Момир Илиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Момир Илиќ
Momir Ilic 04.jpg
Лични податоци
Роден(а) 22 декември 1981 (1981-12-22) (40 г.)
Аранѓеловац, СФРЈ СФР Југославија
Националност српско/унгарско
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 2,00 м
Тежина 204 кг
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб РК Веспрем
Број 13

Момир Илиќ (српски: Момир Илић; р. 22 декември 1981 во Аранѓеловац)[1] — српски ракометар, кој игра за унгарскиот тим Веспрем. Момир Илиќ станал првиот играч во историјата на ЕХФ Лигата на Шампионите кој постигнал повеќе од 100 гола во три последователни сезони.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Momir Ilić Profile“. European Handball Federation. Архивирано од изворникот на 2018-10-23. Посетено на 1 February 2012.