш Ауф Гепинген
1960–61 Фриш Ауф Гепинген
1961–62 ТХВ Кил
1962–63 ТХВ Кил
1963–64 Берлинер 1892
1964–65 Фриш Ауф Гепинген
1965–66 Гумерсбах
1966–67 Гумерсбах
1967–68 СГ Лојтерсхаузен
1968–69 Гумерсбах
1969–70 Фриш Ауф Гепинген
1970–71 Минден
1971–72 Фриш Ауф Гепинген
1972–73 Гумерсбах
1973–74 Гумерсбах
Сезона Првак
1974–75 Гумерсбах
1975–76 Гумерсбах
1976–77 Минден
1977–78 Гросвалштат
1978–79 Гросвалштат
1979–80 Гросвалштат
1980–81 Гросвалштат
1981–82 Гумерсбах
1982–83 Гумерсбах
1983–84 Гросвалштат
1984–85 Гумерсбах
1985–86 ТУСЕМ Есен
1986–87 ТУСЕМ Есен
1987–88 Гумерсбах
1988–89 ТУСЕМ Есен
1989–90 Гросвалштат
1990–91 Гумерсбах
1991–92 Валау−Мазенхајм
1992–93 Валау−Мазенхајм
1993–94 ТХВ Кил
1994–95 ТХВ Кил
1995–96 ТХВ Кил
1996–97 ТБВ Лемго
1997–98 ТХВ Кил
1998–99 ТХВ Кил
Сезона Првак
1999–20 ТХВ Кил
2000–01 СК Магдебург
2001–02 ТХВ Кил
2002–03 ТБВ Лемго
2003–04 Фленсбург Хандевит
2004–05 ТХВ Кил
2005–06 ТХВ Кил
2006–07 ТХВ Кил
2007–08 ТХВ Кил
2008–09 ТХВ Кил
2009–10 ТХВ Кил
2010–11 ХСВ Хамбург
2011–12 ТХВ Кил
2012–13 ТХВ Кил
2013–14 ТХВ Кил
2014–15 ТХВ Кил
2015–16 Рајн-Некар Левен
2016–17 Рајн-Некар Левен
2017–18 Фленсбург Хандевит
2018–19 Фленсбург Хандевит
2019–20 ТХВ Кил
2020–21 ТХВ Кил
2021–22 СК Магдебург

Титули по екипа

[уреди | уреди извор]
Екипа Титули Години
ТХВ Кил 22 1957, 1962, 1963, 1994, 1995, 1996, 1998, 1999, 2000, 2002, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2020, 2021
Гумерсбах 12 1966, 1967, 1969, 1973, 1974, 1975, 1976, 1982, 1983, 1985, 1988, 1991
Фриш Ауф Гепинген 09 1954, 1955, 1958, 1959, 1960, 1961, 1965, 1970, 1972
Гросвалштат 06 1978, 1979, 1980, 1981, 1984, 1990
Полиција Хамбург 04 1950, 1951, 1952, 1953
Фленсбург Хандевит 03 2004, 2018, 2019
ТУСЕМ Есен 03 1986, 1987, 1989
Рајн-Некар Левен 02 2016, 2017
ТБВ Лемго 02 1997, 2003
Валау−Мазенхајм 02 1992, 1993
Минден 02 1971, 1977
Берлинер 1892* 02 1956, 1964
СК Магдебург 02 2001, 2022
ХСВ Хамбург 01 2011
СГ Лојтерсхаузен 01 1968

ЕХФ Коефициент

[уреди | уреди извор]
Рангирање на европските ракометни лиги

Рангирање според ЕХФ за сезоната 2022/23:[1]

  1. „2022/23 season ranking“ (PDF). Европска ракометна федерација. Посетено на 22 октомври 2021.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]