Звонимир Сердарушиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Звонимир Сердарушиќ
Zvonimir Serdarusic 02.jpg
Сердарушиќ со РК Кил во 2007 година
Лични податоци
Роден(а) 2 септември 1950 (1950-09-02) (72 г.)
Мостар, СФР Југославија
Националност хрватска / германска
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001860000001,86 м
Тежина 90 кг
Позиција пикер

Звонимир „Нока“ Сердарушиќ (роден во Мостар, на 2 септември 1950) — поранешен југословенски ракометен репрезентативец и тренер.

Својата ракометна кариера ја започнал во Вележ од Мостар, ја продолжил во Босна од Сараево, а најмногу и најдобро играл во бјеловарски Партизан, со кој бил 5 пати државен првак. Тој исто така играл во германскиот Кил една година, а три години во Берлин. Тој бил репрезентативец на југословенската репрезентација 72 пати, еднаш и член на светската селекција. Тој освоил бронзен медал на Светскиот куп во 1974 година .

Повторно започнал како ракометен тренер во Вележ, продолжил во Механика од Метковиќ. Потоа поминал една година во германскиот Шварцбук, три години во Фленсбург, а од 1993 година до 2008 година во Кил. Заедно со Уве Швенкер, тој го издигнал ракометниот клуб Кил на највисоко ниво.

Трофеи (како играч)[уреди | уреди извор]

Партизан Бјеловар[уреди | уреди извор]

Трофеи (како тренер)[уреди | уреди извор]

Кил[уреди | уреди извор]

Цеље[уреди | уреди извор]

Пари Сен-Жермен[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]